Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın yekun iclası keçirildi
İyulun 12-də Elmi şuranın 2015-2016-cı tədris ilinin yekun iclası keçirildi. Sədr Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və Kimya və biologiya fakültəsinin  Ümumi və qeyri - üzvi kimya kafedrasının müdiri Muxtar Səmədovu texnika üzrə elmlər doktoru adının, Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müəllimi Şəfiqə Məmmədovanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adı alması münasibətilə təbrik etdi, onlara  elmi –pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışında universitetdə əldə olunmuş nailiyyətlər, problemlər, qarşıda duran vəzifələr barədə danışaraq gündəlikdə duran məsələləri Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı.
Bakalavr pilləsi üzrə yaz semestrinin imtahan sessiyasının, IV kurs tələbələrinin buraxılış işlərinin müdafiəsi və Dövlət imtahanlarının nəticələri barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov, Magistr pilləsində yaz semestrinin imtahan sessiyasının və magistr dissertasiya işlərinin müdafiəsinin nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Ramiz Hüseynov geniş məruzə ilə çıxış etdilər.
Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədovun SDU-da 2016-cı ilin oktyabr-dekabr ayalarında universitetdə keçiriləcək Beynəlxalq və Respublika səviyyəli elmi konfranslara hazırlıq barədə məruzəsi dinlənildi.
Fiziki coğrafiya və Menecment kafedralarında görülən tədris-metodiki və elmi işlərin hesabatı barədə Fiziki coğrafiya kafedrasının müdiri dosent Tahir Ağayev, Menecment kafedrasının müdiri iqtisad elmləri namizədi Mehman Əhmədzadə və Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov kafedralarda mövcud vəziyyətin, nizam-intizamın, tədris prossesinin, elmi-tədqiqat işlərinin qənaətbəxş səviyyədə olduğunu bildirdilər.
Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov universitetin akkredasiyasının nəticələri, Elmi katib Aqil Hüseynov 2016/2017-ci tədris ili üçün Elmi Şuranın iş planının təsdiqi və Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, lazımı qərararlar qəbul olundu.
Cari məsələlərin müzakirəsində elmi ezamiyyəti barədə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Fransa səfərindən söhbət açdı. O, iyunun 27-dən iyulun 2-dək Fransanın CNAM İnstitutunun Paris və Leon şəhərindəki filialında ERASMUS+LPEB “Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı” layihəsi çərçivəsində iştirak etdiyi təlimlərdən bəhs edərək, səfər təəssüratlarını iclas iştirakçıları ilə bölüşdü.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı ki, iyulun 5-də universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü, Kimya elmləri doktoru professor Bəxtiyar Məmmədovla görüşü olmuşdur. Görüşdə SDU ilə AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) arasında təhsil-elm-istehsalat çərçivəsində elmi-təcrübi əməkdaşlıq üzrə istiqamətlər və universitetlə PMİ-nin birgə Elm – Tədris Mərkəzinin yaradılması, tələbələr, magistrantlar və doktorantların həmin mərkəzdə elmi tədqiqat, yaradıcılıq işləri ilə məşğul olması, müəllimlərin ixtisas artırma kurslarını keçməsi, universitet və institut alimlərinin birgə qrant layihələrinin hazırlanması və icrası müzakirə edilmiş, gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalananacağını diqqətə çatdırdı.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri İslam Paşayev çıxışında TEC-in üzvlərindən ibarət ENACTUS komandasının “ENACTUS Azərbaycan” XI Milli Yarışında II yerə layiq görüldüyünü və "Ən Yaxşı Sahibkarlıq Yanaşması" nominasiyası üzrə universitetimizin "Qoza" layihəsinin qalib gəldiyini bildirdi.
Daha sonra iclasda Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin Nizamnaməsi təsdiqləndi. Elmi şura yeni tədris ilində qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi ilə başa çatdı.

Home | News | Final meeting of the Scientific Council was held
On July, 12 the final meeting  of the Scientific Council of  the academic year 2015-2016 was held. Chairman  ElkhanHuseynov welcomed the council members and congratulated MukhtarSamedov, Head of General and Inorganic Chemistry  Department of the Chemistry and Biology Faculty on the occasion of getting the title of  Doctor of  Science in Technics , teacher of  World Economics Department ShafigaMammadova,  on the occasion of  getting the title of  associated professor by the Higher Attestation Commission under the President of  the Republic of Azerbaijan and wished them success in their scientific- pedagogical  activity.
Rector of the University  professorElkhanHuseynov, brought to the attention of the council members achievements, problems and forthcoming issues. Associated professor IsabalGurbanov, director of the Educational Methodical Center, spoke about the results of spring semester exams in Bachelor`s degree ,results of final assignmentsdefense of fourth year students` and State Exams, associated professor RamizHuseynov, Head of the Department of Master and Doctoral, made a report on the results of spring semester exams in Master`s degree and master`s dissertation defense.
Professor RamazanMammadov, vice-rector for Science and Innovations reported on the preparations for the International and Republic Scientific Conferences that will be held at the University in October-December, 2016.
Associated professor TahirAghayev, Head of the Department of Physical Geography, Candidate of Economic Sciences MehmanAhmadzadeh, Head of the Management Department and Associated professor IsabalGurbanov, director of the Educational Methodical Center, spoke about the report of educational-methodical and scientific works that were held in the Departments of Physical Geography and Management and noted that current situation, discipline, teaching process and scientific researches in the Departments are at a satisfactory level.
Professor RamazanMammadov, vice-rector for Science and Innovations, made a report on accreditation results of the University, Scientific Secretary AgilHuseynov spoke about work plan of the Scientific Council forthe academic year
2016-2017  andimplementation of the decisions of the Scientific Council. The report was discussed, the right decisions were made.
Associated professor GafarAtayev, vice-rector for Extramural, Distance and Further Education  talked about his visit to France as a part of discussion of current issues on scientific assignment.He  talked about trainings  that he attended from June, 27 to July, 2 within the framework of the project ERASMUS + LPEB “In open and distant education format  professional bachelor on  energy and ecological efficiency of buildings in the Russian Federation, China and  Azerbaijan”  in the branch of CNAM Institute of France in Paris and Leon, shared with the participants his travel impressions.
Associated professor MahalMuradov, Dean of  the Faculty of Chemistry and Biology,  brought to the attention of the council members that on July,5  rector of the University, professor ElkhanHuseynov met Doctor of Science in Chemistry, professor, corresponding member of ANAS, BakhtiyarMammadov who served as a director of the Institute of Polymer Materials of ANAS. At the meeting ,  directions  were discussed on scientific- practical cooperation within the framework of education- science-manufacturing between SSU and Institute of Polymer Materials of ANAS, he added that mutual cooperation agreement will be signed in the future.
Scientific leader of the Student Scientific Society Islam Pashayev noted that ENACTUS team consisting of the members of SSS awarded  second place in “ENACTUS Azerbaijan” the XI National Competition, also on the nomination of “Best Entrepreneurial Approach”  “Cocoon” (“Goza”) project of our University won.
Then the Charter of Sumgait State Technical College was approved at the meeting. The Scientific Council ended with the discussion of the objectives of the new academic year.