Əsas səhifə | Xəbərlər | “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi uğurla davam edir
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Aprel 2017 16:20
“Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi uğurla davam edir
Kəmalə Salamova: Xəstələrlə mənəvi söhbətlərin aparılması psixo-sosial yardıma  dəstəkdir.
Cəmiyyətdən əli üzülən xəstələrlə, acılarla üzləşən hər bir insanın mənəvi dəstəyə ehtiyacı vardır. Bu məqsədlə də universitetimizdə bir sıra layihələr gerçəkləşir. Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Sevinc Həmzəyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamovanın təşəbbüsü, universitet rəhbərliyinin dəstəyi ilə “Mənəvi dəstək və psixoloji yardım”, “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi çərçivəsində mühüm işlər görülmüşdür.
Hər iki layihə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən təsdiq edilmiş və Sumqayıt şəhərini əhatə edir. Birinci layihə çərçivəsində layihə rəhbərləri və universitetin Filologiya fakültəsinin Psixologiya və pedaqogika ixtisasında təhsil alan tələbələr Sumqayıt şəhəri üzrə xəstəxanalarda olmuş, xəstələrlə ünsiyyət qurmuş və onların psixoloji durumları ilə maraqlanmışlar. Layihənin təşkilində məqsəd xəstəxana şəraitində müalicə alan xəstələrin davranışlarında baş verən mənfi dəyişiklikləri aradan qaldırmaq, onların həyatlarının daha maraqlı etmək üçün aparılan fərdi terapiya və ya qrup terapiyaları vasitəsilə duyğu yüklərinin xəfifləməsinə yardım etməkdir. Layihə rəhbəri Kəmalə xanım qeyd etdi ki, xəstələrlə mənəvi söhbətlərin aparılması psixo-sosial yardıma  dəstəkdir. Dini inancları olan, Allaha inanan insanlar inanclarına söykənərək başına gələnləri üsyankarlıqla deyil, səbrlə qarşılamağa çalışır. Bunun bir imtahan olduğuna inandırmaqdır. lakin bəzi xəstələr bunu üsyankarlıqla qarşılayır. Məqsədimiz onlara mənəvi və psixoloji yardım göstərməkdir.
Layihənin icrası səkkiz ay müddətində planlaşdırılıb. Layihənin sonunda hesabat xarakterli mətbuat konfransı vasitəsilə əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat veriləcək.
İkinci layihə isə “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” adlanır. Universitetin Elmi Şurasında Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kamalə Salamova “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi müzakirə edilmişdir. Şəhərimizin 1,2,3,4,5 və 7 nömrəli tam orta məktəblərində layihənin rəhbəri Kəmalə Salamova və layihənin iştirakçıları – Fəridə Həmidova, Aynur Matniyazova, Laləndər Əzizzadə, Emre Aykan və Uğur Güherlə birgə tədbirlər keçirmişlər. Seminarlarda müəllim, şagirdlərlə yanaşı valideynlər də yaxından iştirak etmişdilər.
Layihə rəhbəri Kəmalə Salamova layihə haqda məlumat verərərək qeyd etdi ki, müasir elm-pedaqoji ədəbiyyatlarda uşaq və yeniyetmələrin rəftar və davranışlarında müşahidə olunan normadankənar, qüsurlu davranışın bütün təzahürləri “deviant davranış” adlanır. Deviant davranış dedikdə insanın əməl və hərəkətlərinin onun yaşadığı cəmiyyətdə faktiki olaraq bərqərar olmuş norma və standartlara uyğunsuzluğu nəzərdə tutulur. Bu layihə ilk dəfə olaraq pilot layihəsi kimi Türkiyədə gerçəkləşdirilmişdir.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində şəhərimizin beş xəstəxanasında(Sumqayıt şəhər 1 saylı xəstəxanada, Onkoloji, Nevroloji və Narkoloji  dispanserlərdə)  xəstələrlə görüşlər keçirilmiş,  onlara travma nədir, travmadan sonra stresdən və depresiyadan çıxış yolları barədə məlumatlar verilmişdir. Bütün bu layihələrdə əsas məqsəd bütün yaş strukturlarında- sağlam təfəkkürlü gənclərin, o cümlədən mənəvi və psixoloji travma almış insanların cəmiyyətə yenidən bərpasına nail olmaqdır. Görüşdə mövzu ətrafında maraqlı diskusiya keçirilmişdir.

Главная страница | Новости | Работа по проекту «роль преподавателя и семьи в формировании девиантного поведения у подростков» успешно продолжается
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Апрель 2017 16:20
Работа по проекту «роль преподавателя и семьи в формировании девиантного поведения у подростков» успешно продолжается
Кямаля Саламова: Духовная беседа содействует психической и социальной поддержке  больных.
Личность, отвергнутая обществом и встречающаяся с большими трудностями на своём пути,  нуждается в моральной поддержке. С  этой целью в университете выполняются соответствующие проекты. В рамках проектов «Моральная поддержка и психологическая помощь» и «Роль преподавателя и семьи в формировании девиантного поведения  у подростков» выполняется большая работа по инициативе декана филологического факультета доцента Севиндж Гамзаевой и доцента кафедры педагогики и психологии Кямали Саламовой.
Оба этих проекта утверждены Сумгаитской городской исполнительной властью и охватывают население города. В рамках первого проекта руководители проекта и студенты филологического факультета университета, обучающиеся по специальности психология и педагогика, побывали в лечебных учреждениях города, пообщались с больными и поинтересовались их психологическим состоянием. Целью проекта является устранение отрицательных изменений в поведении больных, получающих лечение в условиях больницы, помощь в смягчении их психологических ощущений путем лечения индивидуально и в группах. Руководитель проекта  Кямаля ханум отметила, что духовная беседа с больными содействует их психологической и социальной поддержке. Религиозный человек, опираясь на свою веру в бога,  воспринимает случившееся со смирением. Некоторые же больные не могут смириться со случившимся и восстают против этого. Проекты направлены на оказание моральной и психологической поддержки таким больным.
Выполнение первого проекта «Моральная поддержка и психологическая помощь» рассчитана на 8 месяцев. По завершении проекта будет проведена пресс-конференция отчетного характера, где будет доложено о результатах его выполнения.
Второй проект «Роль преподавателя и семьи в формировании девиантного поведения у подростков» был обсуждён на Ученом совете университета. Под руководством Кямали Саламовой и участников проекта Фариды Гамидовой,  Айнур Матниязовой, Лалендар Азиззаде, Эмре Айкана и Угура Джуера были проведены совместные семинары в средних школах №1,2,3,4,5,7 города Сумгаита. В семинарах наряду с учителями и учениками участвовали и родители.
Руководитель проекта Кямаля Саламова рассказала о проекте и отметила, что в современной научно-педагогической литературе используется термин «девиантное поведение», который обозначает поведение, противоречащее нормам и стандартам общества, в котором живет человек. Этот проект в виде пилотного впервые был выполнен в Турции.
Следует отметить, что в рамках проекта были проведены встречи с больными, получающими лечение в больницах города (Горбольница №1, онкологический,  неврологический и наркологический диспансеры). Во время встреч с больными им была дана информация о видах травм, путях выхода из стресса и депрессий после травм.
Основная цель всех подобных проектов – восстановление и возвращение к нормальной жизни больных, получивших моральную и психологическую травму. В заключение состоялась дискуссия и обмен мнением по выполнению данных проектов.