Əsas səhifə | Xəbərlər | “Səmaya Qayıdan Yazı”
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Gənclər Evində gənc yazıçı, şərq dilləri üzrə tərcüməçi, Filologiya fakültəsinin müəllimi Əli Rzazadənin müəllifi olduğu “Səmaya Qayıdan Yazı” adlı romanın təqdimat mərasimi keçirildi. Təqdimat mərasiminə şərqşünas və dilçi alimlər, ictimaiyyət və media nümayəndələri qatılmışdır. Toplantı iştirakçılarını romanla tanış edən müəllif bildirdi ki, roman əsasən üç süjet xəttindən ibarətdir. “Səmaya Qayıdan Yazı” adlanan roman Şərq dünyasında tüğyan edən terror hadisələrindən, Qərb dünyasının hadisələri soyuqqanlılıqla izləməsindən, eyni zamanda müasir dövrdə bir ailənin faciəsindən bəhs edir. Azərbaycanlı həkimin kiçik qardaşı aldanaraq qaragüruh qüvvələrə qoşulur. Həkim onu terrorun pəncəsindən xilas etmək üçün Yaxın Şərqə üz tutur, ancaq orada baş vermiş hadisələrin canlı şahidinə çevrilir. O, ərəb ölkəsində cərəyan edən müasir dövrün xərçənginə çevrilmiş terror aktlarında, sivil insanlara qarşı edilən təcavüzlərdə radikal qruplaşmalarla əlbir olmuş işğalçı erməni idealogiyasının cinayət izlərilə də üzləşir. Əsərin qəhrəmanı bir vaxt Azərbaycanın tarixi torpaqlarında dinc xalqa qarşı amansız qətliamlar törətmiş, xüsusilə də Xocalı hadisələrində aktiv iştirak edən Livan və Suriya ermənilərindən ibarət “Arabo” adlı silahlı qruplaşmasının bir üzvü ilə də rastlaşır.
Təqdimat mərasimində iştirak edən gənc alimlər gənclərimizi ayıq olmağa, heç bir radikal düşüncələrə meyl etməməyə, elə indidən azyaşlılar üzərində nəzarəti gücləndirərək onların milli–mənəvi dəyərlərimiz üzərində tərbiyələnməsinə çağırdılar. Çıxışçılar bir daha vurğuladılar ki, bizim vətənimiz Azərbaycandır və biz vətənimizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi, müstəqilliyi uğrunda canımızdan keçməyə hazır olmalıyıq. Tədbirin sonunda imza mərasimi keçirildi. Xatırladaq ki, “Səmaya qayıdan yazı” müəllifin sayca ikinci romanıdır. Əli Rzazadənin müəllifi olduğu “Yağış” adlı romanı və “Nurdan Zərrələr” adlı əsəri bundan öncə oxucular tərəfindən maraqla qarşılanıb. Müəllifin “Xocalıya Ədalət” (əl-Ədalət li Xocalı) adlı kitabı Qarabağ həqiqətlərini, xüsusilə də 1992-ci ilin 26 fevral tarixində erməni işğalçılarının Xocalıda həyata keçirdikləri qətliamı dünya ictimaiyyətinə, ərəb dünyasına çatdıran ilk ən mükəmməl əsərdir. “Xocalıya Ədalət” əsəri ərəb ölkələrinin bir sıra ali təhsil ocaqlarında, kitabxanalarında, rəsmi qurumlarında olması ərəb oxucusunun erməni faşizminin əsl simasını görməsinə qapı açır. Biz də öz növbəmizdə müəllifə yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

Home | News | "Heaven’s unrealized writing"
There took place the presentation ceremony of the novel “ Heaven’s unrealized writing ” in the Youth House of  Azerbaijan National Academy of Sciences by Ali Rzazade,a young writer, translator of oriental languages, the teacher of the faculty  of philology.The public and media representatives, many linguists attended the presentation ceremony. Meeting participants reviewed the novel, the author of this novel stated that, this novel consists of three plot lines. "Heaven’s unrealized writing " is a novel  which deals with terrorist attacks taking place in the Eastern world, also it is the tragedy of a family  in the modern era. The doctor's younger brother joins the devil forces . The doctor tries to rescue him from the clutches of terrorism taking him away to the Middle East, but there he  becomes the witness of some criminal events, terrorist attacks. The hero of the book comes across with a member   of armed group of Lebanese and Syrian Armenians "Arabo". He mentiones there about the massacres committed  by this armed group in historical lands of Azerbaijan .
Young people, young scientists who took part in the presentation ceremony advised our students  to be vigilant to any radical ideas. They stressed again that Azerbaijan is our home and we have our territorial integrity, sovereignty and independence . The signing ceremony was held at the end of the event. Ali Rzazada is the author of the novels "Rain" and "particles of light" . The author's "Justice for Khojaly" (al-li Khojali Justice), a book  dealing with the Karabakh realities, in particular, on February 26, 1992 Armenian occupation of Khojaly ,massacre carried out by the international community. We would like to wish success to the author.