Əsas səhifə | Xəbərlər | Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri universitetimizdə oldu
Respublikamızın beynəlxalq nüfuzu artdıqca xarici ölkə vətəndaşları da təhsil mərkəzimizi seçir. Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Erkan Özoralı və Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin Təhsil müşaviri cənab Abdulqafur Büyükfıratı qəbul etdi. Rektor cənab Erkan Özoralı və qonaqları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Türkiyə ölkəmizi ilk tanıyan dövlət olmuşdur. Müstəqilliyin ilk illərində Türkiyə iki qardaş ölkə arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq prinsiplərini əsas tutaraq dövlət quruculuğu yolunda respublikamızın səylərini daim dəstəkləməklə, hərtərəfli əlaqələrin inkişafına geniş yardım göstərmişdir. Rektor professor Elxan Hüseynov universitet haqqında geniş məlumat verərək SDU-nun beynəlxalq əlaqələrindən, Türkiyə universitetləri ilə əməkdaşlığından və Türkiyənin ali təhsil müəssisələri ilə tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mövlanə Mübadilə Proqramı”na qoşulmasından söhbət açdı. O da vurğulandı ki, universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin arasında türk tələbələrinin sayı daha çoxdur.
Görüş zamanı rektor Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparılan daxili və xarici siyasətin  nəticəsində son illər ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də qazanılan böyük uğurlardan geniş bəhs etdi. Bildirdi ki, hal-hazırda Azərbaycanla Türkiyə arasında siyasi, iqtisadi əlaqələrimiz, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə də əməkdaşlığımız yüksək səviyyədə inkişaf edir. İki dövlət strateji tərəfdaşdır. Hazırda ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyəyə qalxması ümummilli lider Heydər Əliyevin xarici siyasət kursunda  Türkiyə ilə əlaqələrin inkişafına yönəlmiş ardıcıl və məqsədyönlü xətt dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu günlərdə Bakıda IV İslam Həmrəylik Oyunları keçiriləcəkdir. Bu Oyunların Azərbaycanda keçirilməsi bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan dünya miqyasında çox böyük hörmətə malik olan bir ölkədir. İslam Oyunları ilk növbədə İslam həmrəyliyini gücləndirəcəkdir. Bu gün respublikamızda fəaliyyət göstərən bir çox ali təhsil müəssisələrinin, o cümlədən, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri İslam Həmrəylik Oyunlarında könüllü qismində iştirak edəcəklər. Qeyd edək ki, birinci Avropa Oyunları zamanı universitetimizin  könüllüləri öz bacarıqlarını yüksək səviyyədə nümayiş etdirdilər.
Ölkəmizdə həyata keçirilən təhsil islahatlarının mahiyyəti, təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışan rektor onu da  bildirdi ki,  təhsil sahəsində aparılan islahatlar, qəbul olunan Dövlət proqramları, həmçinin, 2011-2021-ci illərdə Azərbaycanda təhsilin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın hazırlanması, müsabiqələrin keçirilməsi bir daha təhsilin dövlət başçısının diqqət mərkəzində olduğunun göstəricisidir.
Səfir Erkan Özoral səmimi və işgüzar görüşdən razı qaldığını bildirərək SDU-da təhsil alan türkiyəli tələbələrə göstərilən diqqət və qayğıya görə universitetin rəhbərliyinə təşəkkür etdi. SDU-nun Türkiyə universitetləri ilə əlaqələrini yüksək qiymətləndirən səfir yeni proqram və layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikirlərini də bölüşdü.Görüşdə iki ölkənin təhsil sahələri arasında sıx əlaqələr çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın perspektivləri məsələsi müzakirə olundu.
Qonaqlar universitetin I və II tədris binasında, müasir tələblərə cavab verən laboratoriyalarında oldular, sonra səfir Erkan Özoral və Təhsil müşaviri Abdulqafur Büyükfırat türkiyəli tələbələrlə görüşdülər. Qonaqlar Türkiyə — Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafının  böyük əhəmiyyətə  malik olduğunu, tarixi köklərə söykənən, eyni millətə, eyni dilə, eyni dinə sahib olan iki xalq arasındakı ən təbii hisslərdən bəhrələnən, ondan güc alan Azərbaycan – Türkiyə qardaşlığının möhkəmlənərək, inkişaf etdiyini qeyd etdilər. Vurğuladılar ki,  bu əlaqələrin inkişafı üçün hamımız çalışmalı və iki dövlətin maraqlarını tam məsuliyyətlə qorumalıyıq. Səfir Erkan Özoral xüsusi ilə qeyd etdi ki, hər bir ölkənin uğurlu inkişafını şərtləndirən onun təhsilinin, elminin səviyyəsidir. Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələr üçün yaradılan şərait ona əsas verir ki, beynəlxalq əlaqələrimiz daha da genişlənəcək və inkişaf edəcək. İnanıram ki,  siz də öz növbənizdə ixtisaslı kadr kimi  bir millət, iki qardaş dövlətinə layiqincə xidmət edəcəksiniz.
Tələbələr universitetdə onların təhsili və yaşayışı üçün yaradılan şərait, mövcud tədris sistemi haqqında səfirə məlumat verdilər. Onların arzu və istəkləri dinlənildi, sualları cavablandırıldı.

Главная страница | Новости | Посол Турции в Азербайджане побывал в Сумгаитском государственном университете
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Апрель 2017 17:25
Посол Турции в Азербайджане побывал в Сумгаитском государственном университете
21 апреля ректор Сумгаитского государственного университета  профессор Эльхан Гусейнов принял чрезвычайного и полномочного посла Турции Эркана Озорала и советника по образованию посольства Турции  в Азербайджане Абдулгафура Беюкфирата. Ректор выразил удовлетворение по поводу встречи с гостями и отметил, что после обретения независимости Азербайджаном, Турция стала первой страной, признавшей  суверенитет нашей страны. В первые годы, когда наша страна стала независимой, Турция всегда поддерживала нашу республику, оказывала содействие  в развитии связей нашей страны с мировыми державами. Ректор Эльхан Гусейнов рассказал гостям об истории университета, его международных связях и сотрудничестве с вузами Турции, о проекте «Мовлана мубадиле програмы» по которому осуществляется обмен преподавателями и студентами между Сумгаитским и турецкими университетами. Было отмечено, что среди иностранных студентов, обучающихся в СГУ, преобладают студенты из Турции.
Во время встречи профессор Эльхан Гусейнов подчеркнул, что в результате внутренней и внешней политики президента нашей страны Ильхама Алиева, республика достигла значительных успехов во всех областях жизни, в том числе, и образовании. В  настоящее время между Азербайджаном и  Турцией развиваются политические, экономические, научные и культурные связи. Политику общенационального лидера Гейдара Алиева  в отношении азербайджанско– турецких связей успешно продолжает президент Ильхам Алиев. На днях в Баку будут проводиться IV Игры исламской солидарности. Проведение этих игр в нашей республике говорит о  возросшем авторитете Азербайджана в мировом сообществе. Исламские игры будут способствовать укреплению солидарности стран. Сегодня студенты многих вузов республики будут участвовать на этих играх в качестве волонтёров. В их числе и студенты Сумгаитского государственного университета. Следует отметить, что студенты нашего университета принимали  активное участие в качестве волонтёров на Европейских играх, которые состоялись в Баку в прошлом году.
Ректор рассказал и о реформах,  проводимых в стране в области образования. Он отметил, что государственные программы, в том  числе  Национальная стратегия по развитию образования в республике на 2011-2021 годы, свидетельствуют о том, что проблема образования всегда находится в центре внимания руководства страны.
Посол Эркан Озорал выразил удовлетворение по поводу двусторонней встречи. Он поблагодарил руководство университета за заботу и внимание, оказываемое студентам из Турции, обучающимся в СГУ.  Посол высоко оценил связи по сотрудничеству СГУ с университетами Турции. Он высказался и по поводу новых программ и проектов, подчеркнув, что они принесут пользу как СГУ, так и университетом Турции.
На встрече в рамках  тесного двустороннего сотрудничества  были обсуждены перспективы будущего развития образования.
Гости побывали в I и II учебных корпусах СГУ,  посетили лаборатории, отвечающие современным требованиям. Затем посол Эркан Озорал и советник по образованию Абдулгафур Буюкфират встретились с турецкими студентами, обучающимися в СГУ.
Гости подчеркнули, что дружеские и братские отношения Азербайджана и Турции развиваются и  укрепляются. Было отмечено, что успех страны обуславливается развитием его науки и образования. Условия, созданные для студентов в Сумгаитском государственном  университете, дают основания говорить о том, что сотрудничество между СГУ и турецкими университетами будет крепнуть и развиваться.