Sumqayıt Dövlət Universiteti THE Impact Rankings 2025-də ilk uğurunu qazandı
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilk dəfə olaraq dünyanın nüfuzlu Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025 reytinqində iştirak etmiş və dünyanın aparıcı universitetləri arasında 1501+ sıralamasında qərarlaşaraq mühüm beynəlxalq nailiyyətə imza atmışdır. Bu reytinq universitetlərin BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə töhfələrini ölçməklə onların qlobal miqyasda ətraf mühitə təsirini dəyərləndirir.
Universitet 4 DİM üzrə daha yüksək nəticələr əldə edib:
DİM 4 – Keyfiyyətli təhsil: 801–1000 aralığında
DİM 7 – Sərfəli və təmiz enerji: 601–800 aralığında
DİM 13 – İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə: 601-800 aralığında
DİM 15 – Torpaq ekosistemlərinin mühafizəsi: 301–400 aralığında
Bu nəticələr Sumqayıt Dövlət Universitetinin tədris, tədqiqat və ictimai fəaliyyət sahələrində dayanıqlılıq prinsiplərinə sadiqliyini və beynəlxalq standartlara cavab vermək bacarığını bir daha təsdiq edir.

Home | News | Sumgayit State University Achieves Its First Success in THE Impact Rankings 2025
Sumgayit State University has participated for the first time in the prestigious Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025 and has secured a position in the 1501+ band among the world’s leading universities, marking a significant international achievement. This ranking evaluates universities based on their contributions to the United Nations’ 17 Sustainable Development Goals (SDGs), assessing their global impact on environmental and societal sustainability.
The University achieved notable results across four SDGs:
SDG 4 – Quality Education: ranked in the 801–1000 band
SDG 7 – Affordable and Clean Energy: ranked in the 601–800 band
SDG 13 – Climate Action: ranked in the 601–800 band
SDG 15 – Life on Land: ranked in the 301–400 band
These results once again demonstrate commitment of Sumgayit State University to sustainability principles in education, research, and community engagement, as well as its ability to meet international standards.