Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Aprelin 27-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində “İqtisadiyyatın davamlı inkişafı: problemlər, prespektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.Konfrans ümumilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olundu.
Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü, Sumqayıt Dövlət Universitetinin və  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri o cümlədən, "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, millət vəkili Muxtar Babayev də iştirak etdilər.
Öncə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Dəyirmi masa ətrafında elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Konfransın plenar iclasını rektor Elxan Hüseynov açaraq qeyd etdi ki, universitetimiz 2015-ci ildən Azərbaycan tərəfdən Azərbaycan - Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının həmsədridir, elmi əlaqələrimiz günü-gündən genişlənir, hazırda bir çox ali məktəblərdə  müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atılır. Bu gün də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalandı. İnanıram ki, əməkdaşlığımız milli təhsilimizə öz töhfəsini verəcək.
Rektor onu da qeyd etdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə iqtisadiyyat sahəsinə xüsusi diqqət ayırmışdır, onun bilavasitə rəhbərliyi və nəzarəti ilə aparılan uğurlu siyasət bu gün də  öz müsbət nəticəsini verir, Heydər Əliyev nəinki elmi, ictimai, siyasi, həm də iqtisadi sahədə kifayət qədər həlledici addımlar atmış, bir sözlə Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında böyük və müstəsna rolu olan əvəzsiz şəxsiyyətdir.  Heydər Əliyevin özünün də vurğuladığı kimi, “Əsrin müqaviləsi” nin imzalanması ilə Azərbaycan Xəzər dənizi və onun enerji ehtiyatlarının qapılarını dünyanın üzünə açdı və bu hadisənin ölkənin gələcəyi üçün nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu tarixçilər yazacaqlar”.“Əsrin müqaviləsi” adı ilə indi bütün dünyada tanınmış bu müqavilənin imzalanması və onun gerçəkləşməsi müstəqil Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Konsepsiyasını təşkil edən və Heydər Əliyev tərəfindən işlənilib hazırlanmış yeni neft strategiyasının həyata keçirilməsinin parlaq təzahürüdür.Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulmuş və Prezident İlham Əliyevin düşünülmüş, çevik və qətiyyətli, uzaqgörən iqtisadi siyasəti sayəsində qazanılmış uğurlar daha da möhkəmləndirilmiş, ölkəmiz iqtisadi sahədə keçid dövrünü uğurla başa vurmuşdur. Davamlı və dinamik inkişafı özündə ehtiva edən, özünəməxsus milli inkişaf modeli ilə tanınan Azərbaycan hazırda inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır və yeni-yeni uğurlara imza atır. Onun rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlər Azərbaycanın bu sahədə gələcəkdə də daha böyük uğurlar qazanacağına zəmin yaradır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək qeyd etdi ki, Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə yeni iqtisadi yüksəliş başladı, Azərbaycan iqtisadiyyatına xarici investisiyalar yatırıldı, Ulu Öndər digər sahələrdə olduğu kimi bu sahədə də köklü dəyişikliklərin aparılması üçün yeni imkanlar yaratdı. Bu mərhələdə ilk növbədə gələcək müstəqil və güclü iqtisadi siyasət formalaşdı. Bu siyasətin başlıca istiqamətlərini müxtəlif mülkiyyət formaları əsasında yaradılan iqtisadi sistem, bazar iqtisadiyyatına keçid və dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya təşkil etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin  gərgin əməyi nəticəsində keçid dövrünü  yaşamış hər bir ölkə kimi dövlətimiz güclü iqtisadiyyat qurmaq üçün öz təbii resurslarından faydalanaraq əldə etdiyi gəlirlər hesabına iqtisadiyyatını uğurla şaxələndirə və onun neftdən asılılığını minimuma endirə bilmişdir. Neftin dünya bazarında qiymətinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan qlobal böhranın ən şiddətli, xoşagəlməz dövründə belə mühüm nailiyyətlər qazandı.
Professor Ədalət Muradov bildirdi ki, təkcə neft, qaz yox, təhsil, insan kapitalı cəmiyyətin, dövlətin inkişafında əsas rol oynayır.   Bu gün  ali təhsil müəssisələrinin qarşısında duran hədəflərdən biri məhz savadlı və təcrübəli mütəxəssislər hazırlamaqdır və  bu istiqamətdə də  ADİU  dünyanın bir çox ali təhsil müəssisələri ilə müəllim-tələbə mobilliyi, ikili diplomların verilməsi istiqamətində uğurlu işlər aparır, Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağladığımız əməkdaşlıq müqaviləsi tələbələrimizin ixtisaslı kadr kimi yetişməsində mühüm rol oynayacaq. Belə konfransların keçirilməsi gələcək iqtisadçıların yetişməsində  öz bəhrəsini verəcək.
"Azərikimya" İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin üzvü Muxtar Babayev dedi ki,  iqtisadiyyatın bütün sahələrində aparılan islahatlarının müsbət nəticələri bir daha ulu öndərin müəyyən etdiyi iqtisadi siyasətin düzgünlüyünü sübut edir.
Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin professoru Receb Kök, Rusiya Dövlət İdarəetmə Universitetinin professoru Sergey Qarnik, Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinin professoru Leyla Allahverdiyeva və başqaları müxtəlif mövzularda məruzə etdilər. Çıxışlarda respublikamızın və digər ölkələrin bu günki iqtisadi durumu təhlil edildi, iqtisadiyyatın davamlı inkişafına səbəb olan təkliflər verildi. Beş bölmə üzrə xarici ölkələrin alimləri də daxil olmaqla 300-dən çox məruzə daxil olub, məruzələr toplu şəklində çap olunaraq iştirakçılara təqdim olundu. Sonda Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında qarşılıqlı  əməkdaşlıq müqaviləsi bağlandı.

Главная страница | Новости | В университете состоялась международная научная конференция
По инициативе Министерства образования Сумгаитский  государственный и Азербайджанский государственныйэкономический университеты совместно организовали международную научную  конференцию «Устойчивое развитие экономики: проблемы и перспективы», которая состоялась 27 апреля в Сумгаитском государственном университете. Конференция была посвящена 93-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Наряду с азербайджанскими  учеными  в конференции приняли участие и ученые ведущих университетов России, Турции и других стран, а также  председатель наблюдательного совета производственного объединения «Азерикимья», депутат Милли Меджлиса Мухтар Бабаев.
Открыл конференцию  ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и поблагодарил их за участие в конференции. Ректор рассказал о деятельности и последних достижениях университета. За круглым столом были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере образования и науки.
На пленарном заседании конференции, проф. Эльхан Гусейнов отметил, что  с 2015 года является  сопредседателем Ассоциации российских и азербайджанских вузов. С каждым днем расширяются научные связи, которые обеспечивают мобильность студентов и преподавателей. «Сегодня, Сумгаитский государственный и Азербайджанский государственный экономический университеты подписали соглашение о взаимном сотрудничестве. Я верю, что наше сотрудничество внесет свой вклад в национальное образование»- сказал Эльхан Гусейнов.
Ректор отметил, что  во все периоды руководства республикой общенациональный лидер Гейдар Алиев вносил свой вклад в укрепление экономики страны. Проводимая под его руководством успешная политика и сегодня дает положительные результаты. Как отмечал Гейдар Алиев, с подписанием «Контракта века» Азербайджан открыл Каспийское море и свои энергетические ресурсы для всего мира, а насколько это событие стало важным для будущего страны, показала история. Заключение и реализация договора, известного в мире под названием  «Контракт века», является ярким свидетельством успешного осуществления разработанной  Гейдаром Алиевым новой нефтяной стратегии, которая составляет концепцию экономического развития Азербайджанской Республики.
Благодаря продуманной, быстрой, решительной и  дальновидной экономической политике Президента ИльхамаАлиева, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, экономика страны добилась значительных результатов и успешно завершила  переходный период. Азербайджан, отличающийся своеобразной моделью национального развития, в настоящее время переживает качественно новый этап устойчивого и динамичного развития и добивается все новых и новых успехов. Полученные достижения в ходе успешно продолжающейся  стратегии  социально-экономического развития Азербайджана позволят в будущем  достигнуть еще больших успехов.
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Адалят Мурадов рассказав о значении конференции, отметил, что с возвращением Гейдара Алиева к власти  начался новый экономический рост.
Благодаря усилиям Президента Азербайджана Ильхама Алиева, страна, пережившая переходный период,  смогла построить сильную экономику, используя свои природные ресурсы и минимизировать свою зависимость от нефти. Несмотря на резкое снижение цен на нефть на мировом рынке экономика Азербайджана не пострадала.
Профессор Адалят Мурадов отметил, что не только нефть и газ, но и  образование,  человеческий капиталиграют важную роль в развитии государства и общества.
Сегодня одна из важных  целей,  стоящих перед высшими учебными заведениями, является подготовка грамотных кадров. АГЭУ ведет успешную работу в этом направлении. Об этом свидетельствуют сотрудничество с местными и зарубежными вузами, мобильность преподавателей и студентов, выдача двойных дипломов. Такие конференции дадут положительные результаты в подготовке будущих экономистов.
Председатель наблюдательного совета ПО «Азерикимья», депутат Милли Меджлиса  Мухтар Бабаев отметил, что положительные результаты реформ во всех отраслях экономики в очередной раз доказывают правильность экономической политики общенационального лидера.
С докладами на различные темы также выступили профессор Университета Доггуз Ейлюль Турции Реджеб Кёк,профессор Государственного университета управления России Сергей Гарник, профессор  Московского государственного гуманитарно-экономического университета Лейла Аллахвердиева. В своих докладах  они проанализировали экономическое положение страны и других стран, предложили свои методы, способствующие устойчивому развитию экономики. Участникам был представлен  сборник материалов конференции, в который  вошли 300 докладов по пяти направлениям. В завершение конференции между Сумгаитским государственным университетом и Азербайджанским государственным экономическим университетом был  подписан договор о взаимном сотрудничестве.