Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizin əməkdaşlığı genişlənir
Martın 10-da Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Ahmet Sanic və nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Qonaqları  rektor, professor Elxan Hüseynov səmimi qarşılayaraq onları universitetdə gördüyünə məmnun olduğunu bildirdi. Dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə  elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri, həmçinin universitetlər arasında tələbə və müəllim mübadilələri, akademik əməkdaşlıq, qarşılıqlı mədəni əlaqələrin artırılması məsələləri  haqqında da fikir mübadiləsi aparıldı. Rektor rəhbəri olduğu universitetin Qafqaz Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin, həmçinin tələbələrimizin tədrisin kredit sisteminə uyğun qurulmasının, müəllim-tələbə mobilliyinin o cümlədən tələbələrimizin ictimai-siyasi, idman sahəsində də qarşılıqlı əlaqələrin qurulmasının vacibliyini vurğuladı.
Qarşılıqlı razılaşma zamanı qeyd edildi ki, gələcəkdə imzalanacaq sənəddə universitetlər arasında Kimya mühəndisliyi, Mühəndislik və Riyaziyyat istiqamətində əməkdaşlıq, birgə konfranslar, konqreslər, simpoziumlar, dəyirmi masalar təşkil etmək, hətta NOBEL mükafatçılarının  da dəvəti və digər məsələlər öz əksini tapacaq. Bütün bunların həyata keçirilməsi  universitetin Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı, dosent Mahal Muradova həvalə olundu.
Görüşdə iştirak edən AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov bidirdi ki, universitetlər arasında belə görüşlərin keçirilməsi elm, təhsil sahəsinin inkişafına böyük töhfələr verir. Bu məqsədlə də təklif edirəm ki, yaxın günlərdə AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Qafqaz Universiteti  arasında üçrərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalansın, qarşılıqlı əlaqələrimiz daha da genişləndirilsin. Hər iki rektor təklifi böyük məmnuniyyətlə qəbul etdilər.
Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Ahmet Sanic Sumqayıt Dövlət Universiteti onun üçün doğma olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki,  Azərbaycanla Türkiyə dost və qardaş ölkədir. Onların arasında bütün sahələr, o cümlədən təhsil sahəsi üzrə də əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Yerli universitetlərlə sıx əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən professor Ahmet Sanic bildirdi ki, Azərbaycanda ali təhsilin inkişafina təsir edəcək əsas amillərdən biri də universitetlərin bir–biri ilə əməkdaşlıq etməsi və əldə etdikləri bilik və təcrübələrin paylaşmalarından ibarətdir.

Home | News | The university is expanding cooperation
The rector of the Caucasus University, professor Ahmet Sanic and his delegation visited Sumgait State University on March 10.
The rector, professor Elkhan Huseynov warmly welcomed the guestsand expressed his satisfaction to see them in the university. Mutual benefits and perspectives of cooperation on the development of education, as well as teacher and student exchanges between the two universities, academic cooperation and increasing mutual cultural relations were discussed at the round-table. Rector of the Caucasus University also stressed the importance of relationship between students in socio-political and sport field.
In the agreement, it was noted that of collaborationon Chemical Engineering, Engineering and Mathematics between the universities, organization of joint conferences, congresses, round tables, and even invitationof Nobel Prize winners and other issues will be reflected in the document that will be sighned in future. Implementation of all these was assigned to the dean of the Chemistry and Biology Faculty, associate professor Mahal Muradov.
The director of the Petrochemical Processes Instituteof ANAS, academician VagifAbbasov attending at the meeting said that such meetings between universities contribute greatly to the development of education and science. Rector of the Caucasus University, Professor AhmetSanicstressed that Sumgait State University was nativefor him: “ Azerbaijan and Turkey are brother countries.
Noting the importance of close cooperation with local universities, Professor AhmetSanic said that one of the key factors that will influence the development of higher education of Azerbaijan is cooperation with each other and to share their knowledge and experiences.