15-17 fevral 2017-ci il tarixində İntel ISEF-Beynəlxlaq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərcivəsində “Sabahın alimləri” VI Respublika Müsabiqəsi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Təhsil işçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçiriləcək. Müsabiqədə ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlər iştirak edəcəklər.
Müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Azərbaycan Respublikası Təhsil Naziri cənab Mikayıl Cabbarov tərəfindən Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti,  Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və  Naxçıvan Dövlət Universitetinə tövsiyyə edilmişdir (Əmr N-630,  22.09.2016-ci il).
Bu tədbir dünyada ən nüfuzlu müsabiqələrdən biri olan və hər il Amerika Birləşmiş Ştatlarında keçirilən İnternational Science and Engineering Fair (Intel ISEF)-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində təşkil olunur. Respublika Müsabiqəsinin qalibləri sırasından hər il ən yaxşı layihələrin  qalibləri Intel ISEF-də iştirak etmək  hüququ qazanırlar.
Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti Samir Orucov  müsabiqə iştirakçılarına İntel İSEF haqqında və “İxtiraçılıq qabiliyyətin inkişaf etdirmə metodları” mövzusunda seminarlar təşkil etmişdir. Seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə  müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlayaraq, müsabiqədə iştirak edəcəklər.
Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsində dosent Samir Orucovun rəhbərliyi ilə IX-XI siniflərdə təhsil alan 56 şagirdin 32 layihəsi təqdim olunmuşdur. Bu layihələri təqdim edən 13 şagird  II , III yerlərə və Amerika Meteoroloji Agentliyin fəxri fərmanına layiq görülmüş, gümüş və bürünc medallarla təltif olunmuşlar.

Home | News | The sixth contest "Scientists of Tomorrow” was started
On February 15-17, 2017 as part of the Intel ISEF International Science and Engineering Fair the sixth  competition "Scientists of Tomorrow"  with the help of the  Ministry of Education, Youth and Sports Ministry, the Education Committee and the Independent Trade Union of Workers of the Heydar Aliyev Center will be organized. The IX-XI classes of secondary schools pupils will take part.
Providing scientific support to the competition, Baku State University, Sumgait State University, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Oil and Industry  University and  the Nakhchivan State University has been advised by the  Minister of Education Mikail Jabbarov (Order N-630, dated 22.09.2016).
This event is one of the world"s most prestigious competitions which is held every year in the United States. International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) is part of the International Science and Engineering Fair. Republican winners among the winners of the best projects  earn the right to participate at the Intel ISEF every year.
Associate professor of l Sumgait State University- Samir Orujov who led the students in the city of Sumgait  and spoke to the Intel ISEF participants" ability to develop methods of Invention, "made up of seminars on the topic. Selected students with the teaching staff are  preparing to take part in the competition.