Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun təmsilçisi BMT çərçivəsindəki konfransda məruzə etdi
Sentyabr ayının sonlarında Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində İqlim Həftəsi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında təşkil olunan Gələcəyin Sammiti çərçivəsində BMT-nın İqtisadi və Sosial Şurasında (ECOSOC) xüsusi məsləhət statusuna malik "Yaşıl mentorlar" təşkilatının “Ekoloji təmizliyin təşviqinə dair ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti”nə həsr edilən 8-ci Konfrans başa çatıb.
ABŞ Senatının kongresmeni Jamal Boumanın moderatorluğu ilə baş tutan tədbirə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəlsəfə,Sosiologiya və Politologiya kafedrasının baş müəllimi Sədaqət Fətullayeva münsiflər heyəti tərəfindən məruzəçi qismində dəvət olunub. “Ekoloji təmizliyin təşviqi” nominasiyası ATM-in ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təşviqi istiqamətində fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədi daşıyır. SDU təmsilçisinin məruzəsində ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlərdən söhbət açılmış, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2024-cü ilin “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik ili” elan olunması ilə bağlı 2023-cü il 25 dekabr, "Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29), Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında” 2024-cü il yanvarın 13-də imzalanan sərəncamları, Azərbaycanın “2030-cu ilə qədər Sosial-iqtisadi İnkişafa dair Dövlət Strategiyası” (5 milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” olması) kimi mühüm dövlət sənədi barədə məlumat verib. Bu kontekstdə davam edən məruzədə adıçəkilən sənədlərdən irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində Universitetimizdə görülən işlər xatırladılıb. 2024-cü il yanvarın 18-də Elmi Şurada qəbul edilən “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik ili çərçivəsində Tədbirlər Planı” ilə bağlı qərarın SDU-nun rektoru tərəfindən təsdiqləndiyi, 2024-cü il iyun ayının 13-də Tayland Krallığının paytaxtı Bankokda keçirilən “Qlobal Davamlı İnkişaf Konqresi” çərçivəsində SDU-nun rektoru Rüfət Əzizovun “Davamlı İnkişaf sahəsində Azərbaycan təcrübəsi” sessiyasındakı təqdimat, Universitetin ancaq 2024-cü il ərzində qarşıya qoyduğu strateji hədəflər, beynəlxalq layihə və tədqiqatlarda, mötəbər qlobal tədbirlərdə, o cümlədən dünya reytinq sistemlərində iştirakı barədə əsaslı (elektron resurslarda linklər, sertifikatlar və s.) informasiya təqdim edilib.

Home | News | THE REPRESENTATIVE OF SSU GAVE A REPORT AT THE CONFERENCE WITHIN THE FRAMEWORK OF THE UN
Yerləşdirilmə tarixi : 01 October 2024 17:23
THE REPRESENTATIVE OF SSU GAVE A REPORT AT THE CONFERENCE WITHIN THE FRAMEWORK OF THE UN
At the end of September in New York City, United States of America, within the framework of Climate Week and the Summit of the Future organized at the General Assembly of the United Nations, the 8th conference dedicated to activities "Higher education institutions on the promotion of environmental cleanliness"ended.
Sadagat Fatullayeva, senior lecturer of the department of philosophy, sociology and political science of Sumgait State University, was invited by the jury as a speaker to the event moderated by Jamal Bouman, the congressman of the US Senate. The "Promotion of environmental cleanliness" nomination aims to evaluate ATM"s activities in the direction of improving the environment, restoring and increasing greenery, and promoting the efficient use of water resources and sustainable energy sources. In the report of the SSU representative, the work done in this area in our country was discussed, in connection with the declaration of 2024 by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev as the "Year of Solidarity for the Green World", December 25, 2023, "29 of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change" (COP29), the 19th session of the Meeting of the Parties to the Kyoto Protocol and the 6th session of the Meeting of the Parties to the Paris Agreement" signed on January 13, 2024, Azerbaijan"s "Until 2030 State Strategy on Socio-Economic Development" (one of its 5 national priorities is "Clean environment and green growth country"), in this context,the information was provided about the work carried out in our university in the direction of the implementation of the aforementioned documents was mentioned "Global Sustainable Development Congress" held on June 13, 2024 in Bangkok, the capital of the Kingdom of Thailand, where the decision regarding the "Action Plan within the framework of the Year of Solidarity for a Green World" adopted by the Scientific Council on January 18, 2024 was approved by the rector of SSU ", as well as,the presentation of SSU rector Rufat Azizov at the "Azerbaijani experience in the field of sustainable development" session, the strategic goals set by the university only for the year 2024, its participation in international projects and researches, prestigious global events, including world rating systems (links in electronic resources) , certificates, etc.).