Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaş və tələbələrimiz "Qarabağ əcnəbi tələbələrin gözündə" layihəsi çərçivəsində görüşdə iştirak ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Avqust 2024 16:52
Əməkdaş və tələbələrimiz "Qarabağ əcnəbi tələbələrin gözündə" layihəsi çərçivəsində görüşdə iştirak ediblər
31 iyul tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun "İdeyanı Reallaşdır 2023” Gənclərin Fərdi Layihələr üzrə Qrant Müsabiqəsinin qalibi olan "Qarabağ əcnəbi tələbələrin gözündə" adlı layihə çərçivəsində görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan universitetlərində təhsil alan 30 əcnəbi tələbəyə Qarabağ tarixi, bölgənin ictimai-siyasi mənzərəsi, zəngin mədəniyyəti haqqında ətraflı məlumat təqdim edilib. Bundan başqa, mədəniyyətlərarası anlaşmanın təşviqi və “Böyük Qayıdış” ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb. Əlavə olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dosenti Pərvin Ahançı bölgənin həqiqətləri barədə çıxış edib.
Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən görüşdə Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Gülnar Hüseynova və universitetinin xarici tələbələri iştirak edib. Görüşün sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

On July 31, a meeting was held at the Baku Higher Oil School within the framework of the "Karabakh in the eyes of foreign students" project, which was the winner of the "Make the Idea 2023" Grant Competition for Youth Individual Projects of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, 30 foreign students studying at Azerbaijani universities were presented with detailed information about the history of Karabakh, the socio-political landscape of the region, and its rich culture. In addition, the promotion of intercultural understanding and the "Great Return" were widely discussed. In addition, associate professor of Azerbaijan National Academy of Sciences Parvin Ahanchi spoke about the realities of the region.
Gulnar Huseynova, an employee of the department of international cooperation and foreign students, and foreign students of the university participated in the meeting on behalf of Sumgayit State University. At the end of the meeting, certificates were presented to the participants.