Mühəndislik fakültəsinin əməkdaşları beynəlxalq konfransda çıxış ediblər
Oktyabırın 9-dan 11-dək Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Ulduz Ağayev, Avtomatika və Mexanika kafedrasının müdiri, professor Cavanşir Məmmədov və İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının müdiri, dosent Natiq Talıbov Bolqarıstanın Varna Texniki Universitetində təşkil olunan “Avtomatika və informatika 2025” beynəlxalq konfransında iştirak ediblər. Konfrans müddətində əməkdaşlarımız "Robotics and Control Systems I" (A13) sessiyasında elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Professor Cavanşir Məmmədov “Diagnostics of Industrial Robot Applied in Flexible Manufacturing System”, dosent Natiq Talıbov isə “Modeling of the Innovation Construction Mobile Industrial Robot Applied in Technology Park” mövzularında təqdimatla çıxış ediblər. Cavanşir Məmmədov həmçinin A13 sessiyasının sədri kimi sessiyanın idarə olunmasında fəal iştirak edib. Eyni zamanda əməkdaşlarımız Varna Texniki Universitetinin Avtomatlaşdırma və İdarəetmə, Mexatronika və Robototexnika, Elektrotexnika və Mikroelektronika ixtisas kafedralarının tədris prosesi, texniki bazası və laboratoriyaları ilə tanış olublar. Tədbir çərçivəsində SDU-nun nümayəndələri Varna Texniki Universitetinin rəhbərliyi tərəfindən rəsmi olaraq qəbul edilib. İki universitet arasında mövcud əməkdaşlıq müqaviləsinin icra vəziyyəti və gələcək əməkdaşlıq planları ətrafında səmərəli müzakirələr aparılıb. Görüşdə tədris, elmi-tədqiqat və innovasiya sahələrində əməkdaşlıq gücləndirilməsi və qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün yeni perspektivlər müəyyənləşdirilməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, konfrans materialları IEEE Xplore Digital Library – də dərc olunacaq və SCOPUS – da indeksasiya olunur.

Employees of Engineering Faculty gave a speech at an international conference
From October 9 to 11, the Dean of the Faculty of Engineering of Sumgayit State University (SSU), Associate Professor Ulduz Aghayev, Head of the Department of Automation and Mechanics, Professor Javanshir Mammadov, and Head of the Department of Information Technologies, Associate Professor Natig Talibov participated in the "Automation and Informatics 2025" international conference organized at the Varna Technical University in Bulgaria. During the conference, our employees delivered scientific presentations in the "Robotics and Control Systems I" (A13) session. Professor Javanshir Mammadov made presentations on "Diagnostics of Industrial Robot Applied in Flexible Manufacturing System", and Associate Professor Natig Talibov made presentations on "Modeling of the Innovation Construction Mobile Industrial Robot Applied in Technology Park". Javanshir Mammadov also actively participated in the management of the session as the chairman of the A13 session. At the same time, our employees got acquainted with the educational process, technical base, and laboratories of the departments of Automation and Control, Mechatronics and Robotics, and Electrical Engineering and Microelectronics of Varna Technical University. As part of the event, SSU representatives were officially received by the leadership of Varna Technical University. The two universities held fruitful discussions on the implementation status of the existing cooperation agreement and future cooperation plans. It was decided to strengthen cooperation in the fields of education, research and innovation and identify new perspectives for the implementation of mutually beneficial projects.
It should be noted that the conference proceedings will be published in the IEEE Xplore Digital Library and are indexed in SCOPUS.