Əsas səhifə | Xəbərlər | “Beynəlxalq Sülh Günü” qeyd edildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində 21 sentyabr-“Beynəlxalq Sülh Günü” ilə əlaqədar tədbir keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov tədbiri açaraq qonaqları salamladı, 1982-ci ildən bəri bütün dünyada qeyd olunan “Sülh Günü” nün tarixi haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, BMT bu günü 1981-ci ildə təsis edib. İlk sülh günü 1981-ci ilin sentyabrında qeyd olunub. Lakin 2001-ci ildə Birləşmiş Kralıq tərəfindən təklif olunan qətnamə ilə 2002-ci ildə BMT Sülh günü üçün 21 sentyabr tarixini dəqiq tarix kimi müəyyənləşdirib və bu tarixi ümumdünya atəşkəs günü elan edib. Beynəlxalq Sülh günü BMT-nin Nyu-Yorkdakı Baş Qərargahında yerləşən “Sülh Zəngi”nin çalınması ilə başlayır. Yaponiya Parlamentinin hədiyyəsi olan bu zəngin üzərində “Yaşasın Mütləq Dünya Sülhü” sözləri yazılıb. Elə 2007-ci ildə BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun həmin “Sülh Zəngi”ni çalaraq dünyanı bütün döyüş əməliyyatlarını, ədavəti 24 saat ərzində dayandırmağa və bir dəqiqəlik sükuta çağırmışdı.Bu gün təəssüf ki, ən sülhsevər xalqlardan biri olan, dünyanın ən tolerant ölkəsi olan Azərbaycan 20 ildən artıqdır ki, müharibədən əziyyət çəkir, bir milyondan artıq vətəndaşı öz el-obasından didərgin düşüb.
Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdandan sonra, hər şeydən əvvəl, böyük müdriklik və uzaqgörənliklə qan tökülməsinin qarşısını aldı, 1994-cü ildə atəşkəs haqqında müqavilə imzaladı, müharibəni dayandırdı, ölkədə sabitliyə nail oldu. Azərbaycanla Ermənistan arasında atəşkəs elan olunmasına baxmayaraq Ermənistan isə hələ də BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişənin tezliklə, sülh yolu ilə həlli, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələrin heç birinə əməl etmir və atəşkəsin pozulması halları tez-tez qeydə alınır... Bu gün güclü orduya malik Azərbaycan və onun Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev də münaqişənin sülh yolu ilə, qan tökülmədən, beynəlxalq hüquq çərçivəsində həlli istiqamətində əməli işlər görür... bu yolda ölkə rəhbərliyinin ətrafında sıx birləşməyi diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri professor Həsən Sadıqov 21 sentyabr BMT tərəfindən Beynəlxalq Sülh Günü kimi qəbul olunmuşdur”, Avropa və Amerika ölkələri tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Müasir dünya siyasətində sülh problemi”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri dosent Əmirxan İsayev “Sülh- müharibə və zorakılığın qarısını alan ümumbəşəri və mənəvi dəyərdir”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri dosent, şair-publisist Avtandil Ağbaba “Azərbaycan ədəbiyyatında sülhün tərənnümü”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Aysel Şıxəhmədova “Multikulturalizm və sülhün təbliğində gənclərin rolu” mövzularında çıxış edərək sülhün qorunması, insanların əmin-amanlıqda yaşaması, amansız müharibələrin, hər cür zorakılığın dayandırılması arzusunun tarix boyu bəşəriyyəti düşündürdüyünü və vətəndaşların sülh şəraitində yaşamaq arzusunda olduğunu qeyd etdilər. O cümlədən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məsələsinə toxunaraq bidirdilər ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahədə apardığı siyasətin nəticəsində torpaqlarımızı hərb yolu ilə azad etməyə qadirik, lakin sülhsevər xalq kimi xalqları sülhə çağırırıq.

Главная страница | Новости | Международный день мира
В центре Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета  прошло мероприятие, посвященное 21 сентября - Международному дню мира.
Мероприятие открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал гостей и  подробно рассказал об истории возникновения Дня мира, который отмечается с  1982 года во всем мире. Международный день мира учрежден Генеральной Ассамблеей ООН в 1981 году. Изначально его дата была «плавающей», то есть было принято решение отмечать его в день открытия сессии (третий вторник сентября). Однако в 2001 году принято решение ежегодно отмечать именно в  21 сентября как День глобального прекращения огня и отказа от насилия.
Международный день мира начинается с колокольного звона в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. На этом «Колоколе мира», который подарен японским парламентом, выгравированы слова «Да здравствует всеобщий мир во всем мире». В 2007 году Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун ударил в «Колокол мира» и обратился с призывом прекратить все военные действия в течение 24 часов и объявил минуту молчания. К сожалению, будучи одной из самых толерантных и миролюбивых стран мира Азербайджан более 20 лет страдает от  войны, более миллиона граждан были изгнаны из своих родных очагов.
После возвращения к власти во второй раз общенациональный лидер Гейдар Алиев, прежде всего, с мудростью и дальновидностью предотвратил кровопролитие. В 1994 году он подписал соглашение о прекращении огня, остановил войну, добился стабильности в стране. Несмотря на подписание соглашения о прекращении огня, Армения все еще не выполнила ни одну из резолюций под номерами 822, 853, 874, 884, принятых в 1993 году Советом безопасности ООН о скорейшем урегулировании конфликта мирным путем, освобождении оккупированных территорий и возвращении беженцев и вынужденных переселенцев на свои родные земли. Часто фиксируются случаи нарушения режима прекращения огня. Сегодня обладающий могущественной и сильной армией Азербайджан и его Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев, выражая мирные желания народа, ведет действенную работу по урегулированию конфликта мирным путем, без кровопролития, в рамках международного права. Затем с докладами, посвященными Международному дню мира, выступили:
Заведующий кафедрой философии и права, проф. Гасан Садыгов- «21 сентября ООН приняла решение об учреждении Международного дня мира»;
заведующий кафедрой истории стран Европы и Америки проф. Ширхан Салимов- «Проблема мира в современной мировой политике»;
заведующий кафедрой истории Азербайджана, доцент Амирхан Исаев «Мир - общечеловеческая духовная ценность, направленная против войны и насилия»;
заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы доцент, поэт-публицист Автандил Агбаба – «Воспевание мира в азербайджанской литературе»;
студенка III курса факультета истории и географии Айсел Шихахмедова- «Роль молодежи в пропаганде мира и мультикультурализма». В своих выступлениях ораторы отметили, что защита мира, спокойная жизнь людей, мечта о прекращении беспощадных войн и насилия любого рода на протяжении всей истории беспокоили человечество. Коснувшись Армяно-Азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта, ораторы отметили, что, благодаря политике Президента страны господина Ильхама Алиева, мы способны освободить наши земли военным путем, но как миролюбивый народ, мы призываем народы к миру.