Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Müstəqillik Gününə həsr olunmuş elmi-praktik seminar keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2025 18:44
Sumqayıt Dövlət Universitetində Müstəqillik Gününə həsr olunmuş elmi-praktik seminar keçirilib
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan dövlət müstəqilliyi, milli azadlığı əbədidir” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib. Seminarı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov iştirakçıları qarşıdan gələn Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, 28 May tarixi təkcə siyasi müstəqilliyin elan olunduğu gün deyil, həm də Azərbaycan xalqının azadlıq ruhunun və dövlətçilik ənənələrinin simvoludur. Professor çıxışında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa müddət ərzində həyata keçirdiyi mühüm dövlət quruculuğu tədbirlərindən, xüsusilə təhsil sahəsində atılan addımlardan bəhs edib. Qeyd edib ki, Cümhuriyyət dövründə ali təhsilin təşkili və milli kadrların hazırlanması sahəsində əsaslı təşəbbüslər gerçəkləşdirilib. Əminağa Sadıqov onu da vurğulayıb ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay fəaliyyət göstərib, bu qısa dövr xalqımızın dövlət qurmaq iradəsini və müstəqil yaşamaq əzmini nümayiş etdirib. Bu irs 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə gələn görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti ilə möhkəmləndirilib. Hazırda isə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan güclü, qalib və suveren bir dövlət kimi beynəlxalq aləmdə nüfuzunu daha da artırır.
Seminarın davamında proqram üzrə məruzələr dinlənilib. Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - Şərqin ilk demokratik respublikası”, Biznesin idarə edilməsi kafedrasının professoru Şəfa Əliyev “Müstəqil Azərbaycanın inkişaf modeli və dayanıqlı gələcək strategiyaları”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Sevər Mirzəyeva “Ulu Öndər Heydər Əliyev: Müstəqil dövlət quruculuğunda strateji liderlik nümunəsi”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Rahil Cəfərov “Heydər Əliyev siyasi kursunun uğurlu davamı: İlham Əliyev və suveren Azərbaycan” mövzusunda çıxış ediblər. Sonra Müstəqillik Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.

Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2025 18:44
On May 26, a scientific-practical seminar was held dedicated to May 28-Independence Day "Azerbaijan"s state independence, national freedom are eternal" at the Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University. Opening the seminar with an introductory speech, the acting rector of the university, corresponding member of ANAS, professor Aminagha Sadigov congratulated the participants on the upcoming Independence Day. He noted that May 28 is not only the day of the declaration of political independence, but also a symbol of the spirit of freedom and statehood traditions of the Azerbaijani people. In his speech, the professor spoke about the important state-building measures implemented by the Azerbaijan Democratic Republic in a short period of time, especially the steps taken in the field of education. He noted that during the Republic, fundamental initiatives were implemented in the field of organizing higher education and training national personnel. Aminagha Sadigov also emphasized that the Azerbaijan Democratic Republic operated for only 23 months, and this short period demonstrated the will of our people to build a state and their determination to live independently. This legacy was strengthened by the far-sighted policy of the outstanding statesman Heydar Aliyev, who returned to power in 1993 at the insistent demand of the people. Currently, under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is further increasing its influence in the international community as a strong, victorious and sovereign state.
The seminar continued with reports on the program. Head of the Department of History of Azerbaijan and the Peoples of Eastern Europe, Professor Shirkhan Salimov spoke on the topic “The Azerbaijan Democratic Republic - the first democratic republic of the East”, Professor of the Department of Business Administration Shafa Aliyev spoke on the topic “Development model of independent Azerbaijan and sustainable future strategies”, Associate Professor of the Department of Pedagogy and Psychology Sever Mirzayeva spoke on the topic “Great Leader Heydar Aliyev: An example of strategic leadership in the building of an independent state”, and Rahil Jafarov, a third-year student of the Faculty of History and Geography, spoke on the topic “Successful continuation of Heydar Aliyev"s political course: Ilham Aliyev and sovereign Azerbaijan”.