Əsas səhifə | Xəbərlər | Möhtəşəm Novruz şənliyi keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində möhtəşəmliyi  və rəngarəngliyi ilə yadda qalan  Novruz şənliyi keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə univesitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını bahar bayramı münasibətilə təbrik etdi. Novruz bayramının ən qədim bayramlardan biri olduğunu nəzərə çatdıran rektor bildirdi ki, xalqımızın bu günə qədər yaşatdığı, qoruyub gələcək nəsillərə ötürdüyü, müqəddəsləşdirdiyi bu bayram özündə dünyanın yaranma və yaşam sirlərindən tutmuş, gələcəyə, xoşbəxtliyə, bolluğa ümidini əks etdirir. Novruz yeni gün, yeni həyat mənasını daşımaqla həm də azərbaycanlıların yeni ilidir. Çünki məhz Novruzda həyat yenidən canlanır, torpaq qış yuxusundan oyanır, bitkilər baş qaldırır, ağaclar çiçəklənir, günəş istisi artır, gecə ilə gündüz bərabərləşir və beləliklə də yeni həyat başlayır.
Professor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra mühüm nailiyyətlərə imza atıldı, milli mənəvi  dəyərlərimizin qorunması, tədqiqi və tətbiqi istiqamətində uğurlar əldə olundu.Ulu  öndər Heydər Əliyevin fərmanı ilə Novruza milli bayram statusu verildi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və  İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban  xanım Əliyevanın xüsusi xidmətləri  sayəsində  Novruz milli –mədəni irsi siyahısına  yazıldı. Çıxışının sonunda universitetin rektoru milli –adət ənənələri özündə əks etdirən, bolluq-bərəkət rəmzi sayılan Novruz bayramı münasibətilə bir daha  kollektivi təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı.
Dədə Qorqud, Keçəl, Kosa və Bahar qızın meydana gəlişi ilə başlayan bayram tədbirində Novruz tonqalı qalandı.
Sonra  respublikamızın tanınmış incəsənət ustaları Babək Niftəliyev, Fədayə Laçın və eləcə də universitetin özfəaliyyət kollektivinin ifaları, tələbələr tərəfindən hazırlanmış bayram adətlərini əks etdirən səhnəciklərin nümayişi bayram şənliyinə xüsusi rəng qatdı.

Главная страница | Новости | В университете отметили Новруз
Во дворе Сумгаитского государственного университета состоялось торжественное мероприятие по случаю праздника  Новруз. Открывая мероприятие, ректор университета,  профессор Эльхан Гусейнов поздравил всех с праздником весны. Ректор отметил, что являясь одним из древних праздников, доставшийся нам от предков и передающийся из поколения в поколения со всеми традициями,  Новруз отражает надежду и  веру в счастливое будущее и изобилие. Новруз, несущий смысл нового дня,  также является для азербайджанцев  новым годом. Потому что именно в Новруз жизнь снова возрождается, земля пробуждается после зимней спячки, на деревьях появляются почки, цветут цветы, солнце ярче светит и теплее греет и, таким образом, начинается новая жизнь.
Профессор также отметил, что после обретения Азербайджаном своей независимости были предприняты значительные шаги в целях сохранения национальных и духовных ценностей. По указу общенационального лидера Новруз получил статус официального праздника и широко отмечается на уровне общенационального праздника. Благодаря заслугам президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиевой, Новруз вошел в список национального культурного наследия.
Не обошлось и без шуток, подаренных зрителям традиционными персонажами Новруза Деде Горгут, Кечел и Коса. Во дворе университета был разведен праздничный костер.
Праздничное мероприятие продолжилось подготовленными студентами сценками, отражающимитрадиции праздничных торжеств, и выступлением известных исполнителей республики Бабека Нифталиева, Фадая Лачин.