Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsi üzrə elmi konfrans keçirildi
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin aprelin 14-də təşkil etdiyi konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Ramazan Məmmədov açaraq  universitetdə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, qazanılan uğurlar haqqında danışdı. Yaradılan əlverişli mühit nəticəsində tələbələrin yüksək elmi vərdişlərə yiyələndiyini qeyd edən prorektor  bu kimi elmi konfransın tələbələrin gələcək elmi fəaliyyətlərində əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd etdi. Professor Ramazan Məmmədov universitetin rektoru, professor  Elxan Hüseynovun salamını çatdıraraq konfransın işinə uğurlar arzuladı.
TEC-in Elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev çıxışı zamanı artıq ənənəyə çevrilmiş və ildən-ilə daha çox elmi –tədqiqat işləri ilə məşğul olan  tələbələrin böyük həvəslə cəlb olunduğu konfransın bu il də uğurlu və məhsuldar keçəcəyini bildirdi. Tələbələrin elmi fəaliyyətinin inkişafı üçün  yardılan şəraitə görə rektor, professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdi.  Qeyd etdi ki, universitetimizdə  tələbələrin elmə olan marağının artırılması, elm sahəsində uğurlar əldə edə bilməsi, onların elmi fəaliyyətlə məşğul olmasına geniş imkan yaradılıb.  Tələbələr elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə iştirak edirlər. Dosent İslam Paşayev  bildirdi ki, tək  Fizika və elektroenergetika fakültəsindən 8 tələbəmizin məqaləsi xarici ölkədə çap olunub. Tələbələrin sərbəst elmi yaradıcılığa cəlb edilməsi, yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi ilə universitetdə mütəmadi olaraq konfranslar təşkil edilir.
TEC-in Fizika və elektroenergetika fakültəsi üzrə rəhbəri Samir Orucov Tələbələrin elmi yaradıcılıq qabiliyyətinin aşkara çıxarılması və fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə  keçirilən konfransların əhəmiyyətini vurğuladı. Tələbələrin elmi işlərə marağının sürətlə artdığını diqqətə çatdıran dosent Samir Orucov kafedra və dekanlıqların bu sahədə fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdi. Bildirdi ki, son illər fakültələr üzrə elmi tədqiqat işlərinin artım dinamikası sürətlə inkişaf etmişdir. Respublikamızı yüksək səviyyədə xarici ölkələrdə təmsil etmək, elmi inkişaf etdirmək istiqamətində gənc tələbələrimiz yüksək nəticələr əldə edirlər.
Sonra tələbələr Tofiq Adıgözəlovun, Ülviyyə Məmmədovanın, Firəngiz Əhmədovanın  müxtəlif mövzularda məruzələri  dinlənildi.

Home | News | Scientific conference was held on the faculty of physics and electro-energetics
The vice rector on science and innovation of Sumgait State University Prof. Ramazan Mammadov opened the conference held in April 14 organized by Student Scientific Society (SSS) and spoke about the achievements and  measures, improving the quality of teaching in the university  and strengthening  its  material-technical base. He stated that students mastered  high academic skills as a result of the favorable conditions created for them  and such kind of scientific conferences would play an important role in their  future activity. Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings of the rector  of the university Professor Elkhan Huseynov, and wished success to the conference.
Scientific supervisor of SSS, Ph.D Islam Pashayev thanked the rector professor Elkhan Husseynov for the created  conditions  and  said that the students involved  in the conference had become a tradition and every year more and more students took part in it. Students took part in national and international-level scientific conferences  , seminars, subject Olympiads, competitions and participate in creative projects with their research and creative works .  Professor Islam Pashayev noted that 8 studens’ articles  from the Department of Physics and electro-energetics were  published in a foreign country. Conferences are held on a regular basis at the university with the aim of improving the quality of training of highly qualified specialists and with this in view students involved in the scientific activities of the university.
Scientific supervisor of SSS on the faculty of Physics and electro energetics Samir Orujov stressed the importance of conferences stimulating activity and scientific and creative skills of the students. Associate professor Samir Orujov evaluated the work of the chairs and faculty in this area. Our students got good results in the direction of representing our country abroad. He said that the rapid growth of scientific research in recent years had developed completely.
Then the students Tofig Adigozalov, Ulviya Mammadova and Firangiz Akhmedova spoke on various topics. The conference continued its work in sessions.