Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə Magistrantların XVII Respublika Elmi Konfransı keçirildi
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş magistrantların XVII Respublika elmi konfransı keçirildi. Konfransda respublikamızın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin  rektor, prorektor, struktur rəhbərləri və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları universitetin foyesindəki ulu öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək ona dərin ehtiramlarını bildirdilər.
Konfransa sədrlik edən rektor professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunmuş, hər il ənənəvi olaraq Təhsil Nazirliyinin xətti ilə keçirilən Magistrantların Respublika elmi konfransının xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırdı və ulu öndər Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin qurulması və möhkəmləndirilməsi istiqamətindəki əvəzsiz xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, Ulu öndər ölkənin və xalqın taleyində, hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında təhsilin xüsusi rolunu, əhəmiyyətini həmişə nəzərə almış, yüksək dəyərləndirmişdir. Çünki bu dahi şəxsiyyət yaxşı bilirdi ki, Azərbaycanın tərəqqisinin yeganə yolu məhz xalqın yüksək təhsil almasında, maariflənməsindədir. Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixinə elmin və təhsilin tərəqqi dövrü kimi daxil oldu. Ulu öndər Heydər Əliyevin müdrikliklə müəyyən etdiyi və həyata keçirdiyi elm siyasəti ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu gün Azərbaycanın milli sərvəti olan elmi potensialın qorunması, inkişaf etdirilməsi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini təşkil edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında intellektual inkişaf modelinə əsaslanan biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılması əsas strateji inkişaf xətti kimi qəbul edilmişdir. Bu baxımından respublikamızın ali təhsil müəssisələrinin üzərinə böyük vəzifələr düşür. Belə konfransların keçirilməsində də  əsas məqsəd gəncləri elmi-tədqiqat işlərinə cəlb etməklə yanaşı  gələcək mütəxəssislərin hazırlıq səviyyəsini yüksəltməkdir. Rektor onu vurğuladı ki, çox sevindirici amildir ki, konfransda iştirak edənlərin sayı ildən-ilə artır. Əgər 2014-cü ildə XIV Respublika elmi konfransında 15 ali məktəbdən 770 nəfərdən çox magistrant iştirak etmişdirsə, bu il keçirilən konfransa 16 ali məktəbdən 1400-ə yaxın məruzə materialları daxil olmuşdur. Bu göstərici bir tərəfdən magistrantların elmi konfranslara maraqlarının artmasının nəticəsidirsə, digər tərəfdən isə təşkilat komitəsinin apardığı ardıcıl və səmərəli fəaliyyətinin uğurlu işidir. Yeri gəlmişkən, bildirim ki, bugünkü konfransa müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetindən 224, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetindən 309, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetindən 205, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən 202, Bakı Slavyan Universitetindən 130, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetindən 61, Gəncə Dövlət Universitetindən 51 və s. magistrant  tezislərini təqdim etmişlər. Konfransın gedişinə uğurlar arzulayan rektor onu da qeyd etdi ki, belə konfranslar həmçinin magistrantlar arasında bir körpü rolunu oynayır.
Bakı Biznes Universitetinin rektoru professor İbad Abbasov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Elmi işlər üzrə  prorektoru professor Asəf  Zamanov çıxış edərək konfransın vacibliyindən söz açaraq gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına böyük təkan olduğunu və onların  elmə, elmi tədqiqat işlərinə olan marağı daha da artırdığını qeyd etdilər. Natiqlər magistrantları dünya elminə inteqrasiya etməyə, daim axtarışlar edərək öz elmi potensiallarını gücləndirməyə çağırdılar.
Konfransda magistrantlardan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetindən Səidə Mirzəli, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetindən Mircəlal Əbdülov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən Elşad Şahnəzərov, Bakı Slavyan Universitetindən Rüfət Həşimov, Sumqayıt Dövlət Universitetindən Vüsalə Vahabova hazırladıqları mövzular və təmsil etdikləri ali təhsil ocaqlarının elmi fəaliyyəti ilə bağlı məruzələrlə çıxış etdilər, gənclər üçün yaradılmış şəraitə görə SDU rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.
SDU-nun doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri, dos. Sabir Xəlilov bildirdi ki, konfransa təqdim olunan məruzələr olduqca aktual məsələlərə həsr olunub. Konfrans öz işini on doqquz bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcəkdir. Bölmə rəhbərləri bu haqda hesabat verəcəklər. Dos. Sabir Xəlilov xüsusilə vurğuladı ki,  konfransın sonunda maraqlı mövzularla çıxış edən və fəallıq nümayiş etdirən magistrantlar Sumqayıt Dövlət Universitetinin diploma və hədiyyələri ilə  təltif olunacaqlar. Natiq onu da qeyd etdi ki, təqdim olunmuş tezislər üç cildli məcmuə şəklində çap olunub.

Home | News | The 17th Republican Scientific Conference of Undergraduates Was Held
On May 11, the 17th Republican scientific conference was held in Sumgait State University devoted to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev. Rectors, pro-rectors and teaching staff from universities of the country attended the conference.
At first, participants of the conference arranged flowers on Heydar Aliyev’s bust in university foyer.
The rector, Professor Elkhan Huseynov who was the chairman of the conference welcomed the attendees, emphasized the significance of the Republican scientific conference of undergraduates which is held annually by the Ministry of Education and talked about Heydar Aliyev’s role in reconstruction and strengthening of the statehood. He said that H.Aliyev always paid attention on the special role and importance of the education in the fate and prosperity of the people and appreciated it highly. He knew that the only way of the nation’s progress is qualitative education and awareness of the people. His wise science policy is being carried on successfully by the President Ilham Aliyev. Today, the protection and development of scientific potential which is national wealth of Azerbaijan are the important directions of state policy. According to “Azerbaijan – 2020: vision of the future” Development Concept, formation of knowledge society based on intellectual development model is adopted as main strategic policy. In this regard, high schools of the republic have great responsibility. The main purpose in holding such kind of conferences is to involve youth in scientific research as well as raising the level of training of future professionals. The rector also noted that it is very nice that the number of participants of the conference grows by year. In 2014 in the 14th Republican scientific conference more than 770 master students from 15 high schools took part, whereas this year about 1400 lecture materials from 16 high schools were received. In one hand it is the result of an increasing interest by master students to scientific conferences, in the other hand it is the efficient work by the organizing committee. By the way he said that master students from different universities introduced their thesis: 224 from Sumgait State University, 309 from UNEC, 205 from Azerbaijan State Pedagogical University, 202 from Azerbaijan State Oil and Industrial University, 130 from Baku Slavic University, 61 from Azerbaijan State Agrarian University, 51 from Ganja State University. Wishing success to the course of the conference the rector also noted that such types of conferences play a role of bridge between master students.
The rector of Baku Business University, professor Ibad Abbasov, Vice-rector for Academic Affairs of Azerbaijan State Pedagogical University, professor Asaf Zamanov addressing the importance of the conference noted that it stimulates the scientific activities of young researchers and increases their interest of scientific research work. Speakers challenged master students to integrate into the world science and strengthen their scientific potential through permanent research.
In the conference Saida Mirzali from UNEC, Mirjalal Abdulov from Azerbaijan State Pedagogical University, Elshad Shahnazarov from Azerbaijan State Oil and Industrial University, Rufat Hashimov from Baku Slavic University, Vusala Vahabova from Sumgait State University made reports relating their topics and activities of their universities. They also thanked to SSU administration for the atmosphere created for youth.
Head of the Department of doctoral and master's degrees of SSU, assistant professor Sabir Khalilov said that the submitted reports dedicated to rather pressing problems. The conference will last two days in 19 sections. Heads of departments will report about the conference. Sabir Khalilov especially emphasized that at the end of the conference participants who made interesting report and were active will be rewarded with diplomas and presents by Sumgait State University. The speaker also noted that all submitted thesis is printed as three-volume collection.