Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ilin yekunları ilə bağlı Elmi Şura keçirildi
Dekabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Elmi Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib. Universitetin rektoru Rüfət Əzizov iclasın gündəliyində duran məsələləri Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Əmək haqlarının artırılması və 2025-ci il Yeni il bayramı münasibətilə əməkdaşların mükafatlandırılması, ümumi illik hesabat, 2025-ci ildə SDU-da keçiriləcək Respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların planının təsdiqi, həmçinin SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən FD 2.24-Dissertasiya Şurasında seminar və şura üzvlərinə Şuranın fəaliyyətinin təşkili ilə əlaqədar əmək haqqı ödənilməsi barədə məsələlər dinlənilib. Aparılan müzakirələrdən sonra Şura üzvlərinin müvafiq təklif və tövsiyələri nəzərə alınmaqla qəbul olunub.
Qeyd edək ki, professor - müəllim heyətinin mərhələli şəkildə (son 1 ildə 2 dəfəyə) maaşı toplam aşağıdakı kimi artırılıb.
- Professor maaşı 27% artaraq 1900 AZN,
- Dosent maaşı 28% artaraq 1600 AZN,
- Baş müəllim (elmi dərəcəli) 37% artaraq 1300 AZN,
- Müəllim (elmi dərəcəli) 27% artaraq 1100 AZN oldu.
İnzibati heyətin maaşı ortalama 25%, tədris köməkçi heyətin maaşı isə ortalama 20% artırılmışdır.
Bayram münasibəti ilə bütün əməkdaşlara 100 AZN, il ərzində yüksək nəticələr göstərən inzibati heyət üzvlərinə maaşlarının 50% qədər mükafat verilib.
Sonda, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verib.

SSU held an Academic Council meeting on the results of the year
An expanded meeting of the Academic Council of Sumgayit State University (SSU) was held on December 26. The rector of the university, Rufat Azizov, brought to the attention of the members of the Academic Council the issues on the agenda of the meeting. Issues related to increasing salaries and rewarding employees on the occasion of the 2025 New Year holiday, the general annual report, approval of the plan of republican and international scientific conferences to be held at SSU in 2025, as well as issues related to the organization of the activities of the FD 2.24-Dissertation Council and the payment of salaries to the members of the Council were heard. After the discussions, the relevant proposals and recommendations of the Council members were taken into account and accepted.
It should be noted that the salaries of professors and teaching staff have been increased in stages (2 times in the last 1 year) as follows:
- Salary of a professor increased by 27% to 1900 AZN,
- Salary of an associate professor increased by 28% to 1600 AZN,
- Salary of a senior lecturer (with scientific degree) increased by 37% to 1300 AZN,
- Salary of a teacher (with scientific degree) increased by 27% to 1100 AZN.
The salaries of the administrative staff have been increased by an average of 25%, and the salaries of the teaching assistant staff by an average of 20%.
On the occasion of the holiday, all employees were given 100 AZN, and administrative staff members who showed high results during the year were given 50% of their salaries.
In the end Academic Secretary, Professor Mukhtar Samedov, reported on the granting of the right to publish (publishing rights) teaching materials.