Əsas səhifə | Xəbərlər | Kosmonavtikanın banisi
Tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, beynəlxalq təhsil məkanına inteqrasiyası məqsədi ilə universitetimiz dünyanın bir çox təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir. Bu əlaqələr ortaq elmi proqramların və konfransların keçirilməsinə, müəllim-tələbə mübadilələrinin həyata gerçəkləşməsinə müsbət təsir göstərir.  Əməkdaşlıq  əlaqələrinin davamı olaraq  fevralın 27-də Rusiya informasiya-mədəniyyət mərkəzi ilə “Alimlər-uşaqlar” layihəsi çərçivəsində Sergey Korolyovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi.  Universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın N. Tusi adına Şamaxı astrofizika rəsədxanasının alimlərinin qatıldığı tədbirdə rusdilli təhsil müəsissələrinin Assosasiyasının sədri  Lyubov Yakunina və  AMEA-nın N. Tusi adına Şamaxı astrofizika rəsədxanasının şöbə müdiri Paşa Əhmədov da iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə  universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları salamladı, Sovet kosmonavtikasının banisi, ballistik və geofizik raketlərin yaradıcısı olan Sergey Korolyovun kosmonavtikanın inkişafındakı xidmətlərindən danışdı. Prorektor  dünya ölkələrində ilk dəfə olaraq kosmosa çıxarılan ilk və müstəqil süni peyk olan Sputnik-1 haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki,  1957-ci il 4 oktyabrda "Sputnik-1" adlı peyk Yerin ilk süni peyki SSRİ tərəfindən orbitə buraxılmışdır. Həmin tarixi gün bəşəriyyətin kosmik erasının başlanğıcı sayılır, Hal-hazırda isə Rusiyada Kosmik Qüvvələr günü kimi qeyd olunur. Süni peykin yaradılmasında praktiki kosmonavtikanın banisi sayılan Sergey Korolyov başda olmaqla, Keldış, Lidorenko, Tixonravov və başqa tanınmış alimlər iştirak etmişlər. Professor Ramazan Məmmədov kosmosun öyrənilməsinə böyük töhfələr verən  Sergey Korolyovun bu gün də ehtiramla yad edildiyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Rusiya informasiya-mədəniyyət mərkəzinin Bakıdakı təhsil proqramları üzrə koordinatoru Natiq Əliyev, N.Tusi adına Şamaxı astrofiziki absorvatoriyasının planet və kiçik göy cisimlər şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Atai Ədalət, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Dimitri Şestopalov, Azərbaycan Respublikası  Təhsil İnstitutunun   İnsan Pedaqoqikası Mərkəzinin direktoru Riza Xəlilov Sergey Korolyovun həyat və fəaliyyəti haqqında slayd vasitəsi ilə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Sergey Korolyovun rəhbərliyi altında OKB-1-də kosmik uçuşlar üçün raketlər və gəmilər hazırlanırdı. Onun layihələndirdiyi ilk raketlərdən olan "Soyuz" bu gün də tətbiq olunmaqdadır. Tədbirdə o da  vurğulandı ki, Korolyovun ən böyük nailiyyətlərindən R-7 raketi və ilk Sputnik-1-in buraxılışı  olmaqla yanaşı dünyada ilk dəfə insanınYuri Qaqarinin (1961) kosmosa göndərilməsində önəmli rolu olmuşdur. Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, SSRİ adlı bir imperiyanın kosmosun fəthi uğrunda həyata keçirdiyi qlobal layihələrə rəhbərlik edən iki məsul şəxsdən biri Sergey Korolyov, digəri isə həmyerlimiz alim-konstruktor, SSRİ Kosmik Uçuşlar üzrə Dövlət Komissiyasının sədri general-leytenant, kosmonavtikanın inkişafında əvəzsiz xidmətləri olmuş Kərim Kərimovdur. Kosmik aparatların yaradılmasında, dünyada ilk dəfə insanın kosmosa göndərilməsində onun da rolu az olmamışdır. Nəticədə ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin tarixi uçuşu uğurla başa çatdıqdan sonra Kərim Kərimov SSRİ-nin ən yüksək ordeni – Lenin ordeni ilə təltif olunmuşdur. 1945-ci ildə böyük mühəndis vəzifəsində çalışmağa başlayan Kərim Kərimov 1965-ci ildə Kosmik Vasitələr İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir. Həmin ildə o, Ümumi Maşınqayırma Nazirliyinə ezam olunmuşdur.Yeni yaradılan bu nazirlik kosmik sənayenin bütün müəssisələrini özündə birləşdirirdi. Lakin K.Kərimovun istedadını və təşkilatçılıq qabiliyyətini yüksək qiymətləndirən məşhur konstruktor S.P.Korolyov 1966-cı ildə təkidlə onun Kosmik Gəmilər üzrə Dövlət Komissiyasının sədri təyin edilməsinə nail olmuşdur. Kosmik uçuşlarla bağlı bütün sistemlərin hazırlığını yoxlayan, uçuşun başlanmasına icazə verən məhz Kərim Kərimov idi. 1967-ci ildə «Soyuz» kosmik gəmilərinin birinci avtomatik birləşməsinin uğurla həyata keçirilməsi münasibəti ilə K.Kərimova general-leytenant rütbəsi verildi.1991-ci ildə istefaya çıxan Kərim Kərimov ömrünün sonunadək kosmik sahə ilə əlaqəsini kəsməmiş, Uçuşları İdarəetmə Mərkəzinin məsləhətçisi olmuşdur. İstehsalat-təşkilat və elmi fəaliyyətinə görə general-leytenant Kərim Kərimov Sovet İttifaqı Qəhrəmanı fəxri adına, iki dəfə Lenin ordeninə, Qırmızı Əmək Bayrağı, Qırmızı Ulduz ordenlərinə layiq görülmüş və çoxlu medallarla təltif olunmuşdur. Onun ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən Elmi və hərbi vətənpərvərlik fəaliyyəti sahəsində böyük xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyi də bildirildi.
Universitetin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan və azərbaycan alimləri sovet kosmonavtikasının yaranmasında və inkişafında çox mühüm rol oynamışlar. 1945 – ci ildə faşist almaniyası üzərində qələbədən sonra sovetlər və amerikanlar Almaniyanın bütün raket istehsalı ilə məşğul olan zavodlarının avadanlıqlarını və kadr potensialını zəbt edib, öz ölkələrinə göndərməyə başladılar. Bu məqsədlə Sovet İttifaqından Almaniyaya ezam olunan hərbçilər arasında S. P. Korolyov və Azərbaycanlı hərbi mühəndis Kərim Abbasəli oğlu Kərimov da var idi. K. Kərimovun xatirələrinə görə fon Braunun müavini konstruktor Qretrub da daxil olmaqla böyük sayda alman mütəxəssısləri və 20- yə yaxın “ФАУ-2” raketləri SSRİ – yə gətirildi.Məhz onlar əsasında 18 oktyabr 1947 – ci ildə ilk sovet ballistik raketinin startı baş tutdu. Daha sonralar baş konstruktor S. P. Korolyovun rəhbərliyi altında bu sistemlər təkmilləşdirilərək nüvə bombaları daşımaq məqsədi ilə qitələrarası ballastik raketləri , “Vosxod” və “Soyuz” raketsistemləri işlənib hazırlandı,4 avqust 1957 – ci ildə Yerin ilk süni peyki, 12 aprel 1961 – ci ildə isə ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin kosmosa uçuşu həyata keçirildi.
Tədbirdə Sovet kosmonavtikasının banisi  Sergey Korolyov haqqında tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.

Home | News | The founder of the soviet astronautics
Our university develops the international cooperation relations with the different universities of the world in order to improve education process. In this respect, it is a great of importance to conduct mutual conferences and scientific programs, and meanwhile to realize an exchange of the students and lectures. In these regards, our university has held an event within the project “Scholars and children” dedicated to the 110th anniversary of Sergey Korolev’s birth, which was organized in cooperation with the Informational – Cultural Center of Russia. The Head of Association of the Russian Education Institutions Mrs. Lubov Yakumina and the head of department of Shamakhi Observatory after N. Tusi Mr. Pasha Akhmadov took part of the event as well as the students, academic staff of the university and scientists of the observatory.
The vise – rector on innovations and science Mr. Ramazan Mammadov made an opening speech and welcomed the guests to the event. He widely spoke about the role of the founder of Soviet cosmonautics Mr. Sergey Korolyev (the founder of the ballistic and geophysical missiles) in the development of the cosmonautics. Besides, the speaker spoke about the first artificial satellite Sputnik – 1 that launched to cosmos on October 4, 1957. It was the first satellite over the earth which was sent by the Soviet Union. That historical day is a beginning of the aerospace era and at present it is celebrated as a Day of Russian Aerospace Forces. At the same time Mr. Keldish, Mr. Lidorenko, Mr.Tikhonrarov and other scholars took part in the creation of the artificial satellite under leadership of Mr. Korolyev.
Mr.Ramazan Mammadov noted that Mr. Korololyev as a man who made a lot of contributions for study of cosmos is paid tribute in nowadays, too. The coordinator of the Information Center of Russia Mr. Natig Aliyev, the department in chief on planet and celestial objects of  Shamakhi astrophysical observatory PhD in Physics and Math Mr. Atai Adalet, the leading specialist of that body PhD in Physics and Math Mr. Dimitri Shetsapalov and the director of the Human Pedagogy Center of Education Institute Mr. Riza Khalilov made the presentations regarding the life and activity of Mr. Korolyev. They notified that there were constructed the ships and rockets for the cosmos flights in OKB under the leadership of Mr. Korolyev. Even, one of his first designed rockets “Soyuz” is applied up to now, too. It was noted as well that Mr. Koroloyev played a big role in first human spaceflight who was Yuri Gagarin and the creation of R7 rocket and Sputnik -7 satellite launch is one of the achievements of him. Meanwhile, it was noted that one of the responsible persons for the projects on conquest of the space was Mr. Karim Karimov as well as Korolev. Being the head of the State Commission of USSR Cosmic Flights, Lieutenant – General Mr. Karimov has got peerless services in the development of cosmonautics. Meanwhile, he played a big role in the creation of the cosmic apparatus and in first human spaceflight. He had been awarded with “Lenin award” which was the high honorary award of the USSR for the successful results of space launch of Yuri Gagarin. Starting from the position of a senior engineer in 1965, he had been appointed as the head of the Office of Cosmic Tools in 1965. In the same year he has been sent to the official journey to the Ministry of Machine-Building. That new established ministry combined all the institutions of cosmic industry under its leadership. Mr. Korolev achieved that Mr. Karimov became a head of State Commission for Cosmic Ships. Mr. Karimov has got a Lieutenant – General rank in 1967 for his successful realization of the first automatic combination of “Soyuz” cosmic ships. Even after the retirement he kept dealing with this field to the end of his life so that he was an adviser of the Center of Flight Management. He has been awarded with many awards such as honorary title “Lenin medal”, honorary title of heroism of Soviet Union, medal of Red Labor Flag and medal of Red Star.
The head department of Semiconductors Physics, Professor Mr. M. Zarbaliyev made a speech as well and notified that Azerbaijan and Azerbaijani scientists played a big role in the creation of development of cosmonautics. After the victory over the fascism in 1945, the Soviets and the Americans started to split the equipment of all missile making factories and their personnel between themselves. To that end, Mr. Karimov took part of this activity as well. Due to the memories of Karimov, many German specialists including the deputy of Fon Braun, the contractor Mr. Getrub and about 20 FAU-2 missiles sent to USSR at that time. The fist start of the soviet ballistic rocket occurred namely on the basis of that equipment on October 18, 1947. Afterwards, those systems, being improved under the leadership of Korolev, began to be worked out as the continental ballistic missiles “Vosxod” and “Soyuz” at the aim of nuclear bomb carriage. It was promoted to the fist space launch of artificial satellite in 1957 and first human spaceflight.
The end of the event went on with questions and answers about Sergey Korolev, which is the founder of the Soviet Cosmonautics.