Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtda Amerika Mədəniyyət Günləri
Ölkəmizdə Amerika Günləri festivalı keçirildi. Festivalın keçirilməsində məqsəd Amerika mədəniyyətinin müxtəlifliyini Azərbaycan vətəndaşlarına nümayiş etdirmək və ölkələr arasındakı qarşılıqlı əlaqələri genişləndirməkdir. Qeyd edək ki, festival iştirakçıları ölkəmizin bir çox bölgələrində konsert proqramı ilə çıxış etdi.
Səfirliyin Sumqayıtda mayın 17-də təşkil etdiyi Amerika Günləri çərçivəsində konsert proqramında Nyu-Yorkun “Silver City Bound” qrupu bluz, rok və klassik amerika mahnılarını ifa etdilər.
Konsertdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekan müavini Alik Abdullayev, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, baş müəllim Dilarə Kərimova, müəllim Kəmalə Yəhyayeva “Xarici dil müəllimliyi” ixtisasında təhsil alan 976-cı qrup tələbələri konsertdə iştirak etdilər. Tələbələr Amerika incəsənət nümunələri ilə tanış oldular. Silver City Bound qrupunun Azərbaycan musiqiçiləri ilə birgə ifa etdikləri musiqi nömrələri izləyicilərdə xüsusi coşqu yaratdı.
Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, ABŞ-n Bakıdakı Mədəniyyət üzrə nümayəndəsi, Attaşe Emi Peterson bu səpkidə konsert proqramının universitetimizdə də təşkil olunmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdilər.

Главная страница | Новости | Дни американской культуры
В стране прошел фестиваль «Дни Америки». Цель фестиваля – продемонстрировать гражданам Азербайджана разнообразие американской культуры и способствовать расширению взаимоотношений между двумя странами. Отметим, что участники фестиваля выступили с концертной программой во многих регионах страны.
17 мая в рамках фестиваля посольство Америки организовало концерт в городе Сумгаите. На концерте группа из Нью-Йорка «Silver City Bound» исполнила блюз, рок и классические американские песни. В концерте приняли участие заместитель декана филологического факультета СГУ Алик Абдуллаев, заведующая кафедрой иностранных языков, проф. Нигяр Искендерова, старший преподаватель Дилара Керимова, преподаватель Кямаля Яхъяева и студенты 976 группы, обучающиеся по специальности «учитель иностранных языков». Студенты познакомились  с образцами американского искусства. Музыкальные номера группы «Silver City Bound», исполненные совместно с азербайджанскими музыкантами вызвали восторг у зрителей.
Заведующая кафедрой иностранных языков, проф. Нигяр Искендерова и культурный представитель Соединенных Штатов Америки, атташе Эми Петерсон отметили, что планируется провести такой концерт и в нашем университете.