Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 8 Mart-Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə şəhid ailə üzvlərinin iştirakı ilə görüş keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Mart 2025 17:26
SDU-da 8 Mart-Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə şəhid ailə üzvlərinin iştirakı ilə görüş keçirilib
Martın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru v.i.e. professor Əminağa Sadıqov 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində şəhid ailələrinin üzvü olan universitet əməkdaşları ilə görüşüb. Əvvəlcə ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək şəhid analarını və ailə üzvlərini 8 Mart-Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib, onlara ən xoş arzularını çatdırıb. O, Azərbaycan qadınlarının tarix boyu qəhrəmanlıq, cəsurluq, gözəllik və sədaqət nümunəsi olduqlarını vurğulayıb. Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi zəfərdə qadınların əvəzsiz rolundan bəhs edən professor onu da qeyd edib ki, Qarabağ uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizi, döyüşən qazilərimizi və əsgərlərimizi dünyaya gətirən, onlara vətənpərvərlik ruhunu aşılayan, düzgün tərbiyə verən məhz Azərbaycan qadınlarıdır. Əminağa Sadıqov həmçinin Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması yolunda apardıqları döyüş əməliyyatlarından, qazanılan tarixi qələbədən və bu qələbənin qazanılmasında şəhidlərimizin göstərdiyi qəhrəmanlıq və şücaətdən bəhs edib. Ə.Sadıqov həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan qadını kimi nümunəvi obrazından, onun şəhid ailələrinə, xüsusilə də şəhid analarına göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs edib. Sonda Şəhid ailə üzvləri onlara göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirərək, görüşün təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini ifadə ediblər

A meeting held at SSU on the occasion of March 8 - International Women's Day with the participation of martyrs' families
On March 6, the acting rector of Sumgayit State University, professor Aminaga Sadigov met with university employees who are members of the families of martyrs on the eve of March 8 - International Women"s Day. First, the memory of those who died for the independence, territorial integrity and sovereignty of our country was commemorated with a minute of silence. Professor Aminaga Sadigov congratulated the mothers of martyrs and their family members on March 8 - International Women"s Day and conveyed his best wishes to them. He emphasized that Azerbaijani women have been an example of heroism, courage, beauty and loyalty throughout history. Speaking about the irreplaceable role of women in the historic victory achieved in the Patriotic War, the professor also noted that it was Azerbaijani women who gave birth to our martyrs, veterans and soldiers who sacrificed their lives for Karabakh, instilled in them the spirit of patriotism and gave them the right upbringing. Aminaga Sadigov also spoke about the combat operations conducted by our army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, to restore the territorial integrity of our country, the historical victory achieved, and the heroism and courage shown by our martyrs in achieving this victory. A.Sadigov also spoke about the exemplary image of First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva, as an Azerbaijani woman, and the attention and care she showed to the families of martyrs, especially the mothers of martyrs. Finally, the members of the martyrs" families expressed their gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Lady Mehriban Aliyeva for the high attention and care shown to them, and expressed their gratitude to the university administration for organizing the meeting.