Sentyabrın 22-də Milli Gimnastika Arenasında Gənclər və İdman Nazirliyi, Dünya Robot Olimpiadası Assosiasiyası və Azərbaycan Robottexnika və Mühəndislik Akademiyasının (AREA) birgə təşkilatçılığı ilə yeniyetmə və gənclər arasında VII Robot Olimpiadasının bağlanış mərasimi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən olimpiadanın baş hakimi Rauf Cabbarov Robot Olimpiadasının əhəmiyyətindən danışıb və layihənin yaradılmasında əməyi olan təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib.
Mərasimdə olimpiadanın hakimləri və yarışın təşkilində iştirak edən könüllülər Ümumdünya Robot Olimpiadasının Azərbaycan üzrə rəhbəri Kənan Kərimov tərəfindən mükafatlandırılıb.
Gənclər və idman nazirinin müşaviri Ramin Cabbarov və layihə rəhbəri Kənan Kərimov müxtəlif nominasiyalar üzrə olimpiadada qalib gələn komandaların üzvlərinə diplom və medalları təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin III kurs tələbəsi Amin Nəcəfli VII Respublika Robot Olimpiadasında “Robomission Senior” kateqoriyası üzrə I yerə çıxaraq qızıl medala layiq görülmüşdür. O,
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnnovasiya Yaradıclıq Mərkəzinin rəhbəri professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə yay ayları ərzində olimpiadada iştirakı üçün çalışmışdır.
Amin Nəcəfli noyabrın 28-30-da İzmirdə (Türkiyə) keçiriləcək Dünya Robot Olimpiadasında ölkəmizi və universitetimizi təmsil edəcək. Bu istiqamətdə Amin Nəcəfliyə uğurlar arzu edirik.

On September 22, at the National Gymnastics Arena, the closing ceremony of the VII Robot Olympiad among teenagers and young people and the awarding ceremony of the winners was held under the joint organization of the Ministry of Youth and Sports, the World Robot Olympiad Association and the Azerbaijan Robotics and Engineering Academy (AREA).
Rauf Jabbarov, the head referee of the Olympiad speaking at the event, spoke about the importance of the Robot Olympiad and expressed his gratitude to the organizers who contributed to the creation of the project.
At the ceremony, the judges of the Olympiad and the volunteers participating in the organization of the competition were awarded by the head of the World Robot Olympiad in Azerbaijan, Kanan Karimov.
Adviser to the Minister of Youth and Sports Ramin Jabbarov and project manager Kanan Karimov presented diplomas and medals to the members of the teams that won the Olympiad in various nominations.
It should be noted that Amin Najafli, a third-year student of the Faculty of Engineering of Sumgait State University, won the gold medal in the 7th Republic Robot Olympiad in the "Robomission Senior" category. he
During the summer months, he worked for participation in the Olympiad under the guidance of professor Javanshir Mammadov, the head of the Innovation and Creativity Center of Sumgait State University.
Amin Najafli will represent our country and university at the World Robot Olympiad, which will be held in Izmir (Turkiye) on November 28-30. We wish Amin Najafli success in this direction.