Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da magistr olmağın 10 əsas üstünlüyü
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) magistrantlarına yalnız yüksək keyfiyyətli təhsil deyil, həm də karyera qurma və şəxsi inkişaf imkanları təqdim edir. Magistratura proqramları sahə üzrə dərin biliklər əldə etmək və elmi fəaliyyətlə məşğul olmaq istəyənlər üçün ideal bir seçimdir. SDU QS-in Avropa universitetləri reytinqində 483-cü, Qərbi Asiya universitetləri arasında 31-ci, Azərbaycan üzrə 5-ci yerdə qərarlaşmışdır. SDU dünyanın qabaqcıl universitetlərindən olan Oksford Universiteti (Saïd Business School) ilə birgə COP29 çərçivəsində “İqlim dəyişikliyi” mövzusunda müsabiqə təşkil etmişdir. 2024-cü ildə magistratura proqramı üzrə 8 yeni ixtisaslaşmanın tədrisinə start verilmişdir. Kapital Bankın dəstəyi ilə 2 kompüter laboratoriyası qurulmuş, BP şirkəti ilə 5 kimya laboratoriyasının təşkilinə başlanılmışdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetində magistratura təhsilini seçmək üçün 10 əsas səbəbi təqdim edirik:
1. Yüksək keyfiyyətli təhsil
Sumqayıt Dövlət Universiteti müasir təhsil metodları ilə yüksək keyfiyyətli tədris təklif edir. Magistratura proqramlarının tədrisinə nüfuzlu professor-müəllim heyəti və mütəxəssislər cəlb olunur. Tədris prosesi və imtahanların təşkili axşam saatlarında da (19:00 – 22:00) həyata keçirilir.
2. İxtisaslaşmış təhsil proqramları (MBA istiqaməti üzrə mütəxəssis hazırlığı)
SDU müxtəlif sahələr üzrə magistratura proqramları təqdim edir. SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzi ilə birgə MBA istiqaməti üzrə (Biznesin təşkili və idarə edilməsi Ümumi təyinatlı, Maliyyə, Təhsil üzrə menecment) mütəxəssis hazırlığı aparılır.
Bundan əlavə, BP şirkətinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə əsasında Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə (Əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası, Polimerlərin kimyəvi texnologiyası, Neft və qaz texnologiyası) ixtisaslaşmış təhsil proqramları və məzmun yenilənmişdir.
3.SABAH magistratura qrupları üzrə ixtisaslaşmalar
SABAH qrupları çərçivəsində müxtəlif ixtisaslar üzrə magistratura təhsili verəcək ali təhsil müəssisələri sırasına Sumqayıt Dövlət Universiteti də qoşulub. SABAH qrupları layihəsi çərçivəsində universitetimizdə “Kibertəhlükəsizlik”, “Kompüter mühəndisliyi” və “Verilənlərin təhlili” (Data Analitikası) ixtisasları üzrə magistr hazırlığı aparılır.
4.Təcrübə və praktiki bacarıqlar
SDU təhsilalanlara praktiki bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə müxtəlif təcrübə imkanları təqdim edir. Hazırda SDU bir sıra tanınmış şirkət və sənaye müəssisələri ilə (“BP”, “SOCAR DOWNSTREAM”, “SOCAR AZƏRİKİMYA” İB, “SOCAR KARBAMİD”, “SOCAR POLYMER”, “SOCAR Uniper”,
“AZERTEXNOLAYN” MMC, “STP” MMC, “GİLTEX” MMC, “HOLCIM” ASC, “KAPİTAL BANK” ASC, “ASAN” xidmət, “Nobel energy” və s.) əməkdaşlıq edir. Universitetin geniş əməkdaşlıq etdiyi sənaye müəssisə və beynəlxalq təşkilatları magistrantlara real iş təcrübəsi əldə etmək şansı yaradır.
5. SDU-nun sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlığı çərçivəsində innovativ yanaşma
SDU müxtəlif təhsil proqramları ilə geniş tədris imkanları təqdim edir. Belə ki, bir çox fənlərin tədrisində nəzəri biliklərlə yanaşı, sənayedən dəvət olunan təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən təhsilalanlara praktiki vərdişlər aşılanır. Həmçinin magistr dissertasiyası üzrə sənayedən elmi rəhbərlər təyin olunur.
6. Məzunlara karyera dəstəyi
SDU geniş karyera şəbəkəsi yaradaraq məzunlarla effektiv əlaqələri qurur, onları karyeralarına uğurla başlamaq üçün müxtəlif sərgilərə yönləndirir.
7. Əlverişli tədris mühiti
SDU təhsilalanlar üçün hərtərəfli tədris şəraiti yaradır. Müasir auditoriyalar, avadanlıqlar, tədris otaqları və geniş elektron kitabxana sistemi magistrantların daha rahat, əlçatan və keyfiyyətli təhsil almalarına xidmət edir.
8. Beynəlxalq əlaqələr
SDU-nun beynəlxalq əlaqələri genişlənir. Magistrantlar beynəlxalq təcrübə proqramlarında iştirak etmək və xaricdə təhsil almaq imkanı qazanırlar. Xaricdən təhsilalanların cəlb edilməsinə yönəlmiş “Parlaq Gələcək” təqaüdü təsis edilmişdir. Təqaüd 2 ilə qədər müddəti və bütün təhsil xərclərini əhatə edir. Bununla yanaşı, təhsilalanlar Tələbə Evində ödənişsiz qalmaq imkanı əldə edirlər.
9. Elmi tədbirlərdə iştirak
SDU magistrantların müxtəlif tədbirlərdə (simpozium, konfrans, vebinar) iştirakını dəstəkləyir. Onları elmi tədqiqatlara cəlb etmək məqsədilə, hər il may ayında Magistrantların Respublika Elmi Konfransının keçirilməsini təmin edir.
10.Geniş və yaşıllıqlarla əhatə olunmuş kampus
SDU müasir maddi-texniki bazaya və inkişaf etmiş infrastruktura sahib, yaşıl təhsil kompleksidir. Universitetin kampusu 3 tədris binası və Tələbə Evindən ibarətdir. Universitetin həyətində minifutbol, voleybol və basketbol meydançaları, beşzolaqlı olimpiya qaçış meydançası, şahmat döşəməsi və stolüstü tennis masaları quraşdırılmışdır. Əlavə olaraq, açıq səma altında energetika muzeyi və tədris-təcrübə poleqonu mövcuddur.

10 main advantages of getting a master's degree at SSU
Sumgayit State University (SSU) offers its master's students not only high-quality education, but also career and personal development opportunities. Master's programs are an ideal choice for those who want to gain in-depth knowledge in the field and engage in scientific activities. SSU is ranked 483rd in the QS European university ranking, 31st among West Asian universities, and 5th in Azerbaijan. SSU organized a competition on the topic of "Climate Change" within the framework of COP29 together with Oxford University (Saïd Business School), one of the world"s leading universities. In 2024, 8 new specializations were launched under the master's program. 2 computer laboratories were established with the support of Kapital Bank, and 5 chemistry laboratories were organized with BP.
We present 10 main reasons to choose a master's degree at Sumgayit State University:
1. High-quality education
Sumgayit State University offers high-quality education with modern educational methods. Reputable professors and teachers and specialists are involved in the teaching of master's programs. The educational process and organization of exams are also carried out in the evening hours (19:00 - 22:00).
2. Specialized educational programs (training of specialists in the MBA direction)
SSU offers master's degree programs in various fields. Specialist training is being conducted in the MBA direction (Business Organization and Management General Purpose, Finance, Education Management) jointly with the SABAH.HUB Innovation Center. In addition, specialized educational programs and content in the Chemical Engineering specialty (Chemistry and Technology of Basic Organic Synthesis, Chemical Technology of Polymers, Oil and Gas Technology) have been updated based on a project implemented with the support of BP.
3. Specializations in SABAH master's degree groups
Sumgayit State University has joined the list of higher education institutions that will provide master's degree education in various specialties within the framework of SABAH groups. Within the framework of the SABAH groups project, our university is conducting master"s degree training in the specialties of "Cybersecurity", "Computer Engineering" and "Data Analysis" (Data Analytics).
4. Internship and practical skills
SSU offers students various internship opportunities to develop their practical skills. Currently, SSU cooperates with a number of well-known companies and industrial enterprises (“BP”, “SOCAR DOWNSTREAM”, “SOCAR AZERIKIMYA” PU, “SOCAR KARBAMID”, “SOCAR POLYMER”, “SOCAR Uniper”, “AZERTEXNOLAYN” LLC, “STP” LLC, “GILTEX” LLC, “HOLCIM” OJSC, “KAPITAL BANK” OJSC, “ASAN” service, “Nobel energy”, etc.). Industrial enterprises and international organizations with which the university cooperates extensively provide undergraduates with the opportunity to gain real work experience.
5. Innovative approach within the framework of SSU's cooperation with industrial enterprises
SSU offers a wide range of educational opportunities with various educational programs. Thus, in addition to theoretical knowledge in the teaching of many subjects, students are instilled with practical skills by experienced specialists invited from industry. Also, scientific supervisors from industry are appointed for master's dissertations.
6. Career support for graduates
SSU creates an extensive career network, establishes effective relationships with graduates, and directs them to various exhibitions to successfully start their careers.
7. Convenient learning environment
SSU creates comprehensive learning conditions for students. Modern auditoriums, equipment, classrooms and an extensive electronic library system serve to provide undergraduates with a more comfortable, accessible and high-quality education.
8. International relations
International relations of SSU are expanding. Master's students have the opportunity to participate in international internship programs and study abroad. The "Bright Future" scholarship has been established to attract students from abroad. The scholarship covers up to 2 years and all educational expenses. In addition, students have the opportunity to stay in the Student House free of charge.
9. Participation in scientific events
SSU supports the participation of undergraduates in various events (symposium, conference, webinar). In order to involve them in scientific research, it organizes the Republican Scientific Conference of Undergraduates every year in May.
10. A spacious and green campus
SSU is a green educational complex with a modern material and technical base and developed infrastructure. The university campus consists of 3 buildings and a Student House. Mini-football, volleyball and basketball courts, a five-lane Olympic running track, a chess floor and table tennis tables have been installed in the university courtyard. In addition, there is an open-air energy museum and a training and practice range.