Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü qeyd olundu
Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 31 Mart - Azərbaycanlıların soyqırımı günü qeyd olundu.
Əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, son iki əsrdə Qafqazda Azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsində xalqımız ağır məhrumiyyətlərə və məşəqqətlərə məruz qalmışdır. Mərhələ-mərhələ gücləndirilən belə qeyri insani siyasət nəticəsində Azərbaycanlılar indi Ermənistan adlandırılan ərazidən min illər boyu yaşadıqları tarixi etnik torpaqlarından didərgin salınaraq kütləvi qətl və qırğınlara məruz qalmış, xalqımıza məxsus minlərlə tarixi mədəni abidə və yaşayış məskəni dağıdılıb viran edilmişdir. Azərbaycanın ayrı-ayn bölgələrində olduğu kimi, Bakıda da həmin illərdə azərbaycanlıların soyqırımı həyata keçirilmiş və şəhər erməni silahlı dəstələri tərəfindən dağıdılmışdır. 1918-ci ilin mart ayının son üç günündə təkcə Bakıda otuz mindən çox əhalini erməni vəhşiləri xüsusi amansızlıqla qətlə yetirmişlər.
Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri, professor Həsən Sadıqov təbii kapitalı insan kapitalına çevirmək barədə cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin çox dəyərli konsepsiyasını şərh etdi. Qeyd etdi ki, bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Elşad Məmmədli, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi İbrahim Zeynallı bildirdilər ki, ermənilər tərəfindən həyata keçirilən 31 Mart soyqırımı bəşər tarixində baş verən ən qanlı faciələrdən biri kimi tarixə düşdü. Bu gün ermənilərin törətdikləri bu vəhşiliyin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bütün vasitələrdən istifadə olunduğu və bu işdə gənclərin üzərinə böyük iş düşdüyü diqqətə çatdırdılar.

Главная страница | Новости | 31 марта - День геноцида азербайджанцев
При организационной поддержке студенческой молодежной организации 31 марта состоялось мероприятие, посвященное  Дню геноцида азербайджанцев. Память  жертв геноцида присутствующие почтили минутой молчания.
Открывая мероприятие, декан факультета истории и географии, профессор Адиль Бахшалиев отметил, что в результате целенаправленной политики этнической чистки и геноцида за  последние два столетия азербайджанцы  Кавказа были подвергнуты жестоким лишениям и трудностям. В результате постепенно нарастающей  бесчеловечной политики азербайджанцы были изгнаны из исторических этнических земель, территории ныне называемой Арменией, были подвергнуты  массовым убийствам, уничтожению исторических и культурных памятников, разрушению и опустошению  поселений. В те годы армянские вооруженные силы совершили геноцид азербайджанцев как Баку так и в отдельных регионах Азербайджана. За последние три дня марта 1918 года  армянскими националистами с особой жестокостью были убиты более 30 000 человек.
Заведующий кафедрой философии и права, профессор Гасан Садыгов высоко оценил выдвинутую  президентом Ильхамом Алиевым  концепцию превращения природного капитала в человеческий. Он отметил, что сегодня под руководством президента Ильхама Алиева ведется целенаправленная работа  по обеспечению территориальной целостности и независимости республики,  признанию справедливой позиции Азербайджана в международном пространстве.
Студент первого курса факультета экономики и управления Эльшад Мамедов, студент III курса факультета истории и географии Ибрагим Зейналлы выступили с докладами о совершенном армянскими сепаратистами геноциде азербайджанцев, который вошел в историю как один из самых жестоких в мире. Азербайджан должен донести информацию об армянском вандализме до мировой общественности и немаловажную роль в этом деле играет участие молодежи.