Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil İnstitutu və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə “Sevməyi seç” mövzusunda seminar keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Oktyabr 2024 11:03
Təhsil İnstitutu və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə “Sevməyi seç” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının 2024-cü il üçün iş planına uyğun olaraq 15 oktyabrda Təhsil İnstitutu və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə Narkomaniya və onun fəsadları mövzusunda “Sevməyi seç” seminarı təşkil edilib. Seminar çərçivəsində Təhsil İnstitutunun əməkdaşı psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Bahar Bəylərova-Ələkbərova narkomaniyaya qarşı mübarizə, narkotik maddələrin qanunsuz istifadəsi, yayılması və alverinə qarşı aparılan çoxşaxəli proses tələbələrin diqqətinə çatdırıb.
Çıxış zamanı Sevməyi seç, özünü kəşf et, tanı – beynimizdə nə baş verir?; Yeniyetmə yaş dövrünün psixoloji və fizioloji xüsusiyyətləri; Tərbiyə edildiyimiz üslubun həyatımızdakı rolu?; Yeniyetmənin tərbiyəsində valideyn və yeniyetmə arasında qarşılıqlı əlaqə: Emosional rədd; Emosional laqeydlik; Avtoritar nəzarət; Şərtsiz müdaxilə; Valideyn davranışının növləri: Hipoproteksiya, Dominant hiperproteksiya, Şərti hiperproteksiya; Mənəvi rədd, Mənəvi məsuliyyəti artırmaq; Asılılıq nədir? Asılılığın psixoloji aspektləri və asılılığı yaradan səbəblər hansılardır?; Fərdi inkişaf üçün kitab tövsiyələri və narkomaniyanın zərərləri, fəsadları, iradənin və əzmin köməyi ilə bu bəladan xilas olmağın mümkünlüyündən bəhs edilib. Tələbələri maraqlandıran suallara cavab verilib və seminar diskussiya formasında davam edib. Həmçinin keçirilən maarifləndirici tədbirin monitorinq və qiymətləndiriliməsi məqsədilə Təhsil İnstitutunun şöbə müdiri Tavat Muradlı və böyük elmi işçisi İlhamə Əsədova da seminarda iştirak ediblər.

Home | News | A seminar on "Choose to love" was held with the joint cooperation of the Institute of Education and Sumgait State University
Yerləşdirilmə tarixi : 16 October 2024 11:03
A seminar on "Choose to love" was held with the joint cooperation of the Institute of Education and Sumgait State University
In accordance with the work plan for 2024 of the State Commission for Combating Drug Addiction and Illegal Trafficking of Narcotic Drugs of the Republic of Azerbaijan, a "Choose to Love" seminar on drug addiction and its consequences was organized on October 15 with the joint cooperation of the Institute of Education and Sumgait State University. Within the framework of the seminar, Bahar Beylarova-Alekbarova, Ph.D. in psychology, an employee of the Institute of Education, brought to the attention of the students the multifaceted process of the fight against drug addiction, the illegal use, distribution and trafficking of narcotics. Choose to love, discover yourself, get to know yourself during the speech - what happens in our brain?; Psychological and physiological characteristics of adolescence; The role of our upbringing method in our lives?; Parent-adolescent interaction in adolescent upbringing: Emotional rejection; Emotional neglect; Authoritarian control; Unconditional intervention; Types of parental behavior: Hypo protection, Dominant hyper protection, Conditional hyper protection; Moral rejection, increasing moral responsibility; What is addiction? What are the psychological aspects of addiction and the causes of addiction? Book recommendations for personal development and the harms and consequences of drug addiction, the possibility of getting rid of this problem with the help of will and determination were discussed. The students" questions were answered and the seminar continued in the form of a discussion. In order to monitor and evaluate the educational event, Head of the Department of the Institute of Education Tavat Muradli and senior researcher Ilhama Asadova also participated in the seminar.