Mayın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) həyətində 1 İyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Filologiya fakültəsinin Məktəbəqədər təhsil ixtisasının tələbələri ilə Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 5, 11, 28 və 39 saylı dövlət və özəl körpələr evi-uşaq bağçalarının birgə təşkilatçılığı ilə “Uşaqların dünyasına səyahət” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra açılış nitqi ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor, dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək 1 İyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə balacaları səmimi qəlbdən təbrik edib, onların qalib Azərbaycan dövlətinin layiqli vətəndaşları kimi yetişmələrini, sağlam və xoşbəxt gələcək yaşamalarını arzulayıb. O, SDU-nun son dövrlərdə müxtəlif istiqamətlər üzrə qurduğu əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs edib, universitetin inkişaf strategiyasına da toxunub. Bildirib ki, son illər ərzində universitet sənaye müəssisələri, ümumtəhsil məktəbləri və bu günkü tədbirdə təmsil olunan körpələr evi-uşaq bağçaları ilə əməkdaşlığını genişləndirərək, tələbələrə real mühitdə təcrübə keçmək imkanı yaradır. Bu isə ali təhsilin əmək bazarına uyğunlaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Dosent Elmar Xəlilov tədbirin təşkilinə görə təşkilatçılara dərin təşəkkürünü bildirib. Tədbirdə Abşeron–Xızı Regional Təhsil İdarəsinin nümayəndəsi də iştirak edib
Bununla yanaşı, fakültə dekanı, dosent Günel Paşayeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri, dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək universitetlə məktəbəqədər təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın tələbələrin pedaqoji bilik və bacarıqlarını real mühitdə tətbiq etmələrinə şərait yaratdığını və onların peşəkar inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıblar. Onlar göstərilən dəstəyə görə körpələr evi-uşaq bağçalarının müdirlərinə təşəkkürlərini ifadə edərək, universitet rəhbərliyi adından onlara sertifikatlar təqdim ediblər. Tədbirdə universitetin tələbələri ilə yanaşı, körpələr evi-uşaq bağçalarının balaca fidanları da səhnəyə çıxaraq musiqili nömrələr və maraqlı səhnəciklərlə çıxış ediblər. Tədbirin sonunda SDU ilə fəal əməkdaşlıq edən körpələr evi–uşaq bağçalarının rəhbərlərinə təşəkkürnamə təqdim olunub. Bu təqdimat universitetlə məktəbəqədər təhsil müəssisələri arasında səmərəli tərəfdaşlığın rəmzi kimi qiymətləndirilib.

Yerləşdirilmə tarixi : 30 May 2025 17:53
On May 30, in the courtyard of Sumgayit State University (SSU), on the occasion of June 1 - International Children's Day, an event called "Journey to the World of Children" was held jointly organized by students of the Preschool Education Department of the Faculty of Philology and state and private kindergartens No. 5, 11, 28 and 39 operating in Sumgayit city. The National Anthem was played at the event. The dear memory of our martyrs who sacrificed their lives for the freedom of our lands was commemorated with a minute of silence.
Then, in his opening speech, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations, Associate Professor Elmar Khalilov sincerely congratulated the children on June 1 - International Children's Day, wishing them to grow up as worthy citizens of the victorious Azerbaijani state and live a healthy and happy future. He spoke about the cooperative relations established by SSU in various directions in recent times, and also touched upon the university's development strategy. He noted that in recent years, the university has been expanding its cooperation with industrial enterprises, general education schools, and the nurseries-kindergartens represented at today's event, creating opportunities for students to undergo internships in a real environment. This is of particular importance in terms of adapting higher education to the labor market. Associate Professor Elmar Khalilov expressed his deep gratitude to the organizers for organizing the event. A representative of the Absheron-Khizi Regional Education Department also participated in the event
In addition, the dean of the faculty, associate professor Gunel Pashayeva, and the head of the Department of Pedagogy and Psychology, associate professor Aytekin Mammadova made speeches and emphasized that cooperation between the university and preschool educational institutions creates conditions for students to apply their pedagogical knowledge and skills in a real environment and makes a significant contribution to their professional development. They expressed their gratitude to the directors of the kindergartens and nurseries for the support they provided and presented them with certificates on behalf of the university administration. Along with the university students, the little seedlings of the kindergartens and nurseries also took to the stage at the event, performing musical numbers and interesting skits. At the end of the event, letters of appreciation were presented to the directors of the kindergartens and nurseries who actively cooperate with SSU. This presentation was evaluated as a symbol of effective partnership between the university and preschool educational institutions.