Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbə Elmi Cəmiyyətinin növbəti iclası
Oktyabrın 8-də Tələbə Elmi Cəmiyyətinin növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyəti və aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayır. Belə ki, TEC-in üzvləri Respublika və Beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə fəal iştirak edir, Fəxri Fərmanlarla təltif olunurlar. Bu da universitetimizin uğurlarının bariz nəticələrindəndir. Ötən il Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetinin keçirdiyi “Texniki və riyaziyyat elmləri” üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumuna 22 tələbəmizin elmi məqalələri qəbul olunmuş, 3 nəfər tələbəmiz konfransa ezam olunmuş,  uğurlu çıxışlarına görə sertifakata layiq görülmüşlər. Bu il  Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Milli Tədqiqat Akademik Universitetinin keçirdiyi Optoelektronika, Fotonika və Nanostrukturlar üzrə “Saint Petersburg OPEN 2016” adlı beynəlxalq konfransda da tələbələrimiz iştirak etmiş və  diplomlara layiq görülmüşlər.
Bu uğurların davamı olaraq tələbələrimizin ölkədaxili və beynəlxalq konfranslarda fəal iştirakı üçün onların dil təminatını yüksək səviyyədə təmin olunması məqsədi ilə Linqvistik Mərkəz yaradılıb. İnanıram ki, tələbələrimiz bu mərkəzdən yararlanaraq universitetimizi beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edəcəklər.
İclasda Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək bildirdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti sabahın gənc tədqiqatçılarının həqiqi axtarış və yaradıcılıq məktəbidir. Hazırda universitetdə TEC-in 700 nəfərdən çox üzvü var. Onlar müntəzəm olaraq keçirilən konfranslarda məruzələrlə çıxışlar edir, bu məruzələr konfrans materialları toplusunda yer alır, fərqlənən tələbələr diplomlarla mükafatlandırılır. Professor onu da qeyd etdi ki, hər tədris ilinin başlanğıcında fakültə TEC sədrləri və üzvləri seçilir, tələbələrə müxtəlif mövzular təqdim olunur, elmi rəhbərlər təyin olunur. Tədris ilinin sonuna kimi tələbələr öz elmi işi üzərində çalışır, araşdırmalar aparır. İlin sonuna yaxın fakültələrdə yekun konfransları keçirilir. Daha bacarıqlı tələbələr seçilərək müvafiq diplom və hədiyyələrlə təltif olunurlar. Onlar tələbə elmi konfranslarında iştirak etmək hüququ qazanırlar.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev TEC haqqında məlumat verərək bildirdi ki, TEC öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Təhsil Qanunu, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Nizamnaməsi  və öz Əsasnaməsinə uyğun həyata keçirir. Tələbələrimizin elmi potensialının üzə çıxarılması məqsədi ilə  Tələbə Elmi Cəmiyyəti bu istiqamətdə xeyli işlər görür. Dosent İslam Paşayev çıxışının sonunda universitetdə fəaliyyətə başlayan Linqvistik Mərkəzə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | Очередное заседание Студенческого научного общества
8 октября прошло очередное заседание Студенческого научного общества. Заседание  открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов, который дал подробную информацию  о деятельности Студенческого научного общества и проводимых научно-исследовательских работах. Он отметил, что Студенческое научное общество играет важную роль в выявлении талантливых и способных студентов. Так, члены СНО принимают активное участие в мероприятиях республиканского и международного уровня, и удостаиваются Почетных грамот. Это говорит об успехах нашего университета. В прошлом году в международном молодежном форуме  «Технические и математические  науки», проведенном в Воронежском государственном лесотехническом университете, участвовали 22 научные статьи наших  студентов.  Трое студентов получили возможность принять участие на конференции и за успешные выступления были удостоены сертификатов. В этом году студенты были дипломированы во время участия в международной конференции по Оптоэлектронике, Фотонике и Наноструктурам «Saint Petersburg OPEN 2016», которая проходила в Санкт-Петербургском национальном исследовательском Академическом университете Российской академии наук.  Как продолжение этих успехов для обеспечения активного участия наших студентов  в международных конференциях был создан Лингвистический центр в целях языкового обеспечения на высоком уровне. «Надеюсь, что наши студенты воспользуются услугами центра  и будут достойно представлять наш университет на международной арене»- сказал ректор. Выступив на заседании, проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов отметил, что Студенческое научное общество является настоящей школой творческого поиска молодых исследователей будущего. Число членов общества в настоящее время составляет около 700 чел. Они регулярно выступают с докладами на конференциях, эти доклады входят в сборник материалов конференций, а отличившиеся студенты награждаются дипломами. Профессор также отметил, что председатели и члены факультетского СНО избираются в начале каждого учебного года. Студентам представляются различные темы и назначаются научные руководители. До конца учебного года студенты занимаются научно-исследовательской работой. К концу года на факультетах проводятся итоговые конференции. Отличившиеся студенты удостаиваются соответствующих дипломов и призов. Они получают право на участие в студенческих научных конференциях.
Научный руководитель СНО, доцент Ислам Пашаев рассказав об СНО, отметил что, общество осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией   Азербайджанской Республики, Законом об образовании, Уставом Сумгаитского государственного университета и с Положением Студенческого научного общества. СНО проводит значительную работу для выявления научного потенциала наших студентов. В заключение своего выступления доц. Ислам Пашаев выразил глубокую признательность ректору университета проф. Эльхану Гусейнову за открытие Лингвистического центра в нашем университете.