Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan xalqının birliyinin, bütövlüyünün, qələbəyə inam hissinin rəmzi olan Aprel hadisələri qürurla qeyd edildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Aprel 2017 16:28
Azərbaycan xalqının birliyinin, bütövlüyünün, qələbəyə inam hissinin rəmzi olan Aprel hadisələri qürurla qeyd edildi
Aprelin 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ötən ilin aprel ayında Ermənistan silahlı birləşmələrinin cəbhədə törətdikləri təxribat nəticəsində həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.Tədbirdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, Aprel döyüşlərindən bir il keçir. Amma o günlər hər birimizin xatirində silinməz izlər buraxıb. Erməni təxribatının qarşısını alarkən şəhid olan hərbçilərimiz hər yerdə xalq sevgisi, məhəbbəti ilə son mənzilə yola salındı.Həmin günlər xalqımız bir daha ordumuzun qüdrətinin şahidi oldu. Əllərində Azərbaycan bayrağı dalğalandıran, dillərində: “Şəhidlər ölməz, Vətən bölünməz”, - şüarını böyük coşqu ilə səsləndirən gəncləri gördükcə qürur hissi keçirirdik. O günlərdə müxtəlif bölgələrdə minlərlə gəncin hərbi səfərbərlik məntəqələrinə üz tutub, döyüşə getmək istədiklərini, elə universitetimizdə keçirilən izdihamlı mitinqdəki gənclərin çıxışları  vətənpərvərlik hissinin nə qədər yüksək olduğunu göstərdi. Aprel döyüşləri və orada işlədilən silahlar sübut etdi ki, Azərbaycan nəinki müharibəyə tam hazırdır, hətta onu qısa vaxtda qalibiyyətlə başa çatdırmaq imkanındadır! Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Azərbaycan Ordusunun aprel qələbələrinin ildönümü ilə əlaqədar martın 31-də bir qrup hərbçimizlə keçirilən görüşdə qeyd etdi ki,  Aprel döyüşləri bizim şanlı hərbi qələbəmizdir, dövlətimizin, xalqımızın, ordumuzun gücünü göstərən qələbədir. Aprel döyüşləri nəticəsində Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərində bu gün Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu döyüşlər onu göstərir ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq, öz ərazi bütövlüyünü nəyin bahasına olursa-olsun bərpa edəcəkdir. Ölkə başçısı onu da vurğulamışdır ki, Lələtəpə əməliyyatı bizim qəhrəmanlıq rəmzimizdir. Lələtəpə tarixə düşdü. Əgər erməni silahlı qüvvələri aprel döyüşlərindən düzgün nəticə çıxarmasalar, gələcəkdə Lələtəpə əməliyyatı kimi bir çox uğurlu əməliyyatlar olacaqdır. Aprel döyüşləri hərbi dərsliklərə salınmalıdır. Çünki Azərbaycan Ordusu bu döyüşlərdə peşəkarlıq, qəhrəmanlıq, məharət göstərmişdir. İnanıram ki, Cocuq Mərcanlıdan başlanmış Böyük qayıdış tezliklə Xankəndinə, Şuşaya, Laçına və bütövlükdə itirilmiş torpaqlarımıza gəlib çatacaq.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, aprelin 3-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2016-cı ilin aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan Ordusunun yaralanmış bir qrup əsgər və zabiti ilə görüşdü. Görüşdə Mehriban xanım Əliyevanın iştirakı ilə “2016-cı ilin aprel döyüşlərində yaralanmış əsgər və zabitlərin yüksək texnologiyalı protezlərlə təmin edilməsi” layihəsi təqdim olundu. Birinci vitse-prezident vurğuladı ki, Aprel hadisələri Azərbaycan dövlətinin qüdrətini, Azərbaycan xalqının birliyini göstərdi.
İnanırıq ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək güclü ordumuzun şücaəti sayəsində  tezliklə ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik!
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, aprel döyüşlərində universitetimizin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin 2015-ci il məzunu, 1993-cü il təvəllüdlü Mikayıl Vahabov torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən  döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldu. Şəhidlər bizim həm nisgilimiz, həm də qürurumuzdur. Aprel hadisələri Azərbaycan xalqının birliyinin, bütövlüyünün, qələbəyə inam hissinin rəmzidir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbələri Tunar Əhmədzadə, Gülay Nəcəfzadə çıxış edərək bildirdilər ki, əsrlərdir bu torpaqlarda azadlıq üçün mübarizə aparan bir xalqıq, təkcə XX əsrdə iki dəfə imperiyaya qalib gəlib azadlıq əldə etmişik. Bütün bunlar tariximizin xalqın qəlbində yaşamasının səbəbidir. Xalqımız mübarizliyi ilə bütün dünyaya nümunədir. Bizlər üçün Vətən, Millət, Bayraq və Dövlət canımızdan üstündür. Bu əvvəldə belə olub, indi də belədir, bundan sonra da belə olacaqdır. Aprel döyüşlərində xalqımız şəhidlərini böyük izdihamla dəfn etmiş və səsləndirdikləri şüarlarla dövlətimizin yanında olduqlarını göstərmişdir. Torpağı Vətən edən onun altında yatan əzizlərimizdir. Azərbaycan gəncləri öz şücaəti və mərdliyi ilə seçilərək Şəhidlik zirvəsinə yüksəldilər. Elə universitetimizin şəhid məzunu Mikayıl Vahabov da bizə örnəkdir.O, bizim qürurumuz və fəxrimizdir.
Qarabağ müharibəsi iştirakçısı Bilal Məmmədov aprel hadisələrində düşmən təxribatı zamanı Azərbaycan ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıqlar, ordumuzun inamlı qələbəsindən söhbət açdı. Bildirdi ki, hər birimiz Vətən uğrunda, torpaq uğrunda ölümə getməyə hazırıq. Aprel döyüşləri ordu-xalq birliyini bir daha bariz şəkildə  nümayiş etdirdi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, Şəhidlərimizin xatirəsi bizim qəlbimizdə, Azərbaycan xalqının ürəyində daim yaşayacaq. Professor gənclərə üzünü tutaraq vurğuladı ki, bu gün biz vahid amal ətrafında birləşərək  ölkəmizi daha da gücləndirməli, müstəqilliyimizi daha da möhkəmləndirməliyik ki, öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edək. Mən əminəm ki, sizin kimi igid oğul və qızlarımızın sayəsində buna nail olacağıq.
Sonda  aprel döyüşlərinin şəhidlərinə həsr edilmiş video-çarx nümayiş olundu və tələbələrin hazırladıqları ədəbi-bədii kompazisiya ilə tədbir davam etdirildi.

Главная страница | Новости | Отметили Апрельские события, являющиеся выражением единства и целостности народа, символом веры в победу
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Апрель 2017 16:28
Отметили Апрельские события, являющиеся выражением единства и целостности народа, символом веры в победу
4 апреля в Сумгаитском государственном университете почтили память шехидов, погибших в результате провокаций вооруженных армянских формирований в апреле прошлого года. Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов  отметил, что со дня Апрельских боёв прошёл год,но эти дни навсегда вошли в память каждого из нас. Наши военнослужащие, пытающиеся предотвратить военные провокации армян,  стали шехидами. Народ проводил их в последний путь с почестями и благодарностью. В те суровые дни наш народ стал свидетелем силы и мощи нашей армии.  Молодежь страны выходила на улицы с флагами и транспарантами «Шехиды – бессмертны, а родина–неделима». В те апрельские дни тысячи юношей и девушек в различных регионах республики, обращались в военно–мобилизационные пункты военкоматов с заявлением о желании участвовать в военных действиях по защите родины. Это стало настоящим выражением патриотизма молодежи страны.
Апрельские бои и вооружение, использованное в них показало, что Азербайджан не только готов освободить свои захваченные земли, но и довести  боевые действия до конца и в короткий срок.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов отметил, что Президент Азербайджанской Республики Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев принял 31марта группу военнослужащихпо случаю годовщины победы в Апрельских боях.  Президент страны на встрече сказал, что победа в Апрельских боях показала мощь нашего государства, народа и армии.  В  результате этой  победы в Физулинском, Джебраильском и Агдеринском районахразвевается азербайджанский флаг. Эти бои показали, что азербайджанское государство и народ никогда не смирятся с оккупацией своих  земель и освободят их любой ценой. Глава государства отметил, что операция Лелетепе вошла в историю нашего народа как героическая страница. Если армяне не сделают правильные выводы, то операции, подобные Лелетепе, будут продолжены.
Апрельские бои должны войти в военные учебники, потому что азербайджанская армия показала в этих боях высокий профессионализм, умение и смелость. Президент Республики выразил уверенность в том, что великое возвращение наших земель, начатое с Джоджуг Мерджанлы, в скором времени охватит Ханкенди, Шушу, Лачин и другие потерянные нами районы.
Далее ректор отметил, что 3 апреля Первый вице-президент Азербайджанской Республики, Президент фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась с группой солдат и офицеров, получивших ранения во время апрельских боев 2016-го года. На встрече состоялась презентация проекта «Обеспечение высокотехнологичными протезами раненых в Апрельских боях 2016 года солдат и офицеров». Первый вице-президент сказала, что Апрельские бои продемонстрировали мощь азербайджанского народа и государства. Мы верим, что под руководством Верховного  главнокомандующего Ильхама Алиева наша доблестная армия в скором времени освободит все оккупированные земли нашей страны.
Ректор отметил и то, что в апреле в боях за освобождение наших земель героически погиб выпускник факультета физики и электроэнергетики нашего университета Микаил Вахабов 1993-го года рождения. Шехиды, отдавшие жизнь за родину, наша боль и наша гордость. Апрельские бои укрепили у нашего народа веру в скорую победу.
Студенты II  курса факультета истории и географии Тунар Ахмедзаде и Гюлай Наджафзаде сказали в своем выступлении, что наш народ веками боролся за свою свободу на этих землях.  Только в XX веке наш народ дважды завоевал свободу и независимость в борьбе с империей.  Для нас понятия «родина», «народ», «государство» и «флаг» священны и мы ценим их дороже  жизни. Так было, есть и будет. Наш народ достойно  проводил в последний путь своих героев, погибших в этих боях, а лозунги, с которыми выходили на улицы юноши и девушки показывали, что мы всегда поддерживаем наше государство. Азербайджанская молодежь всегда отличалась смелостью и отвагой Мы  гордимся выпусником нашего университета, героически погибшего в боях за родину Микаила Вахабова. Он –наша гордость.
Участник Карабахской войны Билал Мамедов рассказал о героизме, который проявляли наши воины во время провокационных военных действий армян. Он отметил, что каждый из нас готов отдать свою жизнь за свободу и независимость Родины.  Апрельские бои еще раз показали единство армии и народа.
Декан  факультета истории и географии профессор Адиль Бахшалиев в своём выступлении сказал, что шехиды всегда будут жить в памяти азербайджанского народа. Профессор обратился к студентам со словами призыва объединиться во имя идеи свободы родины,  сделать все от нас зависящее для укрепления мощи и восстановления территориальной целостности страны. Он выразил уверенность в том, что наша молодежь способна защитить свою Родину.
В заключение был продемонстрирован видеоролик, посвященный шехидам, погибшим в Апрельских боях, и подготовленная студентами литературно-художественная композиция.