Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Aprel 2017 17:56
Universitetimizdə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi
Aprelin 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində  “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirildi. Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, ARDNŞ-in Azərikimya İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, iqtisad elmləri doktoru, professor Xanhüseyn Kazımlı, Vergilər nazirinin müşaviri, Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru, Ələkbər Məmmədov, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Bayramov, ADİU-nun Müsabisat uçotu və audit kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Sifariz Səbzəliyev, AMEA-nın İqtisadiyyat problemləri üzrə koordinasiya şurasının  sədri, AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisadiyyat elmləri doktoru Akif Musayev, 2 saylı Ərazi Vergilər Departamentinin rəisi, baş vergi xidməti müşaviri Abbas İsmayılov iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, «Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri" sənədi, həm də ölkədə aparılan davamlı və sistemli islahatlar barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan siyasi və iqtisadi müstəqilliyini möhkəmləndirərək dövlətçiliyini inkişaf etdirmiş, demokratik dəyərlərə yiyələnmiş iqtisadi modelini yaratmış, əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində uğurlar qazanılmışdır. Azərbaycan dövlətçiliyinin uğurları onun əsasını qoyan ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi prinsiplərin həyata keçirilməsi ilə mümkün olmuşdur. Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursu təkcə Azərbaycan Respublikasının deyil, bütünlükdə regionun inkişaf perspektivinə, onun dünyaya siyasi və iqtisadi inteqrasiyasına yardım göstərmişdir. Hazırda Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafın davamlılığının təmin edilməsi və yetkin bazar iqtisadiyyatının qurulması istiqamətində sistemli işlər aparılır. Rektor onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf  Konsepsiyası məhz həmin imkanlardan səmərəli istifadə yollarını və inkişafın davamlılığının təmin edilməsi üçün strateji hədəfləri müəyyən edən əsas proqramdır. Ölkədə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etmək üçün iqtisadiyyatın mövcud vəziyyətinin dərindən təhlili və yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının hazırlanması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 16 mart tarixli 1897 nömrəli sərəncamı ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq edilmiş, habelə həmin istiqamətlərə müvafiq olaraq inkişaf planlarının işlənilməsini təmin etmək üçün müvafiq işçi qrupu yaradılmışdır. Strateji yol xəritələri 2016-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyasını və tədbirlər planını, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışı və 2025-ci ildən sonrakı dövrə hədəf baxışı özündə ehtiva edir. Rektor onu da qeyd etdi ki, Strateji Yol Xəritəsində təhsilin bütün pillələrində keyfiyyətin yüksəldilməsi və ali təhsil müəssisələrinin “təhsil-tədqiqat-innovasiya” formatında inkişafı öz əksini tapmışdır.Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onların daha sivil və kamil səviyyəyə çatmasında ali təhsilin, xüsusilə universitetlərin rolu əvəzsizdir. Bu gün universitetimizin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva və professor-müəllim heyəti bu istiqamətdə görüşlər təşkil edir, ölkə iqtisadiyyatının inkişafında zəruri olan kadr potensialının formalaşmasında öz töhfələrini verirlər. Rektor çıxışının sonunda onu da bildirdi ki, ölkəmizin bütün real imkanlarını nəzərə alan bu konseptual və praqmatik layihənin həyata keçirilməsi milli iqtisadiyyatın inkişafı ilə yanaşı, həm də ölkə həyatının bütün sahələrində tərəqqini təmin etmək, dövlətimizi beynəlxalq arenada daha da gücləndirmək baxımından mühüm strateji əhəmiyyət daşıyır. İnanıram ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn bu layihə milli iqtisadiyyatımızın inkişafını daha da sürətləndirəcək, sosial rifahı yaxşılaşdıracaq.
Görüşdə Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin dövlətin iqtisadi siyəsətinə təsiri məsələləri”, ARDNŞ-in Azərikimya İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev “Azərbaycan neft-kimya sənayesi: perspektivlər, inkişaf planları”, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, iqtisad elmləri doktoru, professor  Xanhüseyn Kazımlı “Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının müasir strateji hədəfləri”, Vergilər nazirinin müşaviri, Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədov “Vergi siyasəti və davamlı inkişaf”, İqtisadi və sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Bayramov “Azərbaycanda maliyyə xidmətlərinin dayanıqlı inkişafı post-neft dövrünün əsas prioritetlərindən biri kimi”, ADİU-nun Müsabisat uçotu və audit kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Sifariz Səbzəliyev “Təhsil müəssisələrinin idarə edilməsində mühasibat uçotu və auditin rolu”, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Aynurə Yəhyayeva “Strateji Yol Xəritəsi: milli iqtisadiyyatın inkişafında yeni mərhələ” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Natiqlər çıxışlarında bildirdilər ki, ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş uğurlu neft strategiyası nəticəsində əldə olunmuş gəlirlər hesabına infrastruktur modernləşdirilmiş,  qeyri–neft  iqtisadiyyatı  inkişaf  etdirilmiş, sosial  rifah yaxşılaşdırılmış, dövlətin  balansında  olan  aktivlər  artmış  və  ÜDM-in həcmini  aşan  səviyyədə  strateji  valyuta  ehtiyatları yaradılmışdır. Hazırda bu siyasət layiqli davamçı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, Azərbaycan dünya iqtisadiyyatında yeni çağırışlara cavab verir. Dünyada cərəyan edən proseslərin yaratdığı yeni çağırışlara uyğunlaşmaq və mövcud qlobal iqtisadi böhranın ölkəmizə təsirini minimuma endirmək məqsədilə iqtisadi islahatların əsas strateji hədəflərinə uyğun olaraq sistem xarakterli bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi, sosial-iqtisadi inkişafın cari, orta və uzunmüddətli dövrləri arasında iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılması qarşıda duran əsas prioritet vəzifələrdəndir. Məruzəçilər onu da vurğuladılar ki, bu gün strateji yol xəritələrinə həsr edilmiş dəyirmi masa qarşıya qoyulan hədəflərə nail olunmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcək və ölkəmizdə davamlı iqtisadi inkişaf əsasında iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyini, sosial rifahın daha da artırılmasını təmin edəcəkdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafı,ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalı, Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafı haqqında Strateji Yol xəritəsi məsələlərinin müzakirəsi ilə davam etdirildi. Məsələlər ilə bağlı təkliflər səsləndirildi.

Home | News | A Roundtable Was Held on “Strategic Road Map for National Economy and Main Sectors of Economy”
Yerləşdirilmə tarixi : 27 April 2017 17:56
A Roundtable Was Held on “Strategic Road Map for National Economy and Main Sectors of Economy”
On April 27, in Sumgait State University in Heydar Aliyev Center a roundtable was held on “Strategic road map for national economy and main sectors of economy”. Committee Chairman of Milli Majlis on economic policy, industry and entrepreneurship, academician Ziyad Samedzadeh, SOCAR Azerikimya Production Unit Supervisory Board’s Chairman Mukhtar Babayev, deputy of Milli Majlis of Azerbaijan Republic, doctor of economics, professor Khanhuseyn Kazimli, Adviser to the Minister of Taxes, General Director of the Taxpayer Service and transparent tax partnership Department Alekper Mammadov, Chairman of the Board of the Center for Economic and Social Development, PhD in economics, assistant professor Vugar Bayramov, Head of accounting and auditing Department of UNEC, Doctor of Economics, professor Sifariz Sabzaliyev, Chairman of the Coordinating Council for Economic Problems of the National Academy of Sciences (NAS), Associate member of NAS, doctor of economics Akif Musayev, Chief of Regional Tax Department # 2, Chief Tax Consultant Abbas Ismayilov attended the meeting.
Rector of SSU, professor Elkhan Huseynov opening the event welcomed the guests and informed about the document on “Fundamental directions of Strategic road map for national economy and main sectors of economy”, as well as continuous and systematic reforms. He said that Azerbaijan strengthened its political and economic independence and developed its state system, mastered democratic values, created economic model and achieved success in these fields. All these were possible through realizing the principles laid by Heydar Aliyev who contributed to Azerbaijan statehood. His political course not only helped Azerbaijan Republic’s development, but also the region’s perspective, its political and economic integration to the world. Right now systematic work is done to ensure continuity of socio-economic development and to establish mature market economy. Rector also noted that “Azerbaijan 2020: Vision of the future” Development Concept, prepared by initiative and guidance of the President Mr. Ilham Aliyev, is the main program to define strategic targets for efficient use and guaranty of foregoing opportunities. With the aim of preparing new economic development strategy and deep analysis of current economic situation by the order (#1897, March 16, 2016) of President of Azerbaijan Republic “Fundamental directions of Strategic road map for national economy and main sectors of economy” were approved, and proper working group was set up in order to provide the work of appropriate development plans. The Strategic road maps include economic development strategy and action plan for 2016-2020, long-term view till 2025 and target view after 2025. Rector also noted that in Strategic road map, raising the quality in all stages of education and improvement of high schools in the format of “education-research-innovation” are reflected. The role of higher education, especially of universities is irreplaceable in preparing of highly qualified, more civilized and skilled cadres. Today, the dean of Economy and Management faculty of our university assistant professor Aynur Yahyayeva and teaching staff organize meetings in this field and contribute to formation of cadre potential which is necessary for the county’s economic development. In the end of his speech the rector also noted that the fulfillment of this conceptual and pragmatic project which takes into consideration all real resources of our country bears strategic importance in terms of economic growth and making the country stronger in international arena. He believes this project which was guided by Ilham Aliyev will accelerate the development of national economy and improve social welfare.
In the meeting participants made reports in various topics: Ziyad Samedzadeh-“Impacts of Strategic road map for main sectors of national economy on state’s economic policy”, Mukhtar Babayev-“Azerbaijan petrochemical industry: perspectives, development plans”, Khanhuseyn Kazimli-“Modern strategic targets of small and medium enterprises in Azerbaijan”, Alekper Mammadov-“Tax policy and sustainable development”, Vugar Bayramov-“Sustainable development of financial services in Azerbaijan as one of the priorities of post-oil era”, Sifariz Sabzaliyev-“The role of accounting and auditing in management of educational institutions”, Aynura Yahyayeva-“Strategic road map: new stage in the development of national economy”. The speakers noted that thanks to our leader Heydar Aliyev’s oil strategy the infrastructure has been modernized, non-oil economy has been developed; social well-being has been improved, state-owned assets increased and strategic currency reserves which outweigh the volume of GDP has been established. At present, this policy is being carried on by the President Ilham Aliyev. In order to get adapted to new challenges and to minimize the impact of current economic crisis taking several measurements and social-economic improvement are priorities. The speakers also emphasized that the roundtable will play important role in achieving targets and will ensure competitiveness of economy and improvement of social well-being.
The meeting continued with discussions of improvement of oil and gas industry in Azerbaijan Republic (including chemical products), the production of consumer goods in level of small and medium enterprises and issues of Strategic Road map about advanced financial services. Suggestions were put forward relating to above mentioned topics.