Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart – Azərbaycanlıların soyqırımı günü ilə əlaqədar tədbir keçirildi
Azərbaycan xalqına, türk dünyasına qarşı erməni daşnaklarının soyqırımı siyasəti 200 ilə yaxın bir dövrü əhatə etməkdədir. 31 Mart soyqırımı isə öz dəhşətləri ilə tarixin qanlı salnaməsinə çevrilmişdir. Bu münasibətlə hər il ölkəmizdə tədbirlər təşkil olunur, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılır. Martın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində anım tədbiri keçirildi. Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov tədbiri açaraq bildirdi ki, tarix boyu təcavüzkar siyasət yeridən, qanlı əməllərindən dönməyən, “Dənizdən-dənizə böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasından əl çəkməyən ermənilər zaman-zaman xalqımızı soyqırıma məruz qoymuş, havadarlarının hərtərəfli köməyi ilə əzəli torpaqlarımızı almağı özlərinin məqsədlərinə çevirmişlər. Təkcə ötən əsrdə Azərbaycan xalqı dörd dəfə (1905-1907, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1993-cü illərdə) erməni millətçiləri tərəfindən hüquqlarının pozulması, qeyri-insani rəftarla, insan ləyaqətini alçaldan hərəkətlərlə müşayiət olunan soyqırımına və deportasiyaya məruz qalmışdır.1918-ci ilin mart günlərindəki qırğınlar zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər. Sonrakı günlərdə  Bakı və Gəncə quberniyalarında, Quba, Xaçmaz, Şamaxı, Lənkəran, Muğan qəzalarında və digər bölgələrdə də ermənilər tərəfindən qanlı faciələr törədilmişdir. Mart hadisələri zamanı yüzlərlə şəhərimiz və kəndimiz, o cümlədən Qarabağ ərazisində azərbaycanlıların yaşadıqları 150-dən çox kənd xarabalığa çevrilmiş, Şuşada görünməmiş qırğınlar törədilmişdir. 50 mindən çox soydaşımız, o cümlədən Bakıda 30 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, məscidlər, məktəblər yandırılmış və dağıdılmışdır. Təkcə Zəngəzurda 115, İrəvan quberniyasında isə 211 kənd xarabalığa çevrilmiş, əhalisi misli görünməmiş amansızlıqla qətlə yetirilmişdir.
Rektor onu da  vurğuladı ki,  ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu məsələyə prinsipial yanaşma nümayiş etdirilmiş, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə yürütdüyü soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti bütünlüklə açıqlanmış və ifşa olunmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli fərmanı ilə xalqımıza qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə hüquqi-siyasi qiymət verilmişdir. Bu gün isə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin  30 dekabr 2009-cu il tarixli “Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında” sərəncamı bu istiqamətdə mühüm addımlardan biridir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun soyqırımı  ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində gerçəkləşdirdiyi mühüm layihələr xüsusi qeyd edilməlidir. Rektor çıxışının  sonunda  ermənilərin 200 illik tarix boyunca təkcə Azərbaycana deyil, bütün qonşu dövlətlərə - Türkiyəyə, İrana, Gürcüstana qarşı da,  ərazi iddiaları irəli sürdüyünü və “böyük Ermənistan” yaratmaq iddiasında olduğunu, təcavüzkar siyasətini bu gün də davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “1918-ci ilin mart soyqırımı”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimi Günay Şükürova “1948-1953-cü illərdə Azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycandan – tarixi etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Əli Miriyev “Ermənilərin 1988-ci ildə Azərbaycan torpaqlarında başladıqları Qarabağ müharibəsi və soyqırımı siyasəti” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər bir sıra tarixi faktlara istinad edərək erməni daşnak partiyasının havadarlığı ilə ötən əsrin əvvəllərindən etibarən əzəli Azərbaycan torpaqlarında törədilmiş qırğınlar və soyqırımı siyasətindən ətraflı bəhs etdilər.

Главная страница | Новости | Было проведено мероприятие, посвященное 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Март 2017 17:40
Было проведено мероприятие, посвященное 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев
Политика геноцида армян против азербайджанцев и тюркского мира в целом имеет более  чем 200 –летнюю историю, но события 30-31 марта 1918 года остались в памяти азербайджанского народа как проявление неслыханного террора, истребления мирного населения Баку и других районов Азербайджана.
Ежегодно 31 Марта отмечают в нашей республике как День геноцида, азербайджанцев, вспоминают тех, кто погиб в те трагические дни.
31 Марта в Центре Гейдара Алиева состоялось мероприятие, посвященное этой дате. Участники минутой молчания почтили память погибших.
Мероприятие открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал, что армяне, которые на протяжении всей истории проводят агрессивную политику против азербайджанцев и вынашивают несбыточную мечту о создании «Великой Армении от моря до моря» совершали и совершают против нашего народа геноцид. При помощи своих покровителей они на протяжении многих лет захватывают наши исконные земли. Только в течение прошлого века азербайджанский народ четырежды был подвергнут депортации со своих исторических территорий (1905-1907, 1918-1920,1948-1953, 1988-1993 гг.) Все это сопровождалось грубым нарушением прав, жестокостью и убийствами азербайджанцев.
В мартовских событиях 1918 года за три  дня в Баку армяне зверски уничтожили 12 тысяч азербайджанцев. В последующие дни армяне продолжили свою кровавую расправу над мирным населением в Бакинской, Гянджинской, Губинской, Хачмазской, Лянкяранской, Муганской и др.губерниях.
В период мартовских событий были разрушены десятки городов и сотни сёл Азербайджана. В  Гарабахе было разрушено 150 сел, в которых проживали азербайджанцы. Неслыханные зверства были учинены над жителями Шуши. Было убито более 50 тысяч наших граждан, в том числе около 30 тысяч –в Баку. Были превращены в руины школы, мечети.  Только в Зенгезуре было сожжено и разрушено 115 сел, в Иреванской губернии -211 сел. Жители этих сел были зверски убиты.
Ректор отметил, что после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева была дана правовая и политическая оценка преступлениям армян против азербайджанского народа. 26 марта 1998-го года Гейдара Алиев подписал указ «О геноциде против азербайджанцев»,  в котором 31 марта в стране отмечается как День геноцида.
Сегодня политический курс общенационального лидера успешно продолжает Ильхам Алиев. Он проводит последовательную и целенаправленную работу по защите территориальной целостности и суверенитета страны, признанию влиятельными государствами и международными организациями справедливой позиции азербайджанского народа. Свидетельством этой  работы является указ, подписанный президентом страны Ильхамом Алиевым 30 декабря 2009-го года «О создании в городе Губе Мемориального комплекса, посвященного жертвам геноцида». Президент Фонда Гейдара Алиева, Посол доброй воли UNESCO и İSESCO, первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева проводит огромную работу с целью доведения до мировой общественности истин,  связанных с геноцидом армян против азербайджанцев.
В своем выступлении ректор Эльхан Гусейнов отметил, что за двухсотлетнюю историю армяне выражали земельные претензии не только к азербайджанскому народу, но и ко всем соседним странам - Турции, Грузии и Ирану.
Далее выступили декан историко - географического факультета Адиль Бахшалиев с докладом «Мартовский геноцид 1918-го года», преподаватель кафедры истории Азербайджана Гюнай Шукюрова –с докладом «Массовая депортация азербайджанцев из Западного Азербайджана –места их историко –этнического проживания в 1948-1953 гг», студент II курса историко –географического факультета Али Миралиев –с докладом «Политика геноцида армян против азербайджанцев и Гарабахская война, начатая армянами на азербайджанских землях в 1988 году». Докладчики привели множество фактов, свидетельствующих о зверствах армян, учиненных  на исконно азербайджанских землях против азербайджанского народа под руководством армянских дашнаков с начала прошлого века.