Əsas səhifə | Xəbərlər | “Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçi şirkətinin nümayəndələri universitetimizdə oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Aprel 2017 14:29
“Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçi şirkətinin nümayəndələri universitetimizdə oldular
Tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikatlara layiq görülürlər.
Beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi ölkə təhsilinin inkişafına töhfələr verir. Aprelin 19-da   Beynəlxalq  “Bilik reaktoru” araşdırma və məsləhətçi şirkətinin bir qrup nümayəndə heyəti  Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu. Rektor qonaqları səmimi salamladıqdan sonra SDU-nun yaranma tarixi, universitetin fakültələri, strukturu, onun zəngin elmi və tələbə həyatı, çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında və beynəlxalq əlaqələrindən geniş söz açdı. Qeyd etdi ki, universitetimiz bir çox beynəlxalq layihələrin Xəzəryanı  ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının üzvü, 2015-ci ildən Azərbaycan - Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfindən həmsədridir. Tələbələrin intellektual potensialından söhbət açan rektor, onu da qeyd etdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti xətti ilə tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikatlara layiq görülürlər. Tələbələrimiz son illərdə Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetində “Texniki və riyaziyyat elmləri” üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumunda, Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Milli Tədqiqat Akademik Universitetində Optoelektronika, Fotonika və Nanostrukturlar üzrə “Saint Petersburg OPEN 2016” adlı beynəlxalq konfransda, bu il isə Pskov Dövlət Universitetində Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransda fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülmüşlər. Təbii ki, onların dilbilmə səviyyələrini artırmaq məqsədi ilə universitetimizdə Linqvistik Mərkəz yaradılmışdır. Bir sözlə, bugün SDU bir çox xarici ölkələrin, o cümlədən Rusiya universitetləri ilə sıx əlaqələr qurub və bu əlaqələr sürətlə inkişaf etməkdədir.
Görüşdə iştirak edən Aleksandr Rulyov (Sistem analitik, texniki mütəxəssis), Serqey Borisoviç Peresliqin (lider-ekspert, elmi rəhbər), Yuriy Çernovskiy (Urbanistikası İnstitutunun rəhbəri Kiyev), Yelena Borisovna Peresliqina (psixoloq), Vladimir Nikitin (Pedoqoji klubun prezidenti Ukrayna), Aleksey Stepanov (qrup rəhbəri Sankt-Peterburq) Azərbaycanda olmaqdan məmnunluqlarını ifadə etdilər və SDU rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.  Serqey Peresliqin “Bilik reaktoru” layihəsi haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, “Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçı şirkəti sosial mühəndislik sahəsində elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərini, yeni tipli koqnitiv texnologiyaların və gələcəyin analitik və qeyri-analitik metodlarını tətbiq olunmasını həyata keçirir. Onu da vurğuladı ki, şirkət, həmçinin kompleks şəkildə analitik, proqnostik xidmətləri həyata keçirir və ərazilərin idarə olunmasını tam səhnələşdirilməsi, qeyri-müəyyənlik şəraitində idarəetmə metodologiyası, müəllif təhsil kursları: strategiya, proqnostika, mühəndislik, biznesin ekspres proqnostikası, korporativ gələcəyin konsepsiyasının qurulması, strategiyaları birləşdirən ssenarilərin yaradılması, oyun modelləşdirilməsi və proqnozlaşdırılma sahələr üzrə idarəetmə məsələlərinin və biznesin inkşafının dəstək imkanını yaradır. Serqey Borisoviç Peresliqin onu da bildirdi ki, şirkətin strategiyası: Strateji idarəetmə sahəsində şirkət tərəfdən hazırlanmış gələcəyin proqnozlaşdırılması metodları və texnologiyaları vasitəsi ilə Rusiya Fedarasiyasının Federal Qanununun( N172-Ф3“Rusiya Federasiyasının strateji planlaşdırması haqqında) həyata keçirilməsinə, həmçinin Rusiyada növbəti (Altıncı) texnoloji quruluşuna (istehsal iqtisadiyyatı, süni intellekt, əlavə texnologiyalar) köməklik etməkdir.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birgə keçirilən layihənin məqsədi də ali məktəblərdə təhsil səviyyəsini öyrənməklə perspektivlərini müəyyənləşdirməkdir.  Sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Главная страница | Новости | Представители исследовательской и консультационной компании «Реактор знаний» побывали в университете
Представители исследовательской и консультационной компании «Реактор знаний» побывали в университете
Студенты нашего университета активно участвуют на университетских, республиканских и международных научных конференциях, семинарах, олимпиадах, конкурсах и творческих проектах и получают сертификаты.
Расширение международных связей способствует развитию образования в республике. 19 апреля ряд представителей исследовательской консультационной компании «Реактор знаний» побывали в Сумгаитском государственном университете.
Ректор, профессор Эльхан Гусейнов приветствовал гостей и рассказал им об истории создания университета, факультетах и структурах, разносторонней учебной, научной и студенческой жизни вуза,  его международных научных связах. Ректор отметил, что СГУ является участником многих международных проектов, членом Ассоциации государственных университетов прикаспийских государств,  а с 2015 года –сопредседатель Ассоциации российских государственных  университетов с азербайджанской стороны. Было подчеркнуто, что студенты университета активно участвуют на университетских,  республиканских и международных научных конференциях,  семинарах, олимпиадах, конкурсах и творческих проектах и получают сертификаты. За последние годы наши студенты приняли участие в Международном молодежном форуме «Технические и математические науки», проведенном в Воронежском государственном лесотехническом университете, на Международной конференции “Saint Petersburq OPEN 2016”  по ортоэлектронике,  фотонике и наноструктурам,  проведенном в Санкт-Петербургском национально – исследовательском академическом университете РАН. В этом году наши студенты, активно участвующие на Международной молодежной научно-практической конференции в Псковском государственном университете,  получили сертификаты.  Естественно, что в этом сыграл большую роль и Лингвистический центр,  в котором студенты получили языковую подготовку.
Сегодня СГУ наладил связи со многими университетами России и зарубежья, которые успешно развиваются. На встрече участвовали Александр Рулёв (системный аналитик, технический специалист), Сергей Борисович Переслигин (лидер – эксперт, научный руководитель), Юрий Черновский (руководитель Института урбанистики,  Киев), Елена Борисовна Переслигина (психолог),  Владимир Никитин (президент Педагогического клуба, Украина),  Алексей Степанов (руководитель группы). Они выразили удовлетворение по поводу своего пребывания в Азербайджане и поблагодарили руководство университета за теплый приём. Сергей Переслигин дал широкую информацию и проекте «Реактор знаний». Он отметил, что исследовательская и консультационная компания «Реактор знаний» осуществляет научно–исследовательскую, опытно–конструкторскую работу в области социальной инженерии с применением когнитивных технологий нового типа и  аналитических и неаналитических методов будущего. Было подчеркнуто и то, что компания также осуществляет   комплексные аналитические и прогностические услуги, содействует созданию полной картины управления территориями, методики управления в условиях  неопределенности, экспресс - диагностики бизнеса, построение концепции будущего.  Также компания участвует в создании сценариев объединяющих стратегий,  рассматривает вопросы моделирования управления и прогнозирования игр, организует курсы авторского образования по стратегии,  прогностике и инженерии.
Сергей Борисович Переслигин отметил, что стратегия компании - содействие в претворении в жизнь федерального закона  РФ (3172-Ф3»О стратегическом планировании РФ) посредством  подготовленных компанией методов  и технологий прогнозирования  будущего и оказание помощи России в претворении очередного (Шестого)  технологического уклада (экономика производства, искусственный интеллект,  дополнительные технологии).
Целью проекта, проводимого совместно с Министерством образования, является изучение уровня  образования в вузах с последующим определением дальнейших перспектив. Затем,  состоялся обмен мнениями по обсуждаемой теме.
В заключение гости ознакомились с учебными лабораториями университета,  оснащенными современным оборудованием.