Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası beynəlxalq akkreditasiyadan uğurla keçdi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Oktyabr 2025 12:03
SDU-nun “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası beynəlxalq akkreditasiyadan uğurla keçdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin(SDU) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası beynəlxalq akkreditasiyadan uğurla keçərək mühüm nailiyyət əldə edib. Almaniyanın Düsseldorf şəhərində yerləşən nüfuzlu ASİİN beynəlxalq akkreditasiya agentliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında imzalanmış 17 oktyabr 2022-ci il tarixli müqaviləyə əsasən, bakalavriat səviyyəsində tədris olunan “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasının təhsil proqramının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi prosesi həyata keçirilib. Bu məqsədlə ASİİN-in tələblərinə uyğun olaraq universitet tərəfindən geniş hesabatlar və müvafiq məlumatlar təqdim edilib. 2024-cü ilin 10–12 oktyabr tarixlərində agentliyin ekspert qrupu universitetdə qiymətləndirmə səfərində olub. Qrupun tərkibinə Chemnitz Universitetinin professoru sədr Madhukar Candra , Hamburq Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Volfqanq Renz, Bosch şirkətindən Dr. Alfred Şulte, ADA Universitetinin tələbəsi İlhamə Novruzova və layihə koordinatoru Paulina Petracenko daxil idi. Ekspertlər universitetin Mühəndislik fakültəsinin laboratoriyalarına və auditoriyalarına baxış keçiriblər. Görüşlər zamanı tədris mühitinin müasir standartlara uyğunluğu, müəllimlərin peşəkar inkişafı, imtahan prosesləri, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, tələbə mobilliyi və keyfiyyət təminatı mexanizmləri müzakirə olunub. Eyni zamanda, sənaye tərəfdaşları ilə görüşlər keçirilib, universitetin infrastruktur imkanları qiymətləndirilib. Aparılmış qiymətləndirmənin nəticəsinə əsasən, ASİİN akkreditasiya komissiyasının 14 oktyabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil proqramı 2024–2029-cu illər üçün 5 il müddətinə beynəlxalq akkreditasiyadan müvəffəqiyyətlə keçmişdir.

"Process Automation Engineering" specialty of Sumgayit State University (SSU) has achieved a significant achievement by successfully passing international accreditation.
According to the agreement signed on October 17, 2022 between the prestigious ASIIN international accreditation agency located in Düsseldorf, Germany, and Sumgayit State University, the process of international accreditation of the educational program of the "Process Automation Engineering" specialty taught at the bachelor's level has been carried out.
For this purpose, the university has submitted extensive reports and relevant information in accordance with the requirements of the ASIIN. On October 10-12, 2024, the agency's expert team paid an assessment visit to the university. The group included Professor Madhukar Chandra, Chair, Chemnitz University, Professor Wolfgang Renz, Hamburg University of Applied Sciences, Dr. Alfred Schulte from Bosch, ADA University student Ilhama Novruzova, and project coordinator Paulina Petrachenko.
The experts inspected the laboratories and auditoriums of the university's Faculty of Engineering. During the meetings, the compliance of the educational environment with modern standards, professional development of teachers, examination processes, scientific and research activities, student mobility, and quality assurance mechanisms were discussed. At the same time, meetings were held with industrial partners and the university's infrastructure capabilities were assessed.
Based on the results of the assessment, by the decision of the accreditation commission of the ASIIN dated October 14, 2025, the educational program in the specialty "Process Automation Engineering" of Sumgayit State University has successfully passed international accreditation for a period of 5 years for 2024–2029.