Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Aprel 2017 17:56
Universitetimizdə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi
Aprelin 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində  “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi. Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, ARDNŞ-in Azərikimya İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, iqtisad elmləri doktoru, professor Xanhüseyn Kazımlı, Vergilər nazirinin müşaviri, Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru, Ələkbər Məmmədov, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Bayramov, ADİU-nun Müsabisat uçotu və audit kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Sifariz Səbzəliyev, AMEA-nın İqtisadiyyat problemləri üzrə koordinasiya şurasının  sədri, AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisadiyyat elmləri doktoru Akif Musayev, 2 saylı Ərazi Vergilər Departamentinin rəisi, baş vergi xidməti müşaviri Abbas İsmayılov iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, «Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri" sənədi, həm də ölkədə aparılan davamlı və sistemli islahatlar barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan siyasi və iqtisadi müstəqilliyini möhkəmləndirərək dövlətçiliyini inkişaf etdirmiş, demokratik dəyərlərə yiyələnmiş iqtisadi modelini yaratmış, əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində uğurlar qazanılmışdır. Azərbaycan dövlətçiliyinin uğurları onun əsasını qoyan ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi prinsiplərin həyata keçirilməsi ilə mümkün olmuşdur. Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursu təkcə Azərbaycan Respublikasının deyil, bütünlükdə regionun inkişaf perspektivinə, onun dünyaya siyasi və iqtisadi inteqrasiyasına yardım göstərmişdir. Hazırda Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafın davamlılığının təmin edilməsi və yetkin bazar iqtisadiyyatının qurulması istiqamətində sistemli işlər aparılır. Rektor onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf  Konsepsiyası məhz həmin imkanlardan səmərəli istifadə yollarını və inkişafın davamlılığının təmin edilməsi üçün strateji hədəfləri müəyyən edən əsas proqramdır. Ölkədə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etmək üçün iqtisadiyyatın mövcud vəziyyətinin dərindən təhlili və yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının hazırlanması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 16 mart tarixli 1897 nömrəli sərəncamı ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq edilmiş, habelə həmin istiqamətlərə müvafiq olaraq inkişaf planlarının işlənilməsini təmin etmək üçün müvafiq işçi qrupu yaradılmışdır. Strateji yol xəritələri 2016-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyasını və tədbirlər planını, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışı və 2025-ci ildən sonrakı dövrə hədəf baxışı özündə ehtiva edir. Rektor onu da qeyd etdi ki, Strateji Yol Xəritəsində təhsilin bütün pillələrində keyfiyyətin yüksəldilməsi və ali təhsil müəssisələrinin “təhsil-tədqiqat-innovasiya” formatında inkişafı öz əksini tapmışdır.Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onların daha sivil və kamil səviyyəyə çatmasında ali təhsilin, xüsusilə universitetlərin rolu əvəzsizdir. Bu gün universitetimizin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva və professor-müəllim heyəti bu istiqamətdə görüşlər təşkil edir, ölkə iqtisadiyyatının inkişafında zəruri olan kadr potensialının formalaşmasında öz töhfələrini verirlər. Rektor çıxışının sonunda onu da bildirdi ki, ölkəmizin bütün real imkanlarını nəzərə alan bu konseptual və praqmatik layihənin həyata keçirilməsi milli iqtisadiyyatın inkişafı ilə yanaşı, həm də ölkə həyatının bütün sahələrində tərəqqini təmin etmək, dövlətimizi beynəlxalq arenada daha da gücləndirmək baxımından mühüm strateji əhəmiyyət daşıyır. İnanıram ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn bu layihə milli iqtisadiyyatımızın inkişafını daha da sürətləndirəcək, sosial rifahı yaxşılaşdıracaq.
Görüşdə Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin dövlətin iqtisadi siyəsətinə təsiri məsələləri”, ARDNŞ-in Azərikimya İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev “Azərbaycan neft-kimya sənayesi: perspektivlər, inkişaf planları”, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, iqtisad elmləri doktoru, professor  Xanhüseyn Kazımlı “Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının müasir strateji hədəfləri”, Vergilər nazirinin müşaviri, Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədov “Vergi siyasəti və davamlı inkişaf”, İqtisadi və sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Bayramov “Azərbaycanda maliyyə xidmətlərinin dayanıqlı inkişafı post-neft dövrünün əsas prioritetlərindən biri kimi”, ADİU-nun Müsabisat uçotu və audit kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Sifariz Səbzəliyev “Təhsil müəssisələrinin idarə edilməsində mühasibat uçotu və auditin rolu”, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Aynurə Yəhyayeva “Strateji Yol Xəritəsi: milli iqtisadiyyatın inkişafında yeni mərhələ” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Natiqlər çıxışlarında bildirdilər ki, ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş uğurlu neft strategiyası nəticəsində əldə olunmuş gəlirlər hesabına infrastruktur modernləşdirilmiş,  qeyri–neft  iqtisadiyyatı  inkişaf  etdirilmiş, sosial  rifah yaxşılaşdırılmış, dövlətin  balansında  olan  aktivlər  artmış  və  ÜDM-in həcmini  aşan  səviyyədə  strateji  valyuta  ehtiyatları yaradılmışdır. Hazırda bu siyasət layiqli davamçı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, Azərbaycan dünya iqtisadiyyatında yeni çağırışlara cavab verir. Dünyada cərəyan edən proseslərin yaratdığı yeni çağırışlara uyğunlaşmaq və mövcud qlobal iqtisadi böhranın ölkəmizə təsirini minimuma endirmək məqsədilə iqtisadi islahatların əsas strateji hədəflərinə uyğun olaraq sistem xarakterli bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi, sosial-iqtisadi inkişafın cari, orta və uzunmüddətli dövrləri arasında iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılması qarşıda duran əsas prioritet vəzifələrdəndir. Məruzəçilər onu da vurğuladılar ki, bu gün strateji yol xəritələrinə həsr edilmiş dəyirmi masa qarşıya qoyulan hədəflərə nail olunmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcək və ölkəmizdə davamlı iqtisadi inkişaf əsasında iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyini, sosial rifahın daha da artırılmasını təmin edəcəkdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafı,ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalı, Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafı haqqında Strateji Yol xəritəsi məsələlərinin müzakirəsi ilə davam etdirildi. Məsələlər ilə bağlı təkliflər səsləndirildi.

Главная страница | Новости | В университете проведен круглый стол на тему: «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики»
В университете проведен круглый стол на тему: «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики»
27 апреля в Центре Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета состоялся круглый стол, на котором обсуждалась тема «Стратегические  дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики». В обсуждении приняли участие председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса академик Зияд Самедзаде, председатель наблюдательного совета производственного объединения «Azerkimya», депутат Милли  Меджлиса Мухтар Бабаев, депутат Милли Меджлиса АР, доктор экономических наук профессор Хангусейн Казымлы, советник министра по налогам,  генеральный директор налогового департамента обслуживания налогоплательщиков и прозрачного налогового партнерства Алекпер Мамедов, председатель управления Центра социального развития, доктор философии по экономике доцент Вугар Байрамов, зав. кафедрой бухгалтерского учета и аудита доктор экономических наук профессор Сифариз Сабзалиев, председатель координационного совета экономических проблем НАНА, член-корр. НАНА доктор экономических наук, начальник территориального налогового департамента №2 старший советник налоговой службы Аббас Исмаилов.
Мероприятие открыл ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и рассказал им об указе «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики»,  систематических и продолжительных реформах,  проводимых в стране.
Было отмечено, что Азербайджан достиг значительных успехов в укреплении своего суверенитета, создании экономической модели, опирающейся на демократические ценности, улучшении благосостояния народа. Успехи Азербайджана стали возможны лишь благодаря воплощению идей и принципов общенационального лидера Гейдара Алиева,  политический курс которого продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Президент Ильхам Алиев проводит последовательную работу по обеспечению социально-экономического развития и созданию  зрелой рыночной экономики. Ректор подчеркнул, что подготовленная по инициативе и под руководством Ильхама Алиева  концепция развития республики «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» является программой, определяющей основные цели по определению путей долгосрочного экономического развития страны. Продолжением проводимой в республике экономической политики является принятие указа №1897 от 16 марта 2016 года «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики». Стратегическая дорожная карта включает в себя план мероприятий по экономическому развитию страны на 2016-2020-ые годы. Ректор отметил, что в Стратегической дорожной карте предусмотрено повышение качества образования на всех ступенях образования и развитие высших учебных заведений по формату «образование – исследование – инновация». Университеты играют большую роль в подготовке высококвалифицированных кадров. Декан факультета экономики и управления в нашем университете доцент Айнура Яхьяева и профессорско-преподавательский состав организуют встречи, на которых обсуждаются проблемы повышения качества экономического образования, выполняют  большую работу по подготовке квалифицированных  экономических кадров. Ректор профессор Эльхан Гусейнов в заключение своего выступления отметил,  что концептуальная программа, предусматривающая реальные возможности нашей страны, наряду с развитием национальной экономики  будет способствовать укреплению авторитета Азербайджана на мировой арене. Профессор выразил уверенность в том, что под руководством Президента Ильхама Алиева выполнение задач,  которые мы обсуждаем сегодня, ускорят развитие национальной экономики, и будут способствовать повышению благосостояния народа.
На встрече выступили: председатель комитета экономической политики, промышленности и предпринимательства Милли Меджлиса академик Зияд Самедзаде с докладом «Влияние стратегической дорожной карты по основным секторам национальной экономики на экономическую политику государства; председатель наблюдательного совета производственного объединения «Azerikimya» депутат Милли Меджлиса  АР, доктор экономических наук профессор Хангусейн Казымлы–«Современные стратегические цели развития малого и среднего предпринимательства в Азербайджанской Республике»; генеральный директор налогового департамента обслуживания налого плательщиков и прозрачного налогового партнерства Алекпер Мамедов –«Налоговая политика и продолжительное развитие»; председатель управления Центра социального развития, доктор философии по экономике доцент Вугар Байрамов –«Развитие устойчивых финансовых услуг в Азербайджане как основные приоритеты постнефтяного периода»; зав. кафедрой бухгалтерского учёта и аудита АГЭУ  доктор экономических наук профессор Сифариз Сабзалиев –«Роль учета и аудита в управлении учебными учреждениями»; декан факультета экономики и управления СГУ,  доктор философии по экономике доцент Айнура Яхьяева –«Стратегическая дорожная карта: новый этап в развитии национальной экономики». Докладчики в своих выступлениях отметили, что ненефтяной сектор экономики развивается, улучшается социальное благосостояние, увеличиваются активы, состоящие на государственном балансе, созданы стратегические валютные запасы, превышающие ВВП. В настоящее время Президент Ильхам Алиев успешно развивает экономическую политику. Основными приоритетными задачами, стоящими перед нашей страной, являются проведение ряда мероприятий по уменьшению влияния глобального экономического кризиса на экономику нашей страны, формирование качественно новой модели экономического развития между текущим, средним и долгосрочным периодом социально-экономического развития.
Выступающие отметили, что проведенный круглый стол на тему «Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики» имеет большое значение для достижения поставленных целей.
Мероприятие было продолжено обсуждением вопросов Стратегической дорожной карты, которые включают развитие нефтегазовой промышленности, производство продуктов на уровне малого и среднего предпринимательства и др. Были озвучены предложения, связанные с выполнением требований Стратегической дорожной карты.