Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimiz II Elm Festivalında uğurla təmsil olundu
Noyabrın 2-də Sumqayıt şəhərində yerləşən Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında  ikinci Azərbaycan Elm Festivalının təntənəli açılış mərasimi oldu, tədbir Sumqayıt Dövlət Universitetində  təşkil olunmuş elmi-populyar mühazirələrlə öz işini davam etdirdi.
Qeyd edək ki, festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin dəstəyi ilə keçirilir.
Foyedə təşkil olunmuş sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələri ilə  yanaşı, digər müəssisələr də öz elmi nəticələrini nümayiş etdirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının Humanitar məsələlər üzrə müavini  Teymur Səmədov Sumqayıt şəhərində keçirilən  II Azərbaycan Elm Festivalı münasibətilə hər kəsi təbrik etdi, qonaqlara Azərbaycanın təhsil sistemi, bu sahədə aparılan islahatlar, tətbiq olunan yeniliklər  barədə ətraflı məlumat verdi,  Ulu öndər Heydər Əliyevin bütün sahələrə olduğu kimi, elm, təhsil sahəsinə göstərdiyi qayğısından danışdı. Natiq onu da qeyd etdi ki, iri sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri strateji bir məkan kimi hər zaman ulu öndər Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olmuşdur. O, hakimiyyətdə olduğu illərdə bu şəhərin inkişaf prosesində şəxsən iştirak etmiş, ona daim qayğı göstərmişdir.  Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin məqsədyönlu daxili və xarici siyasəti nəticəsində bu gün müstəqil Azərbaycanın bütün sahələri intensiv inkişaf etməkdədir.
Festivalda Milli Məclisin Komitə sədri, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov,  “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin icraçı direktorunun müavini Vüqar Kərimov , AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxış edərək, elm festivalının keçirilməsinin gənclərin elmə marağının artırılması, elmi nailiyyətlərin inteqrasiya edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladılar və festivalın işinə uğurlar arzuladılar.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin  rektoru professor Elxan Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin elmin inkişafındakı xidmətlərindən    danışaraq bildirdi ki,  dahi rəhbərin Azərbaycanda elm və təhsillə bağlı siyasəti artıq real şəkildə özünün müsbət təzahürünü göstərməkdədir.  Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin yolunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nın icrası ilə bağlı görülmüş işlər, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli Qanununun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 avqust 2016-cı il tarixli Fərmanı, bütövlükdə, Azərbaycan elminin inkişafına böyük töhfə verib.
Bu gün ölkəmizdə təhsil alan gənclərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunması üçün, demək olar ki hər cür  şərait yaradılmışdır.  Respublikamızda həyata keçirilən "Sabahın alimləri" müsabiqəsi barədə də qonaqları  məlumatlandıran rektor  bu müsabiqənin ölkəmizdə yüksək biliyə və bacarığa, yaradıcılığa malik nümunəvi məktəblilərin üzə çıxarılmasında,  tanınmasında əhəmiyyətli rol oynadığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Azərbaycan Respublikası Təhsil Naziri cənab Mikayıl Cabbarov tərəfindən Sumqayıt şəhəri üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetinə tövsiyyə edilmişdir.  Seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə  müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlayaraq, müsabiqədə fəal iştirak edirlər. Bununla yanaşı hər il tələbələrimiz Respublika və Beynəlxalq konfranslarda, simpoziumlarda, müsabiqələrdə iştirak edir, bu da elmə, elmi tədqiqatlara olan marağı daha da artırır. Rektor onu da bildirdi ki, universitetimiz  AMEA-nın bir çox   İnstitutları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamışdır. Bu yaxınlarda  Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti və Polimer Materialları İnstitutu arasında uzun illər aparılmış elmi əməkdaşlığın səviyyəsini, səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə SDU ilə PMİ-nin birgə Elm və Tədris Mərkəzinin açılışı oldu. İnanıram ki, Mərkəzin də yaradılması yüksək ixtisaslı peşəkar kadrların  yetişməsinə  təkan olacaqdır.
Rektor ikinci Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsinin elmimizin bugünkü nailiyyətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında,  gənclərin elmi fəaliyyətə və elmi-tədqiqat işlərinə cəlb edilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Daha sonra festival çərçivəsində universitetimizdə SDU-da  təmsilçiləri ilə yanaşı, PMİ-nin  nümayəndələrinin müxtəlif elmi mövzulara dair mühazirələri dinlənildi.
Sumqayıt Dövlət Univesitetinin professoru  Cavanşir  Məmmədov “ Müasir dövrdə ali təhsil müəssisələrində elmi texnoloji parkların rolu”, professor Rafiq Yusifoğlu “Həyat həqiqəti və bədii həqiqət”, dosent İslam Paşayev “Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin perspektivləri”,  dosent Səvvarə Rzayeva “Materiya və Hiqqs zərrəciyi”, dosent Cavid Məmiyev “Müasir dünyada multikulturalizm dəyərləri”, dosent Zərifə Dəmirova “Distant təhsilin üstünlükləri” professor Dursun Aşurov “Kimya elminin insan həyatında rolu ”, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin kapitanı Qorxmaz Həsənov “Təhsil müəssisələrində yanğın təhlükəsizliyi qaydaları”,  AMEA Polimer materialları İnstitutunun kimya elmləri doktoru, Nüşabə Qurbanova “Nanoelm, nanotexnologiya nanopolimerlər”, AMEA Polimer materialları İnstitutunun nümayəndəsi  Gülnarə Qasımova “Əqli mülkiyyətin əsasları və innovasiya ” mövzusunda təqdimatlarla çıxış etdilər.
Tədbirin bədii hissəsi universitetin Böyük Akt zalında ABŞ-ın “Acidic Band” musiqi qrupunun ifası ilə davam etdirildi.

Главная страница | Новости | Наш университет был достойно представлен на II Фестивале азербайджанской науки
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Ноябрь 2016 17:02
Наш университет был достойно представлен на II Фестивале азербайджанской науки
2 ноября  в  здании Сумгаитского государственного драматического театра состоялась торжественная  церемония открытия II Фестиваля азербайджанской науки. Следует отметить, что Фестиваль проводится по инициативе Национальной Академии Наук Азербайджана при поддержке ЮНЕСКО, Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий, Исполнительной власти города Баку, Фонда знаний, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в нашей стране и Московского государственного университета.
На выставке организованной в рамках фестиваля, наряду с факультетами  Сумгаитского государственного университета, свои научные достижения  продемонстрировали и другие предприятия, участвующие в фестивале.
Мероприятие открыл  заместитель главы исполнительной власти по гуманитарным вопросам города Сумгаита ТеймурСамедов. Он поздравил всех соткрытием   II Фестиваля, проводимом  в городе Сумгаите.  Рассказал о системе образования Азербайджана, о проводимых в этой сфере реформах и новшествах. Т.Самедов подчеркнул, что общенациональный  лидер Азербайджана Гейдар Алиев, всегда проявлял  заботу и уделял внимание всем сферам экономической, социальной и общественной жизни общества, в том числе науке и образованию. Он отметил, что, будучи крупным промышленным центром, город Сумгаит, как стратегическое пространство,  всегда находился в центре внимания общенационального лидера Гейдара Алиева. В годы своего пребывания у власти  он всегда проявлял заботу о городе, делал всё для его развития.  Благодаря целенаправленной внутренней и внешней политике Президента страны господина Ильхама Алиева, являющегося достойным преемником политического курса Гейдара Алиева, сегодня в независимом Азербайджане интенсивно развиваются все сферы экономической, социальной и общественной деятельности.
Председатель комитета Милли Меджлиса, академик-секретарь отделения биологии и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, заместитель исполнительного директора ПО «Азеркимья» Вугар Керимов и директор Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов в своих выступлениях отметили, что проведение фестиваля науки важно с точки зрения повышения интереса к науке у молодежи и интеграции научных достижений.Далее они пожелали успехов в работе фестиваля.
Выступивший на мероприятии ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов рассказал о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии науки, отметив,что  политика нашего государства, направленная на развитие науки и образования   в Азербайджане, даёт положительные результаты.
Распоряжения Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева, успешно продолжающего курс нашего общенационального лидера Гейдара Алиева, «Национальная стратегия по развитию науки в Азербайджане в 2009-2015 годах» и «Государственная программа по исполнению национальной стратегии развития науки в Азербайджане в 2009-2015 годах», указ Президента Азербайджанской Республики (от 9 августа 2016 г.) об исполнении Закона Азербайджанской Республики «О науке»(14 июня 2016 г.) внесли весомыйвклад в развитие науки в Азербайджане.
Сегодня в нашей стране созданы все условия для привлечения студенческой молодежи к научно-исследовательской работе. Информируя гостей о проводимом в нашей республике конкурсе «Ученые будущего», ректор отметил большую роль этого конкурса в выявлении способных и талантливых студентов нашей страны.  Он подчеркнул, что Министр образования господин МикаилДжаббаров поручил Сумгаитскому государственному университету оказывать научное содействие конкурсу  от Сумгаита.  Студенты, отобранные для участия в  конкурсе, вместе с профессорско-преподавательским составом университета активно участвуют в нем, представляя    свои научные проекты по различным специальностям.  Кроме этого, наши студенты ежегодно принимают участие в республиканских и международных конференциях, симпозиумах, конкурсах, что еще больше повышает интерес к науке и научным исследованиям. Ректор также отметил, что университет подписал договор о взаимном сотрудничестве со многими институтами НАНА. Недавно под руководством Министерства образования Азербайджанской Республики и президента Национальной Академии Наук Азербайджана АкифаАлизаде, в целях повышения уровня и эффективности многолетнего  сотрудничества состоялось открытие совместного с Сумгаитским государственным университетом и Институтом полимерных материалов НАНА научно-образовательного центра. На открытии Центра проф. Э. Гусейнов, в частности, сказал: «Я верю, что Центр будет способствовать подготовке высококвалифицированных профессиональных кадров».
Ректор также подчеркнул значимость этого Фестиваля  и важность доведения до широкой общественности информации о достижениях нашей науки и  привлечении молодежи к науке и  научно-исследовательским работам.
Затем в рамках фестиваля университете были заслушаны следующие доклады представителей СГУ и ИПМ:
Профессор СГУ Джаваншир Мамедов – «Роль технологических парков в вузах в современных условиях»;
Профессор Рафик Юсифоглу – «Правда жизни и художественная правда»;
Доцент Ислам Пашаев – «Перспективы использования альтернативных и возобновляемых источников энергии»;
Доцент Саввара Рзаева – «Материя и частица хиггса»;
Доцент Джавид Мамиев – «Мультикультуральные ценности в современном мире»;
Доцент Зарифа Дамирова – «Преимущества дистанционного образования»;
Профессор Дурсун Ашуров- «Роль химии в жизни человека»;
Горхмаз Гасанов (капитан Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики) – «Правила пожарной безопасности в учебных заведениях»;
Доктор химических наук ИПО НАНА НушабаГурбанова–«Нанонаука, нанотехнологии, нанополимеры»;
Представительница ИПО НАНА ГюльнараГасымова–«Основы интеллектуальной собственности и инновация».
Художественная часть мероприятия продолжилась музыкальным выступлением группы «AcidicBand» (США) в большом актовом зале университета