Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin prorektoru ali mükafata layiq görüldü
İstənilən tədris ocağının təhsil potensialı, nüfuzlu alimləri, istedadlı tələbələri, yetirmələri ilə tanınır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin inkişafında xüsusi xidmətləri olan pedaqoqlardan biri də tanınmış dilçi-alim, Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədovdur. Çoxsaylı mükafatlara layiq görülən alimimiz bu günlərdə Rusiya paytaxtında keçirilən III Moskva Beynəlxalq təhsil sərgisində iştirak edərək Təbii biliklər Akademiyasının Elmi-nəşriyyat mərkəzinin” diplomu ilə təltif olundu. Məlumat üçün bildirək ki, professor Ramazan Məmmədov 1944-cü il iyulun 1-də Qax rayonunun Qum kəndində anadan olub. 1968 - 1973-cü ildə M.F. Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Rus dili və Ədəbiyyatı İnstitututnda orta məktəbdə rus dili və ədəbiyyatı ixtisası üzrə təhsil almış, dərs əlaçısı, Lenin təqaüdçüsü olmuş, institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. O, Elmi şurasının qərarı ilə Rus dilinin fonetikası kafedrasında işləmək üçün institutda saxlanılmışdır. 1991-ci ilədək baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent, dekan müavini vəzifələrində işləmişdir.1974-1977-ci illərdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin aspiranturasında təhsil almış, “Azərbaycanlıların rusca nitqində fonetik interfensiya” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır. 1980-1984-cü illərdə  SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin göndərişi ilə Əfqanıstan Demokratik Respublikasında elmi-pedaqoji ezamiyyətdə olmuş, Kabil Universitetində eyni vaxtda dosent, kafedra müdiri, universitet partiya təşkilatının katibi, Əfqanıstanda Rus dilinin tədrisi üzrə Metodik Birləşmənin sədr müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1991-ci ildən 2014-cü ilədək Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) dosent, professor, kafedra müdiri vəzifələrini icra edərək 2014-cü ildən SDU-da Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor vəzifəsinə təyin olunmuşdur.Azərbaycan və rus dillərini müqayisəli tədqiq edir. 1978-ci ildə namizədlik, 2009-cu ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Azərbaycan, rus, ingilis dillərində 150-dən artıq elmi, elmi metodik və publisistik əsəri, o cümlədən 8 monoqrafiyası və dərs vəsaiti nəşr olunmuşdur.
Professor Ramazan Məmmədovun  elmi maraq dairəsi dilçiliklə məhdudlaşmır. O, 1962-ci ildən sakini olduğu Sumqayıt şəhərinin vurğunudur. Ömrünün 26 ilini doğma şəhərinin 1988-ci ilin fevralında erməni və ermənipərəst millətçi-separatçı qüvvələr tərəfindən törədilmiş kütləvi iğtişaşların elmi-sosioloji tədqiqinə, bu faciəvi hadisələrin Azərbaycan-Ermənistan Dağlıq Qarabağ qarşıdurumu ilə bağlılığı probleminin araşdırılmasına həsr etmişdir. Problemə həsr edilmiş və Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nəşr olunmuş bir sıra silsilə məqalələrin, konfrans materiallarının və yeddi monoqrafiyanın müəllifidir.
Qəlbi vətən, torpaq sevgisi ilə döyünən vətəndaş alimin əməyi daima yüksək qiymətləndirilmişdir. Müxtəlif illərdə respublika, ittifaq və xarici ölkə səviyyəli tərifnamələrlə, fəxri fərmanlarla, 1965-ci ildə “XX let Pobedı v Velikoy Oteçestvennoy voyne” Yubiley medalı ilə, 1984-cü ildə Əfqanıstan Respublikasının “Eftexor” ordeni ilə, 2012-ci ildə “Azərbaycan Respublikası
Qabaqcıl təhsil işçisi Döş nişanı” ilə təltif olunmuşdur. Həyatının mənalı illərinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin, ölkənin kadr potensialının inkişafına, iqtisadi potensialın intellekt  kapitalına çevrilməsinə həsr edən Professor Ramazan Məmmədovun Moskva Beynəlxalq Təhsil Salonunun Təbii Biliklər Akademiyasının elmi-kəşfiyyat Mərkəzi” nin diplomuna layiq görülməsi universitetimiz üçün mühüm elmi nailiyyətdir. “Eksperimental təhsil” beynəlxalq jurnalında dərc olunan “Saitlərin tempinə görə müxtəlifliyi” məqaləsinə görə mükafata layiq görülən alimin tədqiqatları dünyanın nüfuzlu dilçilk məktəbində də qiymətli mənbə kimi qəbul edilir.

Главная страница | Новости | Проректор Сумгаитского государственного университета удостоен высокой награды
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Сентябрь 2016 14:02
Проректор Сумгаитского государственного университета удостоен высокой награды
Каждое учебное заведение славится своим образовательным потенциалом, выдающимися учеными и  талантливыми студентами. Одним из педагогов, имеющих особые заслуги в развитии Сумгаитского государственного университета, является известный ученый-языковед, проректор по науке и инновациям, профессор Рамазан Мамедов. Приняв участие в  III Московской международной образовательной выставке, ученый был удостоен диплома Научно-издательского центра Академии естествознания. Для сведения отметим что, профессор Рамазан Мамедов   родился 01.07. 1944 года в селе Гум Гахского района. В 1973 году с отличием окончил Азербайджанский педагогический институт им. Ахундова (ныне БСУ) по специальности учитель русского языка и литературы. Был ленинским стипендиатом. В 1974-1977-ые годы был аспирантом  Московского государственного университета им. Ломоносова. С 1973 по 1991 года работал в БСУ на должностях старший лаборант, преподаватель, старший преподаватель, доцент, заместитель декана. С 1991 по 2014 года работал доцентом, профессором, заведующим кафедрой в Сумгаитском  государственном университете. 8 мая 2014 года был назначен на должность проректора по науке и инновациям. Мамедов Рамазан - доктор филологических наук, профессор. Ведет сравнительное исследование азербайджанского и русского языков. В 1978 году защитил кандидатскую, а в 2009 году - докторскую диссертации. Автор более 150-ти научных, научно-методических и публицистических работ, опубликованных на азербайджанском, русском и английском языках. Автор 8 монографий и учебных пособий.
Круг научных интересов профессора Рамазана Мамедова не ограничивается языкознанием. Переехав в 1962 году в Сумгаит, он полюбил этот город. 26 лет своей жизни он посвятил научно-социологическому исследованию массовых беспорядков,  совершенных в его родном городе армянскими и проармянскими силами в феврале 1988 года и связь этих трагических событий с Нагорно-Карабахским конфликтом. Этой проблеме он посвятил несколько статей, опубликованных на азербайджанском, русском и английском языках, материалы конференций и 7 монографий.
Гражданин, чье  сердце бьется с любовью к родине, всегда высоко ценил труд ученого. Рамазан Мамедов был награжден в разные годы почетными грамотами и похвальными листами на международном уровне:
XX лет Победы в ВОВ 1941-1945 гг.» юбилейная медаль, 1965.
Орден «Эфтехор» Афганской Демократической Республики, 1984.
Нагрудный знак “Qabaqcıl təhsil işçisi”  («Передовик просвещения»), 2012
Посвятивший содержательную часть своей жизни развитию кадрового потенциала Сумгаитского государственного университета, превращению экономического потенциала в интеллектуальный капитал страны, профессор Рамазан Мамедов был удостоен диплома Научно-издательского центра Московского международного салона образования  Академии Естествознания,   что стало важным научным достижением для нашего университета. Ученый был удостоен награды за статью «Тембральная неоднородность гласных», опубликованную в международном журнале «Экспериментальное образование». Его исследования  воспринимаются ведущими  мировыми лингвистическими школами как ценный научный источник.