Əsas səhifə | Xəbərlər | “Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçi şirkətinin nümayəndələri universitetimizdə oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Aprel 2017 14:29
“Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçi şirkətinin nümayəndələri universitetimizdə oldular
Tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikatlara layiq görülürlər.
Beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi ölkə təhsilinin inkişafına töhfələr verir. Aprelin 19-da   Beynəlxalq  “Bilik reaktoru” araşdırma və məsləhətçi şirkətinin bir qrup nümayəndə heyəti  Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu. Rektor qonaqları səmimi salamladıqdan sonra SDU-nun yaranma tarixi, universitetin fakültələri, strukturu, onun zəngin elmi və tələbə həyatı, çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında və beynəlxalq əlaqələrindən geniş söz açdı. Qeyd etdi ki, universitetimiz bir çox beynəlxalq layihələrin Xəzəryanı  ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının üzvü, 2015-ci ildən Azərbaycan - Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfindən həmsədridir. Tələbələrin intellektual potensialından söhbət açan rektor, onu da qeyd etdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti xətti ilə tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikatlara layiq görülürlər. Tələbələrimiz son illərdə Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetində “Texniki və riyaziyyat elmləri” üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumunda, Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Milli Tədqiqat Akademik Universitetində Optoelektronika, Fotonika və Nanostrukturlar üzrə “Saint Petersburg OPEN 2016” adlı beynəlxalq konfransda, bu il isə Pskov Dövlət Universitetində Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransda fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülmüşlər. Təbii ki, onların dilbilmə səviyyələrini artırmaq məqsədi ilə universitetimizdə Linqvistik Mərkəz yaradılmışdır. Bir sözlə, bugün SDU bir çox xarici ölkələrin, o cümlədən Rusiya universitetləri ilə sıx əlaqələr qurub və bu əlaqələr sürətlə inkişaf etməkdədir.
Görüşdə iştirak edən Aleksandr Rulyov (Sistem analitik, texniki mütəxəssis), Serqey Borisoviç Peresliqin (lider-ekspert, elmi rəhbər), Yuriy Çernovskiy (Urbanistikası İnstitutunun rəhbəri Kiyev), Yelena Borisovna Peresliqina (psixoloq), Vladimir Nikitin (Pedoqoji klubun prezidenti Ukrayna), Aleksey Stepanov (qrup rəhbəri Sankt-Peterburq) Azərbaycanda olmaqdan məmnunluqlarını ifadə etdilər və SDU rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.  Serqey Peresliqin “Bilik reaktoru” layihəsi haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, “Bilik reaktoru”- araşdırma və məsləhətçı şirkəti sosial mühəndislik sahəsində elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərini, yeni tipli koqnitiv texnologiyaların və gələcəyin analitik və qeyri-analitik metodlarını tətbiq olunmasını həyata keçirir. Onu da vurğuladı ki, şirkət, həmçinin kompleks şəkildə analitik, proqnostik xidmətləri həyata keçirir və ərazilərin idarə olunmasını tam səhnələşdirilməsi, qeyri-müəyyənlik şəraitində idarəetmə metodologiyası, müəllif təhsil kursları: strategiya, proqnostika, mühəndislik, biznesin ekspres proqnostikası, korporativ gələcəyin konsepsiyasının qurulması, strategiyaları birləşdirən ssenarilərin yaradılması, oyun modelləşdirilməsi və proqnozlaşdırılma sahələr üzrə idarəetmə məsələlərinin və biznesin inkşafının dəstək imkanını yaradır. Serqey Borisoviç Peresliqin onu da bildirdi ki, şirkətin strategiyası: Strateji idarəetmə sahəsində şirkət tərəfdən hazırlanmış gələcəyin proqnozlaşdırılması metodları və texnologiyaları vasitəsi ilə Rusiya Fedarasiyasının Federal Qanununun( N172-Ф3“Rusiya Federasiyasının strateji planlaşdırması haqqında) həyata keçirilməsinə, həmçinin Rusiyada növbəti (Altıncı) texnoloji quruluşuna (istehsal iqtisadiyyatı, süni intellekt, əlavə texnologiyalar) köməklik etməkdir.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birgə keçirilən layihənin məqsədi də ali məktəblərdə təhsil səviyyəsini öyrənməklə perspektivlərini müəyyənləşdirməkdir.  Sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Home | News | “Knowledge reactor” – research and counselor company’s delegates visited our university
Yerləşdirilmə tarixi : 19 April 2017 14:29
“Knowledge reactor” – research and counselor company’s delegates visited our university
Actively participating in university, republic and international scientific conferences, seminars, subject Olympiads, competitions and creative projects with their scientific-research and creative work our students are awarded with certificates.
The expansion of international relations contributes to the development of the country’s education.
On April 19, delegation from international “Knowledge reactor” research and counselor company visited Sumgait State University. After welcoming the guests rector talked about the university’s establishment history, faculties, structure, rich scientific and student life, varied activities and international relations. He noted that the university is a member of several international projects, Caspian countries’ State Universities Association and is a co-chair of Azerbaijan-Russia Universities Association since 2015. While speaking about intellectual potential of the students rector also noted that through Student Scientific Society participating in university, republic and international scientific conferences, seminars, subject Olympiads, competitions and creative projects with their scientific-research and creative work our students are awarded with certificates. In recent years our students actively participated in International Youth Forum on “Technical and mathematical science” at Voronezh State Forest Technical University, in “Saint Petersburg OPEN 2016” international conference on Optoelectronics, Photonics and Nanostructures at Saint Petersburg National Research Academic University of Russia Academy of Science, and this year they took part in International Youth Scientific-practical Conference at Pskov State University and were awarded with certificates. In our university, Linguistic Center was established in order to increase their knowledge of language. In a word, nowadays, SSU has established close relationships with universities of several foreign countries, including Russian universities and these relationships are thriving.
Alexander Rulyov (System analytic, technical expert), Sergei Borisovich Peresligin (leader-expert, scientific leader), Yuriy Chernovskiy (Urbanistics Institute chief, Kiev), Yelena Borisovna Peresligina (psychologist), Vladimir Nikitin (President of pedagogical club, Ukraine), Aleksei Stepanov (group leader, Saint Petersburg) who participated in the meeting expressed their satisfaction for being in Azerbaijan and thanked to SSU senior staff. Sergei Peresliqin gave detailed information about “Knowledge reactor” project. He informed that “Knowledge reactor” research and counselor company puts into practice the research and experimental design work, a new type of cognitive technologies and analytical and non-analytical methods of future. He also emphasized that the company implements complex analytical, prognostic services, allows to create opportunity for complete dramatization of territory management, management methodology under conditions of uncertainty, author education courses: strategy, prognostics, engineering, express prognostics of business,  setting the concept of corporative future, making scenarios which link strategies, growth of game modeling and management issues on predicting fields and business. Sergei Borisovich Presligin also said that the strategy of the company is to help to implement the Federal Law (N172-Ф3 about strategic planning of Russian Federation) of Russian Federation which is prepared by the company in the field of strategic planning via predicting methods and technologies of future, also the next (Sixth) technological order (production economy, artificial intelligence, additional technologies) in Russia.
The aim of the project which is held together with Azerbaijan Republic Ministry of Education is to determine the perspectives by finding out education level at high schools. Then exchange of opinions was held. After the meeting the guests visited SSU’s laboratories which are provided with modern equipment.