Əsas səhifə | Xəbərlər | Xocalı soyqırımının qurbanları anıldı
Fevralın 24-də Tələbə Gənclər Təşkilatının təşəbbüsü ilə Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı faciəsinin anım mərasimi keçirildi. Xocalı qurbanlarının xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə dosent Musa Mustafayev açaraq xalqımızın son iki əsr ərzində erməni millətçiləri tərəfindən dəfələrlə soyqırıma məruz qaldığını və Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən dəhşətli faciələrdən biri olduğunu  vurğuladı.Dosent işğaldan sonra erməni qəsbkarları təfəfindən azərbaycanlılara məxsus bütün maddi-mədəniyyət abidələrinin vəhşicəsinə dağıdılmasnı ümumilikdə dünya sivilizasiyasına qarşı törədilmiş ağır cinayət kimi dəyərləndirirb. Bildirilib ki, faciədən artıq 24 il keçməsinə baxmayaraq, vəhşicəsinə, xüsusi amansızlıqla və qəddarlıqla qətlə yetirilmiş soydaşlarımızın, qəhrəman oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi dünyanın hər bir tərəfində ehtiramla anılır
Daha sonra TGT sədrinin müavini Eldar Müzəffərov qeyd etdi ki, bu vəhşiliyin törədilməsi haqqında planlar əslində çoxdan planlaşdırılırdı və bunu sübut edən faktlarda artıq məlumdur. O, həmçinin təmsil etdiyi qrumun bu yoldakı vəziflərindən, tələbələrin də bu işdə bilavasitə iştirakının zəruriliyini vurğuladı. Məhz bunun üçün 26 fevral tarixində hər kəsin  #JusticeForKhojaly həştaqı ilə sosial şəbəkələrdə Statuslar paylaşmağa səslədi. Daha sonra fakültənin I kurs  tələbələri Əmrah Novruzlu, Sevinc İmanova , II kurs tələbəsi  Aynurə Fərhadova mövzü ətrafında çıxış edərək, xarici jurnalistikanın gözündə faciənin necə təsvir olunduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.

Home | News | The victims of the Khojaly genocide were commemorated
On February 24, the commemoration ceremony of the Khojaly victims was held at the Faculty of Chemistry and Biology with  the initiative of the  Organization of Young Students. The memory of victims of Khojaly were commemorated with  a minute of silence..
Professor Musa Mustafayev opened  the ceremony with  the introductory remarks and he said that our people have repeatedly been subjected to genocide and the Khojaly genocide is one of the most terrible of these  tragedies which was derived by the Armenian nationalists during the past two centuries. He noticed that after the occupation and brutally destroying the  cultural monuments  by the Armenian invaders belonging to Azerbaijanis  is  valued as a serious crime against the world civilization and world humanity. It was noted that more than 24 years after the tragedy, brutally, ruthlessly killing of  our heroes and weaponless people is commemorating in every side of the world.
Then  Eldar Muzaffarov’s assistant, the assistant  of the  Organization of Young Students  noted that plans on committing this atrocity was planned long ago and it is in fact proving the facts already known. He also mentioned the tasks and the  participation of the  students  in this  way is very important. Then they called all the students and teachers-stuff to share status with the hashtag  #JusticeForKhojaly in  social networks. After that  first-year students of the faculty, Emrah Novruzlu, Sevinj Imanova, the second year student of the faculty Aynura Farhadova spoke  on this subject, in the eyes of foreign journalists, about their  description of   the tragedy, how they had brought the terror  to the attention of the world.