Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü qeyd olundu
Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 31 Mart - Azərbaycanlıların soyqırımı günü qeyd olundu.
Əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, son iki əsrdə Qafqazda Azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsində xalqımız ağır məhrumiyyətlərə və məşəqqətlərə məruz qalmışdır. Mərhələ-mərhələ gücləndirilən belə qeyri insani siyasət nəticəsində Azərbaycanlılar indi Ermənistan adlandırılan ərazidən min illər boyu yaşadıqları tarixi etnik torpaqlarından didərgin salınaraq kütləvi qətl və qırğınlara məruz qalmış, xalqımıza məxsus minlərlə tarixi mədəni abidə və yaşayış məskəni dağıdılıb viran edilmişdir. Azərbaycanın ayrı-ayn bölgələrində olduğu kimi, Bakıda da həmin illərdə azərbaycanlıların soyqırımı həyata keçirilmiş və şəhər erməni silahlı dəstələri tərəfindən dağıdılmışdır. 1918-ci ilin mart ayının son üç günündə təkcə Bakıda otuz mindən çox əhalini erməni vəhşiləri xüsusi amansızlıqla qətlə yetirmişlər.
Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri, professor Həsən Sadıqov təbii kapitalı insan kapitalına çevirmək barədə cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin çox dəyərli konsepsiyasını şərh etdi. Qeyd etdi ki, bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Elşad Məmmədli, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi İbrahim Zeynallı bildirdilər ki, ermənilər tərəfindən həyata keçirilən 31 Mart soyqırımı bəşər tarixində baş verən ən qanlı faciələrdən biri kimi tarixə düşdü. Bu gün ermənilərin törətdikləri bu vəhşiliyin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bütün vasitələrdən istifadə olunduğu və bu işdə gənclərin üzərinə böyük iş düşdüyü diqqətə çatdırdılar.

Home | News | March 31 –The Day of Genocide of Azerbaijanians was celebrated
The Students Youth Organization was celebrated the day of Genocide of Azerbaijanians on March 31. First of all, there was a moment of silence for memory of victims of genocide.
Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil  Bakhshaliyev spoke about the past two centuries genocide against Azerbaijanis in the Caucasus. As a result of such inhuman policy of gradually intensified Azerbaijani territory now called Armenia in their historical ethnic lands for thousands of years while being subjected to mass killings and massacres, thousands of our nation's historical and cultural monuments and settlements were destroyed and devastated. On march 31, more than thirty people were killed with special cruelty by Armenian vandals.
Head of the Department of Philosophy and Law, Professor Hasan Sadigov said that President Ilham Aliyev made a very valuable concept. He noted that today, under the leadership of President Ilham Aliyev of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty of the leading world states and international forces to protect the country's fair position and to recognize the consistent and purposeful work is being done.
Elshad Mammadov, first-year student of the Faculty of Economics and Management, History and Geography Faculty third year student Ibrahim Zeynalov said that the genocide carried out by Armenians on March 31, as one of the bloodiest tragedies in the history of mankind, went down in history. Today, the atrocities committed by Armenians used all means to inform the international community and pointed out that this work be done by youth fell.