Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart – Azərbaycanlıların soyqırımı günü ilə əlaqədar tədbir keçirildi
Azərbaycan xalqına, türk dünyasına qarşı erməni daşnaklarının soyqırımı siyasəti 200 ilə yaxın bir dövrü əhatə etməkdədir. 31 Mart soyqırımı isə öz dəhşətləri ilə tarixin qanlı salnaməsinə çevrilmişdir. Bu münasibətlə hər il ölkəmizdə tədbirlər təşkil olunur, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılır. Martın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində anım tədbiri keçirildi. Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov tədbiri açaraq bildirdi ki, tarix boyu təcavüzkar siyasət yeridən, qanlı əməllərindən dönməyən, “Dənizdən-dənizə böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasından əl çəkməyən ermənilər zaman-zaman xalqımızı soyqırıma məruz qoymuş, havadarlarının hərtərəfli köməyi ilə əzəli torpaqlarımızı almağı özlərinin məqsədlərinə çevirmişlər. Təkcə ötən əsrdə Azərbaycan xalqı dörd dəfə (1905-1907, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1993-cü illərdə) erməni millətçiləri tərəfindən hüquqlarının pozulması, qeyri-insani rəftarla, insan ləyaqətini alçaldan hərəkətlərlə müşayiət olunan soyqırımına və deportasiyaya məruz qalmışdır.1918-ci ilin mart günlərindəki qırğınlar zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər. Sonrakı günlərdə  Bakı və Gəncə quberniyalarında, Quba, Xaçmaz, Şamaxı, Lənkəran, Muğan qəzalarında və digər bölgələrdə də ermənilər tərəfindən qanlı faciələr törədilmişdir. Mart hadisələri zamanı yüzlərlə şəhərimiz və kəndimiz, o cümlədən Qarabağ ərazisində azərbaycanlıların yaşadıqları 150-dən çox kənd xarabalığa çevrilmiş, Şuşada görünməmiş qırğınlar törədilmişdir. 50 mindən çox soydaşımız, o cümlədən Bakıda 30 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, məscidlər, məktəblər yandırılmış və dağıdılmışdır. Təkcə Zəngəzurda 115, İrəvan quberniyasında isə 211 kənd xarabalığa çevrilmiş, əhalisi misli görünməmiş amansızlıqla qətlə yetirilmişdir.
Rektor onu da  vurğuladı ki,  ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu məsələyə prinsipial yanaşma nümayiş etdirilmiş, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə yürütdüyü soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti bütünlüklə açıqlanmış və ifşa olunmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli fərmanı ilə xalqımıza qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə hüquqi-siyasi qiymət verilmişdir. Bu gün isə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin  30 dekabr 2009-cu il tarixli “Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında” sərəncamı bu istiqamətdə mühüm addımlardan biridir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun soyqırımı  ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində gerçəkləşdirdiyi mühüm layihələr xüsusi qeyd edilməlidir. Rektor çıxışının  sonunda  ermənilərin 200 illik tarix boyunca təkcə Azərbaycana deyil, bütün qonşu dövlətlərə - Türkiyəyə, İrana, Gürcüstana qarşı da,  ərazi iddiaları irəli sürdüyünü və “böyük Ermənistan” yaratmaq iddiasında olduğunu, təcavüzkar siyasətini bu gün də davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “1918-ci ilin mart soyqırımı”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimi Günay Şükürova “1948-1953-cü illərdə Azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycandan – tarixi etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Əli Miriyev “Ermənilərin 1988-ci ildə Azərbaycan torpaqlarında başladıqları Qarabağ müharibəsi və soyqırımı siyasəti” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər bir sıra tarixi faktlara istinad edərək erməni daşnak partiyasının havadarlığı ilə ötən əsrin əvvəllərindən etibarən əzəli Azərbaycan torpaqlarında törədilmiş qırğınlar və soyqırımı siyasətindən ətraflı bəhs etdilər.

The genocide policy against Azerbaijani people by Armenians is pursued for about 200 years. 31 March genocide became one of the terrible and bloody genocides in the history of our nation. On this occasion, our country has been celebrating this date every year and some several events are being dedicated to that memory. Meanwhile, SSU joined to that activities and arranged an event accordingly on March 31.
Before the beginning, the attendees of an event stood for a minute silence in order to memorize the victims of the genocide. The rector of the University Mr. E. Huseynov made an opening speech and notified that through the history Armenians pursued an aggressive policy against our nation and time by time they made genocides against our nation with an aim to establish the Great Armenian state from sea to sea, meanwhile they made their key goal to get our historical lands with the help of their supporters. Only last century Azerbaijani people underwent genocide four times which accompanied by the deportations and the degrading acts (1905-19 07, 1918-1920, 1948-1953, 1988 – 1993). In 1918, Armenians killed widely about 12 thousands peaceful people in Baku only during 3 days. Besides, such kind of action of Armenians continued in the regions of the country such as Ganja, Guba, Khachmaz, Shamakhi, Lankaran, Mugan and etc. During the March terrible events many cities and regions of the country were ruined as well as more than 150 villages of the Garabagh region. Namely, Shusha, the city of Garbakg region underwent unbelievable massacre and destruction. Meanwhile, during these terrible actions more than 50 thousand Azerbaijani people including 30 thousand people in Baku were killed and some mosques, schools and other venues were burnt and ruined. Besides, only in Zangazur were ruined 115 villages as well as 211 villages in Iravan Khanate.
The rector noted as well that since the return of the great leader Haydar Aliyev to the power, he took a strong attitude towards this matter and made a lot in order to reveal the real face of Armenian nationalists which was consist of genocides and deportation acts against our nation. The genocides and deportation acts against our nation has gained a political status on the basis of Decree “about genocide of Azerbaijani people” by a great leader issued on March 26 in 1998. Nowadays, under the leadership of the president Mr. Ilham Aliyev many consistent and expedient works are done in order to remove the results of Armenian aggression, to provide the territorial integrity and sovereignty of our republic and to propagate the fair position of the country among the leading countries and reputable organizations of the world. The Order by the president of the country “about the establishment of Memorial Complex for the genocide in Guba city”, dated December 30, 2009, is one of the significant steps made towards that direction. The role of Haydar Aliyev Fund in this direction shall be specially underlined. That body makes a lot of projects in this direction under the leadership of Mrs. Mehriban Aliyeva, the first lady of our country and a goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO. Namely, Haydar Aliyev Fund set a target to deliver the realities on genocide to the world’s attention by the means of several projects and activities. In the end of the speech, the rector noted that Armenians made through 200 years history the territorial claims not only against Azerbaijan but also against Turkey, Iran and Georgia. That policy by Armenians still is active.
Afterwards, the dean of the faculty of History and Geography, Professor Mr. Adil Bakhshaliyev, the lecturer of the department of History Mrs. Gunay Shukurova and the second course student of the faculty of History and Geography Mr. Ali Miraliyev made the speeches accordingly. Namely, Mr. A. Bakshaliyev dedicated his speech to the subject “March Genocide in 1918”, the subject of Mr. G. Shukurova was about “The deportation of Azerbaijani people from their historical ethnic lands, from Western Azerbaijan in 1948-1953” and at last the subject of the student dedicated to the “Garabagh war and genocide policy started by Armenian in 1988”. Relying on the facts, the speakers widely spoke about the genocides and massacres made by Armenians in the native territories of Azerbaijan in last century which powered by the Armenian Dashnak Party.