Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da II Tələbə Elmi Konfransı keçirildi
Mayın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilmiş II Tələbə elmi konfransı  keçirildi.
Konfransı Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Nicat İsmayılov açaraq Tələbə Elmi Cəmiyyətinin uğurlarından danışdı və sözü universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova verdi. Rektor dövlətimizin memarı və qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən danışaraq bildirdi ki,  Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, görkəmli dövlət xadiminin zəngin nəzəri irsində və əməli fəaliyyətində təhsil məsələləri xüsusi yer tutur. Ümummilli Lider görkəmli siyasi dövlət xadimi olmaqla yanaşı, həm də elmə və  təhsilə layiq olduğu qiyməti verə bilən böyük şəxsiyyət idi. Azərbaycan elminə, elm adamlarına göstərdiyi qayğı və dəstək elə bu yanaşmadan qaynaqlanırdı. Heydər Əliyev öz fəaliyyəti və siyasi təcrübəsində hər zaman elmi fikrin ən yeni nailiyyətlərindən faydalanırdı. Ulu Öndər cəmiyyətin inkişafını elmdə, intellektual potensialda görürdü. Ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafında, təhsilimizin Avropa təhsil məkanına inteqrasiya olunmasında qazanılan uğurlardan bəhs edən rektor, bütün bu nailiyyətlərin dahi  rəhbərimiz Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Rektor rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının inkişafından danışaraq  bu işdə tələbələrin də böyük rolunun olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, universitetimizdə ildən – ilə maddi-texniki baza möhkəmlənir, elmimizin ölkədə və dünyada tanıtdırılmasına səy göstərilir, elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsi yüksəlir, elmin tətbiq sahələri genişlənir, alimlərimizin fəaliyyətləri təqdir olunur.
Rektor onu da vurğuladı ki, tələbələrimizin elmi potensialının üzə çıxarılması, onların elm sahəsində fəallığının istiqamətləndirməsi məqsədilə yaradılan Tələbə Elmi Cəmiyyəti bu istiqamətdə çox işlər görür. Belə ki, TEC-in üzvləri Respublika və Beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə fəal iştirak edir, Fəxri Fərmanlarla təltif olunurlar. Bu da universitetimizin uğurlarının bariz nəticələrindəndir. Ötən il Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetinin keçirdiyi “Texniki və riyaziyyat elmləri” üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumuna 22 tələbəmizin elmi məqalələri qəbul olunmuş, 3 nəfər tələbəmiz konfransa ezam olunmuş,  uğurlu çıxışlarına görə sertifakata layiq görülmüşlər. Bu il  Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Milli Tədqiqat Akademik Universitetinin keçirdiyi Optoelektronika, Fotonika və Nanostrukturlar üzrə “Saint Petersburg OPEN 2016” adlı beynəlxalq konfransda da tələbələrimiz iştirak etmiş və  diplomlara layiq görülmüşlər.
Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsilin, elmin inkişafına göstərilən yüksək diqqət eyni zamanda Azərbaycanın güclənməsinə, inkişafına, dünya miqyasında tanınmasına və layiqli yerinin təmin olunmasına xidmət edir.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov konfransın əhəmiyyətindən danışdı və bu kimi konfransların keçirilməsinin elmlə təhsilin inteqrasiyasının sürətlənməsi istiqamətində mühüm addım olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, belə konfransların təşkilinin gənclərin elmi potensialını üzə çıxarmaq, onların araşdırmalarına dərindən nəzər salmaq, əldə etdikləri nəticələri təcrübəyə tətbiq etməkdir.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev konfransın hazırlığı və gedişatı haqqında məlumat verərək, TEC-in son dövrlər əldə etdiyi nailiyyətlərdən söhbət açdı.  Bildirdi ki, tələbələrimiz təkcə universitet daxili konfranslarda deyil, eləcə də Respublika və Beynəlxalq konfranslarda fəal iştirak edir, uğurlar əldə edirlər.
Sonra tələbələrin çıxışları dinlənildi. Filologiya fakültəsinin tələbəsi Aysel Abulova “Azərbaycan dilçiliyində enantiosemiya hadisəsi”, Mühəndislik fakültəsinin tələbəsi Əvəz Rəhimov “Dağıntılar altında görünməyən obrazları səs və küyə görə identifikasiya sistemləri”, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Nəzrin İskəndərova “Bitkilərdə genetik mühəndislik”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Tofiq Adıgözəlov “InGaN/GaN çoxqat kvat çüxurunun alınması, optimallaşdırılması və ağ rəngli işıq diodlarının yaradılması”, Riyaziyyat fakültəsinin tələbəsi  Mehin Ağacanlı “Məntiq cəbri funksiyaların polinomial göstərişlərində əmsalların tapılması üçün rekurrent ifadələr”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Nəsibə Bağırova “Azərbaycanda turizmin inkişafının xüsusiyyətləri”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Sadiq Səlimov “Tarixşünaslıqda “Böyük Ermənistan” məsələsi” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Ulu Öndərin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilmiş II Tələbə elmi konfransı  17 bölmə üzrə öz işini  davam etdirdi, ümumilikdə  189 məruzə dinlənildi. Fərqlənən tələbələrə yekun iclasında diplomlar təqdim edildi. Konfransın materialları nəfis şəkildə, 430 səhifə həcmində çap olunaraq iştirakçılara paylanıldı.

Главная страница | Новости | II Студенческая научная конференция
В Сумгаитском государственном университете состоялась II Студенческая научная конференция, посвященная 93-ей годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференцию открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Говоря об исторических заслугах общенационального лидера перед азербайджанским народом, ректор отметил,  что в богатом теоретическом наследии и деятельности  выдающегося государственного деятеля образование занимало  особое место. Помимо того, что он был видным политическим деятелем, Гейдар Алиев уделял особое внимание науке и образованию. Доказательством этого является забота о науке и  деятелях науки. Гейдар Алиев в своей деятельности и политической практике всегда пользовался  последними достижениями науки. Развитие общества он видел в науке, интеллекте. Говоря о развитии науки и образования в нашей стране и  достигнутых успехах в интеграции его в европейскую образовательную среду, ректор отметил, что все эти достижения связаны с деятельностью общенационального лидера Гейдара Алиева и его достойного преемника, Президента Ильхама Алиева.
Говоря о развитии руководимого им высшего учебного заведения, ректор  подчеркнул значимую роль студентов. Он отметил, что с каждым годом укрепляется  материально-техническая база университета, повышается  уровень научных исследований, расширяются  области применения науки, ценится  вклад наших  ученых.
Студенческое научное общество выполнило немало работ  в направлении выявления научного потенциала у студентов и развития их научной деятельности. Члены СНО принимают активное участие в национальных и международных мероприятиях и получают почетные грамоты, что является показателем  успеха нашего  университета. В прошлом году в международном молодежном форуме по «Техническим и математическим наукам», состоявшемся в Воронежском государственном лесном техническом  университете, были приняты статьи  22-х наших студентов, трое из которых были командированы на конференцию и за успешное выступление были удостоены сертификатов. В этом году наши студенты приняли участие в конференции по Оптоэлектронике, Фотонике и Наноструктурам «Saint Petersburg OPEN 2016», состоявшейся в  Санкт-Петербургском национальном исследовательском Академическом университете Российской академии наук.
Повышенное внимание президента Ильхама Алиева развитию науки и образования служит  развитию, всемирному признанию и укреплению  Азербайджана.
Говоря о значимости проведения такого рода конференций, проректор по науке и инновациям, профессор Рамазан Мамедов отметил, что целью конференции является выявление научного потенциала у студентов, развитие у студентов навыков самостоятельной работы и применение на практике полученных результатов.
Руководитель студенческого научного общества, доцент Ислам Пашаев дал подробную информацию о подготовке и ходе  конференции, о достигнутых за последние годы успехах.
Далее были заслушаны доклады студентов:
Айсель Абулова (филология)- «Энантиосемия в азербайджанском языкознании»
Аваз Рагимов (инженерия) – «Система идентификации оставшихся под развалинами невидимых источников  звука и шума»
Назрин Искендерова (химия и биология) – «Генная инженерия растений»
Тофиг Адыгезалов (физика и электроэнергетика) – « Получение многослойной квантовой ямы InGaN / GaN, оптимизация и создание белых светодиодов»
Мехин Агаджанлы (математика) – «Рекуррентные выражения для вычисления коэффициентов полиномиального представления логических алгебраических функций»
Насиба Багирова (экономика и управление) – «Особенности развития туризма в Азербайджане»
Садиг Селимов (история и география) - «Вопрос «Великой Армении» в историографии»
Конференция продолжила свою работу по 17 секциям. В общем, были заслушаны  189 докладов. В заключительном заседании  отличившимся студентам были вручены дипломы. К открытию конференции был издан сборник докладов общим объемом 430 страниц, который распространялся среди участников.