SDU-da mediasiya ilə bağlı görüş keçirilib
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) İnsan resursları şöbəsinin və Mediasiya Şurasının Sumqayıt 1 saylı mediasiya təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə görüş keçirilib. Görüşdə universitetin müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Sumqayıt 1 saylı mediasiya təşkilatının direktoru Etibar Həsənov və həmin təşkilatın mediatorları Kamal Mustafayev, Humay Əlibəyli iştirak ediblər. Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Elmar Xəlilov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamlayıb.O, çıxışı zamanı Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edildiyini vurğulayıb. Bu ilin eyni zamanda, bir sıra əlamətdar hadisələrə - Konstitusiyanın qəbulunun 30 illiyinə, Vətən müharibəsində Qələbənin 5 illiyinə təsadüf etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu əlamətdar il münasibətilə SDU-da silsilə tədbirlər həyata keçirilir və Sumqayıt 1 saylı mediasiya təşkilatı ilə keçirilən bu görüş də həmin tədbirlər silsiləsinin tərkib hissəsidir. Prorektor həmçinin ölkəmizdə həyata keçirilən mediasiya islahatlarından bəhs edib, bu sahədə maarifləndirmənin və biliklərin artırılmasının vacibliyini qeyd edib. Sumqayıt 1 saylı mediasiya təşkilatının direktoru Etibar Həsənov çıxışı zamanı mediasiyanın mahiyyəti, tətbiq sahələri və üstünlükləri barədə danışıb. O, ailə, əmək, biznes və digər sahələrdə mediasiya prosedurunun tərəflər arasında qarşılıqlı anlaşmanı gücləndirdiyini, mübahisələrin sülh yolu ilə həllinə şərait yaratdığını vurğulayıb. Həmçinin mediasiyaya müraciət qaydaları və bu prosesin üstün cəhətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə mediasiyanın rolu və əhəmiyyəti müzakirə olunub, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

On November 3, a meeting was held jointly organized by the Human Resources Department of Sumgayit State University (SSU) and the Mediation Council"s Sumgayit Mediation Organization No. 1.
In addition to the university"s teaching and student staff, the meeting was attended by the director of Sumgayit Mediation Organization No. 1 Etibar Hasanov and the mediators of that organization Kamal Mustafyev and Humay Alibayli.
The event was opened by the university"s Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations, Associate Professor Elmar Khalilov and welcomed the guests and participants. During his speech, he emphasized that 2025 was declared the "Year of Constitution and Sovereignty" by the relevant Decree of President Ilham Aliyev. He also drew attention to the fact that this year coincides with a number of significant events - the 30th anniversary of the adoption of the Constitution and the 5th anniversary of the Victory in the Patriotic War. He noted that on the occasion of this significant year, a series of events are being held at SSU, and this meeting with Sumgayit Mediation Organization No. 1 is also part of that series of events.
The Vice-Rector also spoke about the mediation reforms implemented in our country, and noted the importance of raising awareness and increasing knowledge in this area.
Director of Sumgayit Mediation Organization No. 1, Etibar Hasanov spoke about the essence, areas of application and advantages of mediation during his speech. He emphasized that the mediation procedure in family, labor, business and other areas strengthens mutual understanding between the parties and creates conditions for peaceful resolution of disputes. He also provided detailed information about the rules for applying to mediation and the advantages of this process.
The role and importance of mediation were discussed at the meeting, and questions of interest to the participants were answered.