Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində "İngilis dili: bir dünya, bir səhnə" adlı tədbir keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2025 17:00
Sumqayıt Dövlət Universitetində "İngilis dili: bir dünya, bir səhnə" adlı tədbir keçirilib
Mayın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə "İngilis dili: bir dünya, bir səhnə" adlı tədbir keçirilib.Tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.Tədbiri giriş sözü ilə Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Günel Paşayeva açaraq, tədbirin 23 Aprel – Ümumdünya İngilis Dili Gününə həsr olunduğunu və bu günün qeyd edilməsinin böyük ingilis şairi, yazıçısı və dramaturqu Vilyam Şekspirin həm anadan olduğu, həm də vəfat etdiyi günlə əlaqəli olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin bu günlə bağlı fakültədə silsilə tədbirlərin keçirildiyini və tədbirin həm də bir növ hesabat xarakteri daşıdığını diqqətə çatdırıb.Rəngarəng və maraqlı ssenari üzrə keçən tədbirdə tələbələrin ifasında ingilis dilində seçmə səhnəciklər, şeirlər və mahnılar təqdim olunub. Tədbirdə iştirak edən SDU-nun məzunları Gülnarə Rüstəmli və Türanə Bayramova çıxış edərək, ingilis dilinin onların karyerasına necə təsir etdiyindən və uğur hekayələrindən danışaraq, müəllimlərinə təşəkkürlərini çatdırıblar. Tədbirin sonunda universitetin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək, belə tədbirlərin gənclərin klassik ədəbiyyata marağının artırılması və mənəvi-estetik dünyagörüşünün formalaşması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, dil və ədəbiyyatın beynəlmiləl dəyər daşıdığını, ingilis dili və ədəbiyyatının dünya mədəniyyəti və elmindəki rolunu, xüsusilə Şekspirin yaradıcılığının unikallığını qeyd edib. Bildirib ki, onun bəşəriyyətə bəxş etdiyi zəngin yaradıcılıq irsi artıq neçə əsrdir ki, yalnız İngiltərə ədəbiyyatında deyil, bütün dünya dramaturgiyasında əvəzsiz yer tutur.
Əminağa Sadıqov tələbələrin yalnız elm və təhsil sahəsində deyil, mədəni-kütləvi tədbirlərdəki fəal iştiraklarını da yüksək qiymətləndirib. O, bunun Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələrinin hərtərəfli inkişafının bariz göstəricisi olduğunu vurğulayıb. O, tədbirin moderatoru Zərifə Səmədzadəni nümunə göstərərək onun çox yüksək balla SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinə qəbul olunduğunu, ingilis dilində sərbəst danışdığını, həmçinin mədəni-kütləvi tədbirlərdə fəal iştirak etdiyini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb və SDU-da belə tələbələrin sayının ildən-ilə artacağı barədə əminliyini ifadə edib.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2025 17:00
On May 1, Sumgayit State University hosted an event titled "English: One World, One Stage" organized by the Department of Foreign Languages of the Faculty of Philology.
The event was attended by the university administration, faculty and students. Opening the event, Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Gunel Pashayeva emphasized that the event was dedicated to April 23 - World English Language Day and that the celebration of this day was related to the birth and death of the great English poet, writer and playwright William Shakespeare. She also noted that a series of events were held at the faculty on this day and that the event also had a kind of reporting character. The event, which was held according to a colorful and interesting scenario, featured selected scenes, poems and songs in English performed by students.
SSU graduates Gulnara Rustamli and Turana Bayramova, who participated in the event, spoke about how the English language influenced their careers and their success stories, and expressed their gratitude to their teachers.
At the end of the event, the rector of the university, corresponding member of ANAS, professor Aminagha Sadigov spoke and emphasized the importance of such events in terms of increasing young people's interest in classical literature and forming their moral and aesthetic worldview. He noted that language and literature have international value, the role of the English language and literature in world culture and science, and especially the uniqueness of Shakespeare's work. He noted that the rich creative heritage he gave to humanity has occupied an irreplaceable place not only in English literature, but also in the entire world dramaturgy for several centuries.
Aminagha Sadigov also highly appreciated the students' active participation not only in the field of science and education, but also in cultural and mass events. He emphasized that this is a clear indicator of the comprehensive development of Sumgayit State University students. He cited the moderator of the event, Zarifa Samadzadeh, as an example, and informed the event participants that she was admitted to the Mathematics Faculty of SSU with very high scores, speaks fluent English, and also actively participates in cultural and mass events, and expressed his confidence that the number of such students at SSU will increase year by year.