Əsas səhifə | Xəbərlər | Kosmonavtikanın banisi
Tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, beynəlxalq təhsil məkanına inteqrasiyası məqsədi ilə universitetimiz dünyanın bir çox təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir. Bu əlaqələr ortaq elmi proqramların və konfransların keçirilməsinə, müəllim-tələbə mübadilələrinin həyata gerçəkləşməsinə müsbət təsir göstərir.  Əməkdaşlıq  əlaqələrinin davamı olaraq  fevralın 27-də Rusiya informasiya-mədəniyyət mərkəzi ilə “Alimlər-uşaqlar” layihəsi çərçivəsində Sergey Korolyovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi.  Universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın N. Tusi adına Şamaxı astrofizika rəsədxanasının alimlərinin qatıldığı tədbirdə rusdilli təhsil müəsissələrinin Assosasiyasının sədri  Lyubov Yakunina və  AMEA-nın N. Tusi adına Şamaxı astrofizika rəsədxanasının şöbə müdiri Paşa Əhmədov da iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə  universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları salamladı, Sovet kosmonavtikasının banisi, ballistik və geofizik raketlərin yaradıcısı olan Sergey Korolyovun kosmonavtikanın inkişafındakı xidmətlərindən danışdı. Prorektor  dünya ölkələrində ilk dəfə olaraq kosmosa çıxarılan ilk və müstəqil süni peyk olan Sputnik-1 haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki,  1957-ci il 4 oktyabrda "Sputnik-1" adlı peyk Yerin ilk süni peyki SSRİ tərəfindən orbitə buraxılmışdır. Həmin tarixi gün bəşəriyyətin kosmik erasının başlanğıcı sayılır, Hal-hazırda isə Rusiyada Kosmik Qüvvələr günü kimi qeyd olunur. Süni peykin yaradılmasında praktiki kosmonavtikanın banisi sayılan Sergey Korolyov başda olmaqla, Keldış, Lidorenko, Tixonravov və başqa tanınmış alimlər iştirak etmişlər. Professor Ramazan Məmmədov kosmosun öyrənilməsinə böyük töhfələr verən  Sergey Korolyovun bu gün də ehtiramla yad edildiyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Rusiya informasiya-mədəniyyət mərkəzinin Bakıdakı təhsil proqramları üzrə koordinatoru Natiq Əliyev, N.Tusi adına Şamaxı astrofiziki absorvatoriyasının planet və kiçik göy cisimlər şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Atai Ədalət, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Dimitri Şestopalov, Azərbaycan Respublikası  Təhsil İnstitutunun   İnsan Pedaqoqikası Mərkəzinin direktoru Riza Xəlilov Sergey Korolyovun həyat və fəaliyyəti haqqında slayd vasitəsi ilə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Sergey Korolyovun rəhbərliyi altında OKB-1-də kosmik uçuşlar üçün raketlər və gəmilər hazırlanırdı. Onun layihələndirdiyi ilk raketlərdən olan "Soyuz" bu gün də tətbiq olunmaqdadır. Tədbirdə o da  vurğulandı ki, Korolyovun ən böyük nailiyyətlərindən R-7 raketi və ilk Sputnik-1-in buraxılışı  olmaqla yanaşı dünyada ilk dəfə insanınYuri Qaqarinin (1961) kosmosa göndərilməsində önəmli rolu olmuşdur. Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, SSRİ adlı bir imperiyanın kosmosun fəthi uğrunda həyata keçirdiyi qlobal layihələrə rəhbərlik edən iki məsul şəxsdən biri Sergey Korolyov, digəri isə həmyerlimiz alim-konstruktor, SSRİ Kosmik Uçuşlar üzrə Dövlət Komissiyasının sədri general-leytenant, kosmonavtikanın inkişafında əvəzsiz xidmətləri olmuş Kərim Kərimovdur. Kosmik aparatların yaradılmasında, dünyada ilk dəfə insanın kosmosa göndərilməsində onun da rolu az olmamışdır. Nəticədə ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin tarixi uçuşu uğurla başa çatdıqdan sonra Kərim Kərimov SSRİ-nin ən yüksək ordeni – Lenin ordeni ilə təltif olunmuşdur. 1945-ci ildə böyük mühəndis vəzifəsində çalışmağa başlayan Kərim Kərimov 1965-ci ildə Kosmik Vasitələr İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir. Həmin ildə o, Ümumi Maşınqayırma Nazirliyinə ezam olunmuşdur.Yeni yaradılan bu nazirlik kosmik sənayenin bütün müəssisələrini özündə birləşdirirdi. Lakin K.Kərimovun istedadını və təşkilatçılıq qabiliyyətini yüksək qiymətləndirən məşhur konstruktor S.P.Korolyov 1966-cı ildə təkidlə onun Kosmik Gəmilər üzrə Dövlət Komissiyasının sədri təyin edilməsinə nail olmuşdur. Kosmik uçuşlarla bağlı bütün sistemlərin hazırlığını yoxlayan, uçuşun başlanmasına icazə verən məhz Kərim Kərimov idi. 1967-ci ildə «Soyuz» kosmik gəmilərinin birinci avtomatik birləşməsinin uğurla həyata keçirilməsi münasibəti ilə K.Kərimova general-leytenant rütbəsi verildi.1991-ci ildə istefaya çıxan Kərim Kərimov ömrünün sonunadək kosmik sahə ilə əlaqəsini kəsməmiş, Uçuşları İdarəetmə Mərkəzinin məsləhətçisi olmuşdur. İstehsalat-təşkilat və elmi fəaliyyətinə görə general-leytenant Kərim Kərimov Sovet İttifaqı Qəhrəmanı fəxri adına, iki dəfə Lenin ordeninə, Qırmızı Əmək Bayrağı, Qırmızı Ulduz ordenlərinə layiq görülmüş və çoxlu medallarla təltif olunmuşdur. Onun ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən Elmi və hərbi vətənpərvərlik fəaliyyəti sahəsində böyük xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyi də bildirildi.
Universitetin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan və azərbaycan alimləri sovet kosmonavtikasının yaranmasında və inkişafında çox mühüm rol oynamışlar. 1945 – ci ildə faşist almaniyası üzərində qələbədən sonra sovetlər və amerikanlar Almaniyanın bütün raket istehsalı ilə məşğul olan zavodlarının avadanlıqlarını və kadr potensialını zəbt edib, öz ölkələrinə göndərməyə başladılar. Bu məqsədlə Sovet İttifaqından Almaniyaya ezam olunan hərbçilər arasında S. P. Korolyov və Azərbaycanlı hərbi mühəndis Kərim Abbasəli oğlu Kərimov da var idi. K. Kərimovun xatirələrinə görə fon Braunun müavini konstruktor Qretrub da daxil olmaqla böyük sayda alman mütəxəssısləri və 20- yə yaxın “ФАУ-2” raketləri SSRİ – yə gətirildi.Məhz onlar əsasında 18 oktyabr 1947 – ci ildə ilk sovet ballistik raketinin startı baş tutdu. Daha sonralar baş konstruktor S. P. Korolyovun rəhbərliyi altında bu sistemlər təkmilləşdirilərək nüvə bombaları daşımaq məqsədi ilə qitələrarası ballastik raketləri , “Vosxod” və “Soyuz” raketsistemləri işlənib hazırlandı,4 avqust 1957 – ci ildə Yerin ilk süni peyki, 12 aprel 1961 – ci ildə isə ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin kosmosa uçuşu həyata keçirildi.
Tədbirdə Sovet kosmonavtikasının banisi  Sergey Korolyov haqqında tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.

Рамазан Мамедов: Сергей Королёв–создатель баллистических и геофизических ракет
С целью повышения качества образования, интеграции в международное образовательное пространство наш университет расширяет сотрудничество со многими мировыми образовательными центрами. Эти связи способствуют проведению совместных программ и научных конференцией, осуществлению обмена студентами и преподавателями. Как продолжение этого сотрудничества 27 февраля в рамках Российского информационно-культурного центра и проекта «Ученые завтрашнего дня» состоялось мероприятие, посвященное 110 -годовщине со дня рождения Сергея Королева. Наряду с профессорско-преподавательским составом и студентами университета на мероприятии присутствовали ученые Шемахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси НАНА и председатель Ассоциации русскоязычных образовательных учреждений Любовь Якунина и зав. отделом Шемахинской астрофизической обсерватории им. Туси НАНА Паша Ахмедов.
Мероприятие со вступительным словом открыл проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, который приветствовал гостей и рассказал об основоположнике советской космонавтики Сергее Королеве, создателе баллистических и геофизических ракет, о его заслугах перед советской космонавтикой. Проректор отметил, что первый в мире искусственный спутник Земли был запущен 4 октября 1957 года в СССР. Этот день ознаменовал собой начало новой космической эры в истории человечества. В создании искусственного спутника Земли наряду с Сергеем Королёвым участвовали Келдыш, Тихонравов и другие известные ученые.
Профессор Рамазан Мамедов подчеркнул, что Сергея Королева, так много сделавшего для развития космонавтики, и сейчас вспоминают с большим уважением и благодарностью.
На мероприятии выступили координатор по бакинской программе образования Российского информационно –культурного центра Натиг Алиев, зав. отделом планет и малых небесных тел Шемахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси к.ф.м.н. Адалят Атаи, ведущий научный сотрудник того же отдела к.ф.м.н. Дмитрий Шестопалов, директор Центра человеческой педагогики Института образования Азербайджанской Республики Риза Халилов, которые выступили с докладами о деятельности С.П.Королева с использованием слайдов. Было отмечено, что под руководством с Королева в ПКБ-1 конструировались космические ракеты и корабли. Ракета системы «Союз», которую создал он, и сегодня используется для космических полётов. Было отмечено и то, что наряду с созданием ракет R-7 и первого искусственного «Спутника -1», С.Королёв сыграл большую роль и в полёте первого в мире космонавта Юрия Гагарина в апреле 1961 года. Докладчики подчеркнули, что в СССР было два ответственных лица, которые возглавляли глобальные проекты по завоеванию космоса –это Сергей Королёв и наш земляк ученый конструктор, Председатель государственной комиссии по космическим кораблям, генерал –лейтенант Керим Керимов, который сыграл большую роль в развитии космонавтики. Он был награжден Орденом Ленина за успешную организацию полета первого космонавта Юрия Гагарина. В 1965 году он был назначен начальником Управления космических средств. В том же году был командирован в Министерство общего машиностроения, которое объединило в себе все предприятия космической промышленности. Однако знаменитый конструктор С.П.Королёв, который высоко ценил талант и организаторские способности К. Керимова, настоял на его назначении на должность Председателя государственной комиссии по космическим кораблям в 1966 году. К. Керимов отвечал за готовность к полету всех космических систем, давал разрешение к старту космических кораблей в космос.
В 1967 году за успешную стыковку в космосе космических кораблей «Союз» К. Керимов получил звание генерал-лейтенанта. В 1991 году он вышел в отставку, но до конца жизни он не терял связи с космической отраслью и был советником Центрального управления полетами. За производственно –организаторскую и научную деятельность генерал –лейтенант К. Керимов был удостоен почетного звания Героя Советского Союза, дважды награждался орденом Ленина, орденами Трудового Красного Знамени и Красной Звезды. За заслуги в области науки и патриотическую деятельность он был награжден орденом «Шохрат» Азербайджанской Республики общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Зав. кафедрой физики полупроводников профессор Мамедали Зарбалиев в своём выступлении отметил, что Азербайджан и азербайджанские ученые сыграли большую роль в создании и развитии советской космонавтики. В 1945 году после победы над немецким фашизмом советские и американские власти захватили всё оборудование и кадровый потенциал заводов, занимающихся производством ракет. С этой целью из Советского Союза в Германию были командированы военнослужащие, среди которых были Керим Керимов и Сергей Королев. По воспоминаниям военного инженера К. Керимова в СССР были привезены специалисты фон Браун, его заместитель конструктор Гретруб, множество других ракетных специалистов и около 20 ракет «ФАУ-2». Именно на их основе 18 октября 1947 года состоялся старт первой советской баллистической ракеты. Позднее под руководством главного конструктора Сергея Королёва эти ракетные системы были усовершенствованы и, таким образом, появились межконтинентальные баллистические ракеты–носители ядерных бомб, а также были разработаны ракеты «Восход» и «Союз». 4 августа 1957 года состоялся старт первого искусственного спутника Земли, а 12 августа 1961 года – первый полет человека в космос, который совершил Юрий Гагарин.
В заключение выступившие на мероприятии ответили на многочисленные вопросы студентов о жизни и деятельности С.П.Королёва.