Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz Makedoniya Universitetində təlimdə
2017-ci il aprelin 23-dən 27-dək universitetimizin də tərəfdaş olduğu “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” (ESFIDIP) adlı TEMPUS layihəsi çərçivəsindəYunanıstanın Makedoniya Universitetində təlim keçirildi. Təlimdə tərəfdaş universitetlərin nümayəndələri ilə yanaşı, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin və Əlil Təşkilatları İttifaqının nümayəndələri də iştirak etdilər. SDU tərəfdən tədbirdə Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor prof. Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dos.Turqay Hüseynov, Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Təranə Quliyeva və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Təlimlər zamanı layihənin iş planına uyğun olaraq, Makedoniya Universitetinin nümayəndələri əlilliyi olan tələbələrlə ünsiyyətin qurulması və yardımçı avadanlıqlardan istifadə edilməsi haqqında təcrübələrini tərəfdaşlarla bölüşdülər. Həmçinin, yerli tərəfdaş universitetlər həyata keçirdikləri pilot proqramlar haqqında təqdimatlar etdilər və Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzlərin fəaliyyəti haqqında danışdılar.
Məlumat üçün qeyd edək ki, “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” (ESFIDIP) adlı TEMPUS layihəsi 2017-ci il mayın 31-də sona çatır və layihənin son konfransı cari il mayın 15-dən 16-dək layihənin koordinatoru Xəzər Universitetində həyata keçiriləcəkdir. Layihənin tərəfdaşları Polşanın Lodz Universiteti, Avstriyanın Qraç Universiteti, Yunanıstanın Makedoniya Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universitetidir.

Главная страница | Новости | Представители университета участвовали в тренинге в Университете Македония
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Май 2017 12:38
Представители университета участвовали в тренинге в Университете Македония
Местные университеты–партнеры проводят презентации осуществляемых пилотных программ.
С 23 по 27 апреля 2017 года в Университете Македония Греции проводился тренинг на тему «Основы интеграция в вузы Азербайджана лиц с ограниченными возможностями» (ESFİDJP)  в рамках TEMPUS проекта. В тренинге наряду с представителями университетов-партнеров участвовали представители Министерства образования, Министерства труда и социальной защиты населения и Комитета защиты инвалидов Азербайджана. Со стороны СГУ в тренинге участвовали проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, зав. Отделом международного сотрудничества доц. Тургай Гусейнов, ст. преподаватель кафедры иностранных языков Тарана Гулиева и сотрудница Отдела международного сотрудничества Самира Мамедова.
Во время тренинга согласно плану работы представители Университета Македония поделились опытом по работе с лицами с ограниченными возможностями и использованием вспомогательного оборудования в процессе этого. Также местные  университеты-партнёры провели презентации осуществляемых пилотных программ и рассказали о деятельности Центров для лиц с ограниченными возможностями.
Следует отметить, что TEMPUS проект «Основы интеграции в вузы Азербайджана лиц с ограниченными возможностями» ESFİDJP)  будет завершен 31 мая 2017 года.Заключительная конференция проекта состоится в текущем году с 15 по 16 мая в Университете Хазар, который является координатором проекта. Партнерами по проекту являются Университет Лодьз Польши, Университет Грач Австрии, Университет Македония Греции,  Азербайджанский государственный экономический университет, Нахичеванский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Ленкоранский государственный университет.