Əsas səhifə | Xəbərlər | Rusiyada Yeni ili necə qarşılanır
Dekabrın 29-da universitetimizdə Linqvistik Mərkəzin təşkilatçılığı ilə “Rusiyada Yeni ili necə qarşılayırlar?” mövzusunda tədbir keçirildi.  Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayev   qarşıdan gələn Yeni il münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək xoş arzularını çatdırdı. O, qısa müddət ərzində mərkəzdə görülən işlərdən danışdı, yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, mərkəz fəaliyyətə başladığı müddətdən  Əminə Musayeva könüllü olaraq tələbələrlə məşğul olur, bu tədbirin ərsəyə gəlməsində də onun böyük zəhməti var.
Tədbirdə tələbələr «Rusiyada Yeni ili necə qarşılayırlar?» mövzusunda çıxış edərək bildirdilər ki, Yeni il bütün dünyada eyni vaxtda - dekabrın 31-də keçirilsə də, adətləri bir-birindən xeyli fərqlənir. Yeni il Rusiyada ən çox sevilən bayramdır. Uşaqlar yeni ildən hədiyyələr, böyüklər isə səadət, xoşbəxtlik gözləyir. Bu ənənənin əsası 300 il bundan əvvəl 1-ci Pyotrun əmri ilə qoyulub. Rusiyada Yeni il gecəsi süfrəyə mütləq müxtəlif yeməklər, salatlar, piroqlar qoyulur. Süfrə nə qədər dolu və gözəl olarsa, qarşıdan gələn il də elə olacaq. Müxtəlif karnavallar, ballar təşkil olunur, hamı səhərə kimi rəqs edir. Tələbələr  həmçinin çıxışlarında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı gənclər birliyinin sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən Dünya Azərbaycanlıların Həmrəylik günü və Yeni il münasibəti ilə təşkil olunan tədbirlərdəki iştirakından, onun rəhbərliyi ilə Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi bir sıra yeni layihələr həyata keçirdiyini və  Rusiyada fəaliyyət göstərən digər ictimai birliklər və ali təhsil müəssisələri ilə uğurla əməkdaşlıq etdiyini bildirdilər. Onu da diqqətə çatdırdılar ki,  Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi təşkilatın Rusiyada yaşayan və təhsil alan gənclərin birləşməsində, elm, təhsil, yaradıcılıq sahələrində, habelə ictimai təşəbbüslərin reallaşdırılmasında xidmətləri əvəzsizdir. Tədbirdə tələbələr rus dilində  mahnı, rəqslər ifa edərək, müxtəlif oyunlar və viktorinalar keçirdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov bayram münasibətilə hər kəsi  təbrik edərək tədbirin maraqlı təşkilinə görə Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayevə  və mərkəzin bütün əməkdaşlarına Rus dili kafedrasının baş müəllimi Əminə Musayevaya  təşəkkürünü bildirdi və tələbələrə qış imtahan sessiyasında uğurlar arzuladı.

Главная страница | Новости | Как встречают Новый год в России
29 декабря Лингвистическим центром университета было организовано праздничное мероприятие «Как встречают Новый год в России».
Руководитель Лингвистического центра Алик Абдуллаев поздравил участников с наступающим Новым годом, выразил добрые пожелания, рассказал, о работе, проделанной возглавляемым им Центром,  поблагодарил ректора профессора Эльхана Гусейнова за условия, созданные для работы. Далее А. Абдуллаев отметил, что с начала работы Лингвистического центра ст. преподаватель кафедры иностранных языков Амина Мусаева добровольно занимается со студентами на курсах русского языка, и в проведении этого праздничного вечера её немалая заслуга.
Затем состоялись выступления студентов. Они рассказали о том, что  празднование Нового года во всём мире проводится 31 декабря, но в разных странах существуют свои традиции встречи Нового года. Новый год – один из самых любимых праздников, отмечаемых в России, и у него имеются свои обычаи и традиции. Дети ждут от праздника подарков, а взрослые счастья и благополучия. Празднование Нового года началось в России с 1700 года по указу Петра I.
В каждом доме принято наряжать ёлку. Этот праздник считается семейным, и поэтому его отмечают в кругу семье. Но если Новый год встречают в коллективе, по месту работу или в общественных местах, обычно организуют костюмированные карнавалы и балы, где веселятся и танцуют до утра.
Затем студенты спели песни, посвященные Новому году, были проведены викторина и различные  игры.
Студенты также отметили, что 31 декабря отмечается День солидарности азербайджанцев мира. Особо была отмечена роль в проведении этого праздника вице-президента Фонда Гейдара Алиева и председателя Российского объединения азербайджанской молодежи.  Лейлы Алиевой, которая выполняет большую работу по объединению молодежи, живущей и получающей образование в России и реализации инициатив по  развитию науки и образования.
В заключение выступил ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, который, сказал, что студенты очень успешно выступили на вечере, чувствуется, что прошли хорошую языковую подготовку. С такими студентами университет может участвовать в международных студенческих научных конференциях.  Далее профессор поздравил студентов и сотрудников Лингвистического центра с Днем солидарности азербайджанцев мира и наступающим Новым годом,  поблагодарил  руководителя Центра Абдуллаева Алика и ст. преподавателя Мусаеву Амину и всех сотрудников центра за подготовку и проведение вечера.   Ректор пожелал студентам успешно сдать зимнюю экзаменационную сессию.