Əsas səhifə | Xəbərlər | Xocalı soyqırımının qurbanları anıldı
Fevralın 24-də Tələbə Gənclər Təşkilatının təşəbbüsü ilə Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı faciəsinin anım mərasimi keçirildi. Xocalı qurbanlarının xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə dosent Musa Mustafayev açaraq xalqımızın son iki əsr ərzində erməni millətçiləri tərəfindən dəfələrlə soyqırıma məruz qaldığını və Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən dəhşətli faciələrdən biri olduğunu  vurğuladı.Dosent işğaldan sonra erməni qəsbkarları təfəfindən azərbaycanlılara məxsus bütün maddi-mədəniyyət abidələrinin vəhşicəsinə dağıdılmasnı ümumilikdə dünya sivilizasiyasına qarşı törədilmiş ağır cinayət kimi dəyərləndirirb. Bildirilib ki, faciədən artıq 24 il keçməsinə baxmayaraq, vəhşicəsinə, xüsusi amansızlıqla və qəddarlıqla qətlə yetirilmiş soydaşlarımızın, qəhrəman oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi dünyanın hər bir tərəfində ehtiramla anılır
Daha sonra TGT sədrinin müavini Eldar Müzəffərov qeyd etdi ki, bu vəhşiliyin törədilməsi haqqında planlar əslində çoxdan planlaşdırılırdı və bunu sübut edən faktlarda artıq məlumdur. O, həmçinin təmsil etdiyi qrumun bu yoldakı vəziflərindən, tələbələrin də bu işdə bilavasitə iştirakının zəruriliyini vurğuladı. Məhz bunun üçün 26 fevral tarixində hər kəsin  #JusticeForKhojaly həştaqı ilə sosial şəbəkələrdə Statuslar paylaşmağa səslədi. Daha sonra fakültənin I kurs  tələbələri Əmrah Novruzlu, Sevinc İmanova , II kurs tələbəsi  Aynurə Fərhadova mövzü ətrafında çıxış edərək, xarici jurnalistikanın gözündə faciənin necə təsvir olunduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.

Главная страница | Новости | Почтили память жертв Ходжалинского геноцида
24 февраля по инициативе студенческой молодежной организации на факультете химии и биологии состоялось мероприятие, посвященное Ходжалинской трагедии. Память жертв Ходжалинского геноцида почтили  минутой молчания.
Открывая мероприятие доцент Муса Мустафаев, отметил что наш народ неоднократно подвергался геноциду со стороны армянских националистов  и Ходжалинская трагедия, учиненная озверевшими и жестокими армянами как проявление политики бесчинства и вандализма, на долгие годы сохранится в памяти народа. Азербайджанцы были подвергнуты  изгнанию с территорий их исторического проживания, разгромлены исторические и культурные памятники, переименованы их населенные пункты.
Заместитель председателя Студенческой молодежной организации  Эльдар Музаффаров отметил, что существуют факты, которые  подтверждают то, что армянские националисты заранее запланировали совершенные ими злодеяния. От имени организации, которую он представляет, Эльдар Музаффаров призвал всех студентов 26 февраля поделиться статусами под хэштегом JusticeForKhojaly на всех социальных сетях.
Студенты I  курса Амрах Новрузлу , Севиндж Иманова, студентка второго курса Айнур Фархадова выступая на тему Ходжалинской трагедии,  рассказали о том как этатрагедия  была описана иностранными журналистами.