Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz TEMPUS UNIVIA çərçivəsində beynəlxalq konfransda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Mart 2017 14:56
Nümayəndələrimiz TEMPUS UNIVIA çərçivəsində beynəlxalq konfransda iştirak etdilər
Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”) adlı TEMPUS layihəsinin final konfransı fevralın 27-28-də keçirildi. Konfransda tərəfdaş ölkələrin Təhsil Nazirliyi və universitetlərinin nümayəndələri iştirak edirdi.
Layihənin məqsədi tərəfdaş universitetlərdə Avropa təcrübəsinə və milli inkişaf ənənələrinə əsaslanan optimal, çevik beynəlxalq əlaqələr mexanizminin formalaşmasıdır. Həmçinin konkret missiyanın müəyyən edilməsi, çoxmilli tələbə və müəllim heyətini cəlb etməklə tərəfdaş universitetlərdə beynəlxalq təhsil mühitinin yaradılmasıdır. Eləcə də tərəfdaş universitetlərin qlobal əlaqələrə malik ali təhsil müəssisələrinə çevrilməsi, regional qlobal universitet şəbəkələrinə qoşulmaları üçün təşviq edilməsi və beynəlxalq reytinq siyahılarına daxil olmasıdır. Konfransda layihənin fəaliyyət planına əsasən, üç il ərzində görülən işlərin yekun hesabatı dinlənildi. Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edildi.
Konfransda UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Milli Erasmus+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Yaşar Ömərov, Ukrayna, Qırğızıstan, Tacikistanın təhsi lnazirliklərinin nümayəndələri, UNIVIA layihəsinin Avropa tərəfdaşları adından Böyük Britaniyanın Uorvik Universitetinin əməkdaşı Ceyms Kennedi, UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov, İtaliyanın Boloniya, İspaniyanın Malaqa universitetivə Santyaqo de Kompostella universitetinin, Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Xucand Dövlət Universitet nümayəndələri təqdimatla iştirak etmişlər. Universitetimizi konfransda layihənin meneceri professor Nigar İsgəndərova, layihənin tədqiqatçısı, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Samirə Məmmədova təmsil etmişdir. Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Memar və İnşaat Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri isə konfransa dinləyici və ekspert kimi dəvət almışdırlar. Açılışın sonunda iştirakçıların layihə ilə  bağlı sualları cavablandırmış, konfran söz işini bölmə iclaslarında iki gün ərzində davam etdirmişdir.
Onu da, qeyd edək ki, Avropa tərəfdaşı olan ali təhsil müəssisələri Uorvik Universiteti, Malaga Universiteti, Santyago-Kompostela Universiteti, Boloniya Universitetidir. Bu nüfuzlu tədris-təhsil birliyinin Azərbaycan tərəfdaşları Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universitetidir.
Layihənin regional tərəfdaşları isə Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Khujand Dövlət Universitetidir.

Главная страница | Новости | Представители СГУ приняли участие на международной конференции в рамках TEMPUS UNİVİA
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Март 2017 14:56
Представители СГУ приняли участие на международной конференции в рамках TEMPUS UNİVİA
Был проведен анализ современного состояния международной связи университетов
Заключительная конференция  проекта TEMPUS под названием «Развитие и совершенствование университетского управления в области международных связей» (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”), координатором которого является Азербайджанский государственный экономический университет, состоялась 27-28 февраля. На конференции приняли участие представители министерств образования и университетов-партнеров.
Целью проекта является формирование оптимального, гибкого международного механизма связей, основанного на европейском опыте и национальных традициях, создание в университетах-партнерах международной образовательной среды путем привлечения многонационального преподавательского и студенческого состава, присоединение к глобальной университетской сети и вхождение в международный рейтинговый список.
На конференции согласно плану работы проекта был заслушан отчет о проделанной за три года работе.
На конференции участвовали ректор UNEC профессор Адалят Мурадов, руководитель офиса Милли Эрасмус+Азербайджан Парвиз Багиров, представитель Министерства образования Азербайджанской Республики Яшар Омаров, представители министерства образования Украины, Киргизии и Таджикистана, сотрудник Уорвикского университета Джейме Кеннеди  от имени европейских партнёров проекта UNİVİA, проректор по международным связам и программам UNEC Шахин Байрамов, представители Университета. Болонья Италии, Университета Малага и Сантьяго де Компостелла, Киевского национального экономического университета, Полтавского экономического и торгового университета, Киргизского экономического университета, Киргизского международного университета, Таджикского института предпринимательства и услуг и Худжанского государственного университета. На конференции наш университет представители менеджер проекта профессор Нигяр Искендерова, исследователь проекта, сотрудник Отдела международного сотрудничества методист Самира Мамедова. Представители Азербайджанского университета языков, Азербайджанского архитектурно-строительного университета и Бакинской высшей нефтяной школы были приглашены на конференцию как  слушатели и эксперты. В заключение открытия конференции присутствующие получили ответы на вопросы, связанные с проектом.
Конференция  продолжалась на секционных заседаниях в течение 2-ух дней.
Следует отметить, что европейскими партнёрами по сотрудничеству являются такие учреждения образования как Уорвикский университет, Университет Малага, Университет Сантьяго де Компостелла, Университет Болонья. Партнерами этого авторитетного учебно-образовательного объединения являются Сумгаитский государственный университет, Бакинский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Нахичеванский государственный университет.
Региональными партнерами проекта являются Киевский национальный экономический университет Полтавский университет экономики и торговли, Киргизский экономический университет, Киргизский международный университет, Таджикский институт предпринимательства и услуг, Худжанский государственный университет.