Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən “Gənclər elm üçün-2017” adlı Beynəlxalq Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında sertifikata layiq görüldülər
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Aprel 2017 14:44
Tələbələrimiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən “Gənclər elm üçün-2017” adlı Beynəlxalq Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında sertifikata layiq görüldülər
Elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması istiqamətində mühüm işlər görülür.
Bu gün tələbələrin intellektual potensialının üzə çıxması üçün onların beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda iştirakı vacibdir. Respublikamızda təhsilin səviyyəsini qaldırmaq, onu beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq məqsədilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Bütün bunlar yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması və  respublikamızın elmi-texniki potensilanının gücləndirilməsinə xidmət edir. Universitetimizdə elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür. Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrin elmə olan marağının artırılması, elm sahəsində uğurlar əldə etməsi, onların elmi fəaliyyətlə məşğul olmasına geniş imkanlar yaradılıb. Tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülürlər. Aprelin 2-dən 9-dək TEC-in elmi rəhbəri dosent İslam Paşayevin rəhbərliyi ilə üç tələbəmiz Rusiyaya səfər edərək Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransda iştirak etdilər. Konfransda Filologiya fakültəsinin  II kurs tələbəsi Nailə Zeynalova “Məktəbəqədər uşaqların ingilis dilini öyrənməsində nağılların rolu”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi Tofiq Adıgözəlov “Silisium əsaslı Şotki diodlarının tədqiqi”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Saleh Fərəcov “Propantriol əsaslı aminospirtlərin sintezi və xassələri”mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bölmə iclaslarında  dinlənilən məruzələr yüksək qiymətləndirilərək  xüsusi mükafata və sertifikata layiq görüldü. Qeyd edək ki, Pskov Dövlət Universitetində universitetimizin  tələbələri üçün xüsusi proqram hazırlanmışdır. Proqrama uyğun olaraq tələbələrimiz PDU –nun tələbələri ilə birgə dərslərdə iştirak etmişlər.
Onu da qeyd edək  ki, Pskov Dövlət Universitetində ötən il 29 tələbəmizin elmi məqaləsi çap olunmuşdur.
Sonra TEC-in Elmi rəhbəri dosent İslam Paşayev Pskov Dövlət Universitetinin rektoru Yuriy Demyanenko ilə görüşmüş rektor professor Elxan Hüseynovun salamını və ikitərəfli əməkdaşlığın bundan sonra daha da inkişaf etdirilməsi fikrini çatdırmışdır. Pskov Dövlət Universitetinin rektoru universitetimizin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi məqsədi ilə SDU tərəfdən dosent İslam Paşayevlə əməkdaşlıq müqaviləsini imzalamışdır. Burada tələbə-müəllim mübadiləsi, müştərək tədqiqatların aparılması, birgə konfransların keçirilməsi kimi məsələlər öz əksini tapmışdır.
Bundan başqa səfər zamanı nümayəndə heyətimiz müxtəlif fakültələrin dekanları ilə görüşmüş, qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında konkret təkliflər müzakirə edilmişdir.  Onu da qeyd edək ki, Pskov Dövlət Universitetində hər il əcnəbi tələbələrin Forumu keçirilir. Bu il də ora Rusiyanın müxtəlif ali məktəblərindən tələbələr dəvət olunub. Burada xarici tələbələrlə işin sistemi haqqında müxtəlif seminarlar keçiriləcəkdir. Səfər zamanı nümayəndə heyətimiz universitet əməkdaşları ilə tam qarşılıqlı səmimi münasibət qurmağa nail olmuş, V Forumda (26-27 aprel 2017-ci il tarixində) iştirak üçün dəvət almışlar.

В университете предпринимаются важные шаги по повышению уровня выполняемых научных исследований.
Сегодня для выявления интеллектуального потенциала студентов очень важно их участие на международных конференциях и в симпозиумах. В республике проводятся широкие реформы по повышению уровня образования и доведения его до международных стандартов,  эти меры способствуют повышению научно–технического потенциала и подготовке высококвалифицированных кадров.
В университете предпринимаются важные шаги по повышению уровня выполняемых научных исследований. В вузе созданы широкие возможности для повышения интереса студентов к научной работе. Создаются благоприятные условия для того, чтобы они занимались научными исследованиями. Студенты  университета активно участвуют на научных конференциях, олимпиадах, конкурсах и творческих проектах местного, республиканского и международного уровня и удостаиваются сертификатов.
Со 2 по 9-ое апреля трое студентов нашего университета под руководством научного руководителя СНО доц. Ислама Пашаева побывали в Псковском государственном университете РФ, где приняли участие на Международной научно–практической конференции. Студентка II  курса факультета филологии  Наиля Зейналова выступила с докладом «Роль сказок в изучении английского языка детьми дошкольного возраста», студент III курса факультета физики и электроэнергетики  Тофиг Адыгезалов выступил с докладом «Исследование диодов  Шотки на кремниевой основе»,  а студент II курса факультета  химии и биологии Салех Фараджев – с докладом «Свойства и синтез аминоспиртов на основе пропантриола».
Доклады наших студентов вызвали большой интерес у участников конференции. Авторы  научных докладов были удостоены специальных наград и сертификатов.
Следует отметить, что для наших студентов была подготовлена специальная программа, согласно которой они присутствовали на занятиях  вместе со студентами ПГУ. Кстати, в прошлом году в этом университете было опубликовано 29 научных статей студентов нашего университета.
Руководитель СНО доцент Ислам Пашаев встретился с ректором Псковского государственного университета  Юрием Демьяненко. И.Пашаев передал ректору ПГУ приветствие и добрые пожелания от ректора Сумгаитского государственного университета профессора Эльхана Гусейнова и сказал, что наш университет намерен и в будущем сотрудничать с ПГУ. Ректор ПГУ поблагодарил Ислама Пашаева за добрые пожелания в адрес университета.  Затем был подписан договор о сотрудничестве между двумя университетами, который подписали с одной стороны ректор ПГУ Ю.Демьяненко и доц. И.Пашаев с другой. Договор включает в себя обмен преподавателями и студентами, проведение совместных исследовательских работ и  научных конференций.
Кроме этого, наша делегация встретилась с деканами различных факультетов ПГУ, обсудила конкретные вопросы двустороннего сотрудничества.
Следует отметить и то, что ежегодно в ПГУ проводится форум иностранных студентов. И в этом году на это мероприятие приглашены студенты из различных вузов России. На форуме будут проведены различные семинары, на которых  будут обсуждаться важные проблемы работы с иностранными студентами. За время поездки наши студенты смогли наладить теплые дружеские отношения со студентами ПГУ.
Отметим, что наша делегация получила приглашения на V Форум, который состоится 26-27 апреля 2017-го года в ПГУ.