Əsas səhifə | Xəbərlər | “Səmaya Qayıdan Yazı”
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Gənclər Evində gənc yazıçı, şərq dilləri üzrə tərcüməçi, Filologiya fakültəsinin müəllimi Əli Rzazadənin müəllifi olduğu “Səmaya Qayıdan Yazı” adlı romanın təqdimat mərasimi keçirildi. Təqdimat mərasiminə şərqşünas və dilçi alimlər, ictimaiyyət və media nümayəndələri qatılmışdır. Toplantı iştirakçılarını romanla tanış edən müəllif bildirdi ki, roman əsasən üç süjet xəttindən ibarətdir. “Səmaya Qayıdan Yazı” adlanan roman Şərq dünyasında tüğyan edən terror hadisələrindən, Qərb dünyasının hadisələri soyuqqanlılıqla izləməsindən, eyni zamanda müasir dövrdə bir ailənin faciəsindən bəhs edir. Azərbaycanlı həkimin kiçik qardaşı aldanaraq qaragüruh qüvvələrə qoşulur. Həkim onu terrorun pəncəsindən xilas etmək üçün Yaxın Şərqə üz tutur, ancaq orada baş vermiş hadisələrin canlı şahidinə çevrilir. O, ərəb ölkəsində cərəyan edən müasir dövrün xərçənginə çevrilmiş terror aktlarında, sivil insanlara qarşı edilən təcavüzlərdə radikal qruplaşmalarla əlbir olmuş işğalçı erməni idealogiyasının cinayət izlərilə də üzləşir. Əsərin qəhrəmanı bir vaxt Azərbaycanın tarixi torpaqlarında dinc xalqa qarşı amansız qətliamlar törətmiş, xüsusilə də Xocalı hadisələrində aktiv iştirak edən Livan və Suriya ermənilərindən ibarət “Arabo” adlı silahlı qruplaşmasının bir üzvü ilə də rastlaşır.
Təqdimat mərasimində iştirak edən gənc alimlər gənclərimizi ayıq olmağa, heç bir radikal düşüncələrə meyl etməməyə, elə indidən azyaşlılar üzərində nəzarəti gücləndirərək onların milli–mənəvi dəyərlərimiz üzərində tərbiyələnməsinə çağırdılar. Çıxışçılar bir daha vurğuladılar ki, bizim vətənimiz Azərbaycandır və biz vətənimizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi, müstəqilliyi uğrunda canımızdan keçməyə hazır olmalıyıq. Tədbirin sonunda imza mərasimi keçirildi. Xatırladaq ki, “Səmaya qayıdan yazı” müəllifin sayca ikinci romanıdır. Əli Rzazadənin müəllifi olduğu “Yağış” adlı romanı və “Nurdan Zərrələr” adlı əsəri bundan öncə oxucular tərəfindən maraqla qarşılanıb. Müəllifin “Xocalıya Ədalət” (əl-Ədalət li Xocalı) adlı kitabı Qarabağ həqiqətlərini, xüsusilə də 1992-ci ilin 26 fevral tarixində erməni işğalçılarının Xocalıda həyata keçirdikləri qətliamı dünya ictimaiyyətinə, ərəb dünyasına çatdıran ilk ən mükəmməl əsərdir. “Xocalıya Ədalət” əsəri ərəb ölkələrinin bir sıra ali təhsil ocaqlarında, kitabxanalarında, rəsmi qurumlarında olması ərəb oxucusunun erməni faşizminin əsl simasını görməsinə qapı açır. Biz də öz növbəmizdə müəllifə yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

Главная страница | Новости | «Писания, возвращенные в небеса »
В Доме молодежи Национальной Академии Наук Азербайджана состоялась презентация романа молодого писателя, переводчика  с восточных языков, преподавателя филологического факультета Али Рзазаде. На презентации участвовали  ученые языковеды и  востоковеды,  представители общественности и прессы. Представляя участникам свой роман, автор отметил, что роман состоит из трех  сюжетных линий. Роман  под названием «  Писания, возвращенные в небеса » повествует о террористических актах, происходящих на Востоке,  хладнокровном отношении Запада к происходящим событиям и трагедии одной семьи. Младший брат азербайджанского врача связался с черными силами. Чтобы спасти своего брата от террора врач отправляется на Ближний Восток и становится живым свидетелем происходящих событий. Он сталкивается со следами преступной деятельности оккупационной армянской идеологии, которая сговорилась с радикальными группировками, совершающими  террористические акты против мирных  людей. Герой произведения встречает члена группировки под названием «Арабо», состоящей из армян Сирии и Ливана, которая в свое время совершала террористические акты на исторических землях Азербайджана, в том числе  жестокие расправы в Ходжалы против мирного населения.
Выступившие на презентации молодые ученые, призвали современную молодежь быть бдительными, не быть склонными к радикальным идеям и воспитывать в будущем поколении любовь к национально-духовным ценностям. Они подчеркнули, что Азербайджан - наша родина. Мы должны быть готовы отдать жизнь за независимость, суверенитет и территориальную целостность нашей родины. В заключение мероприятия состоялась церемония подписания книги. Напомним, что роман «Писания, возвращенные в небеса» - второй по счету роман автора.  Роман «Дождь» и произведение «Частички света» ранее были с интересом встречены читателями. Книга  «Справедливость к Ходжалы!» - это  первая книга на арабском языке, повествующая о реалиях Карабаха, в том числе, одном самых страшных геноцидов, совершенных армянскими захватчиками 26 февраля 1992 года в городе Ходжалы. Будучи в ряде вузов, библиотек, официальных структурах, книга «Справедливость к Ходжалы!» помогает раскрыть   истинное лицо армянского фашизма арабскому читателю. Мы, в свою очередь, желаем автору творческих успехов.