Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sabahın alimləri”nin növbəti uğuru
ABŞ-ın Arizona ştatının Finiks şəhərində InteI ISEF–Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə  77 ölkədən 1760 iştirakçı qatıldı. Sərgidə Azərbaycanı “Sabahın alimləri” V Respublika Müsabiqəsinin qalibləri – Bakı Avropa Liseyinin XI sinif şagirdləri Arzu Məmmədova, Nərmin Aydarova, akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin X sinif şagirdi Mədət Sərdarlı, XI sinif şagirdi Nigar Sərdarlı, həmin liseyin X sinif şagirdləri Ayşən Əliyeva, Əli Əliyev və qrupa rəhbərlik edən universitetimizin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosenti  Samir Orucov  iştirak etdilər.
Azərbaycanlı məktəblilər bu sərgidə tarixi uğura imza atdılar. Belə ki, münsiflərin seçimi ilə  fizika, materialşünaslıq kateqoriyası üzrə Nərmin Aydarova və Arzu Məmmədova Grand Award mükafatına layiq görüldülər. Digər təmsilçilərimiz Nigar və Mədət Sərdarlılar isə Qətərin Elm və İşlətmələr Fondunun xüsusi  mükafatına layiq görüldülər.
Qeyd edək ki,  1997-ci ildən keçirilən sərgiyə qatılmaq üçün hər il müxtəlif ölkələrdən 7 milyona yaxın məktəbli müraciət edir. Ölkəmizi bu sərgidə təmsil etmək üçün məktəblilər “Sabahın  alimləri” müsabiqəsindən seçilir. Bu il müsabiqədə ölkəmizin 11 şəhər və rayonunun ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 129 elmi layihə ilə iştirak etdilər. Müsabiqə 8 kateqoriya üzrə keçirildi.

Главная страница | Новости | Очередные успехи «Ученых будущего»
В городе Фениксе (штат Аризона, США) прошла  Международная научно-техническая выставка Intel ISEF,в которой приняли участие 1760 участников из 77 стран
Азербайджан представляли победители V республиканского конкурса «Ученые будущего» ученики XI класса Бакинского Европейского лицея Арзу Мамедова, Нармин Айдарова, ученики X класса лицея имени академика Зарифы Алиевой Мадат Сардарлы,  Айшен Алиева, Али Алиев, ученица XI класса того же лицея  Нигяр Сардарлы и руководитель группы доцент факультета физики и электроэнергетики СГУ Самир Оруджев. Принимая участие в этой выставке, азербайджанские школьники добились исторического успеха.
Так, по решению жюри, Арзу Мамедова и  Нармин Айдарова были удостоены премии  Grand Award по физике и материаловедению. Нигяр и Мадат Сардарлы были удостоены специальной премии  Катарского фонда образования, науки и общественного развития.
Отметим, что  ежегодно с 1997 года для участия в выставке обращаются около  7 млн. школьников из различных стран. Для того, чтобы представлять нашу страну на этой выставке, школьники должны пройти конкурс «Ученые будущего». В этом году в конкурсе  с 129 проектами приняли участие ученики IX-XI классов средних школ 11 городов и регионов страны. Конкурс проводился по 8 категориям.