Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin dosenti Xəyalə Seyfullayeva 27-29 avqust 2024-cü il tarixlərində Türkiyənin İstanbul Cerrahpaşa Universitetində “Sənaye, tətbiqli idarəetmə və optimallaşdırma” (The 9th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications) mövzusunda 9-cu beynəlxalq elmi konfransda (COIA-2024) təqdimatla çıxış edib.
Ənənəvi olaraq təşkil olunan və 3 gün davam edən tədbir Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İstanbul Cerrahpaşa Universiteti, Ağrı İbrahim Çeçen Universiteti və Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransın açılışında Türkiyənin millət vəkili Şamil Ayrım, İstanbul Cerrahpaşa Universitetinin rektor yardımcısı professor Erol İncə, “Katoder” şirkətinin rəhbəri Sabiha Gül Doğan və konfransın təşkilat komitəsinin həmsədrləri - akademik Fikrət Əliyev və Ahmet Ocak Akdemir çıxış ediblər.
Tədbirdə dünyanın 30-dan artıq ölkəsindən 200-dən çox riyaziyyatçı alim və ekspert, o cümlədən optimal və idarəetmə sahəsində çalışan 7 dəvətli məruzəçi iştirak edib. Həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru akademik Fikrət Əliyevin rəhbərlik etdiyi 20 nəfərdən çox nümayəndə heyəti ölkəmizi yüksək səviyyədə təmsil edib.
Tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və mütəxəssislər idarəetmə nəzəriyyəsi, optimallaşdırma, intellektual sistemlər, qeyri-səlis idarəetmə, hesablama metodları, şəbəkə və telekommunikasiya, riyazi modelləşdirmə və simulyasiya, sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqlər, identifikasiya və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparıblar.
Qeyd edək ki, COIA-2024 ilk dəfə olaraq IEEE Türkiyə Bölməsindən texniki cəhətdən dəstəklənir. Qəbul edilmiş məqalələr IEEE Xplore-a daxil olmaq üçün təqdim ediləcək. Həmçinin qəbul edilmiş və konfransda məruzə edilən bütün məqalələr Web of Science: Conference Proceedings Citation Index bazasında indekslənmək üçün təqdim olunacaq.

Home | News | SSU associate professor spoke at the 9th COIA-2024 international conference in Turkey
Khayala Seyfullayeva, associate professor of the Faculty of Mathematics of Sumgait State University, made a presentation at the 9th scientific International Conference (COIA-2024) on Control and Optimization with Industrial Applications at Jerrahpasha University, Istanbul, Turkey, on August 27-29, 2024.
The traditionally organized and 3-day event was jointly organized by the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, Istanbul Jerrahpasha University, Agrı Ibrahim Chechen University and the Scientific Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University.
Turkish deputy Shamil Ayrim, Istanbul Jerrahpasha University vice-rector professor Erol Ince, head of "Katoder" company Sabiha Gul Dogan and co-chairs of the conference's organizing committee - academician Fikret Aliyev and Ahmet Ojak Akdemir spoke at the opening of the conference.
More than 200 mathematical scientists and experts from more than 30 countries of the world, including 7 invited speakers working in the field of optimality and management, took part in the event. Also, a delegation of more than 20 people led by academician Fikret Aliyev, director of the Scientific Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University, represented our country at a high level.
At the event, scientists and specialists from different countries of the world held discussions on management theory, optimization, intelligent systems, fuzzy management, calculation methods, network and telecommunications, mathematical modeling and simulation, applications in industry and economy, identification and other topics.
Note that COIA-2024 is technically supported by IEEE Turkey Section for the first time. Accepted papers will be submitted for inclusion in IEEE Xplore. Also, all papers accepted and presented at the conference will be submitted for indexing in the Web of Science: Conference Proceedings Citation Index database.