Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Naxçıvan Dövlət Universitetində
Beynəlxalq əlaqələrin inkişafında plkə təhsilimiz dünya inteqrasiyasına təkan verir. Tədrisin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsinin, peşəkar kadrların bilik və bacarığının təbliğinə şərait yaradır.
Fevralın 5-6 tarixlərində Naxçıvan Dövlət Universitetində (NDU) Beynəlxalq əlaqələr sahəsində idarəçiliyin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi (UNİVİA) TEMPUS layihəsi çərçivəsində təlimlər də bu məqsədə xidmət edirdi. təşkil olunmuşdur. Tədbirdə layihənin müəllifi və kordinatoru Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, layihənin yerli tərəfdaşları olan Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin nümayəndələri iştirak etmişdir.
Universitetimizi layihənin SDU üzrə əlaqələndiricisi professor Nigar İsgəndərova və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin (BƏŞ) əməkdaşı Samirə Məmmədova təmsil etmişdir.
Tədbirin məqsədi iş planının 4-cü mərhələsinə əsasən ADİU, NDU, GDU-nun  İspaniyanın Malaqa Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsində 2 həftəlik təcrübə səfərindən əldə etdikləri bilikləri layihənin digər heyəti ilə bölüşmək, o cümlədən layihə çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetində  və Sumqayııt dövlət universiteti ilə görülən işlərin, xüsusilə də BƏŞ-in iş planının, strategiya sənədinin və universitetlərin beynəlxalq reytinq cədvəlinə daxil olma üçün qaydalar sənədinin təqdimatı olmuşdur.Tədbirdə tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq həyatı – TEMPUS, ERASMUS layihələri, Mövlanə, Nizami, Jan Monet kimi mübadilə proqramları, xarici tələbələrin cəlb olunması, bu işdə mövcud problemlər, onların həlli yolları, təklif və prioritetlər müzakirə edilmişdir.
İki gün davam edən tədbirin işçi dili ingilis dili olmuşdur. Tədbirdən sonra qonaqlar naxçıvan dövlət universitetinin inzibati, tədris binaları ilə yanaşı tələbə və qonaq evləri ilə də tanış olmuşlar.

Главная страница | Новости | Наши сотрудники в Нахчыванском государственном университете
5-6 февраля в Нахчыванском государственном университете (НГУ) состоялся семинар в рамках проекта TEMPUS UNİVİA  «Развитие  и совершенствование управляемости университета в сфере международных отношений». На семинаре приняли участие  представители азербайджанских партнеров проекта Бакинского государственного университета, Сумгайытского государственного университета, Гянджинского государственного университета, Нахчыванского государственного университета и представители координатора проекта  Азербайджанского государственного экономического университета.
Сумгайытский государственный университет представляли контактное лицо профессор Нигяр Искандерова и сотрудник отдела международного сотрудничества Самира Мамедова.
Основная тема семинара была посвящена результатам программы стажировки, проведенной в Испании  в университете Малага, являющейся европейским партнером. Были представлены документы о проделанной работе в рамках проекта и рабочий план отделов международного сотрудничества БГУ и СГУ.
На семинаре говорили о международной деятельности  университетов-партнеров:  участие в международных проектах TEMPUS, ERASMUS, программах обмена Мевлане, Низами, Жан Монет, привлечение иностранных студентов. Обсудили существующие в этой сфере проблемы и пути их разрешения.
Отметим что, рабочий язык семинара был английским. После семинара участники ознакомились со студенческими общежитиями и административными, учебными корпусами Н