Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Beynəlxalq Reytinqində yüksək nəticə əldə edib
Yerləşdirilmə tarixi : 10 İyul 2024 14:57
Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Beynəlxalq Reytinqində yüksək nəticə əldə edib
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) prestijli beynəlxalq reytinq təşkilatı olan QS-in Avropa Universitetlərinin Reytinqində 483-cü yerdə qərarlaşaraq, bu siyahıda yeni iştirakçı kimi uğurlu debütünü edib. Avropanın 50 ölkəsində 5000-dən artıq ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq QS Avropa reytinqinə yalnız 684 universitet daxil ola bilmişdir. SDU-nun ilk dəfə iştirak etdiyi reytinq sistemində Avropa universitetləri arasında xüsusi fərqlənməsi mühüm nailiyyətdir.
SDU eyni zamanda QS Avropa reytinqlərinin regional siyahılarında də fərqlənib. Belə ki, Qərbi Asiyanın universitetləri arasında SDU 31-ci, Azərbaycan daxilində ümumi sıralamada 5-ci, ölkənin regional ali təhsil müəssisələri arasında isə ilk QS Beynəlxalq Reytinqinə daxil olan universitet olub. Bu reytinqlər SDU-nu Avropanın ən yaxşı universitetləri sırasına daxil etməklə yanaşı, onun Azərbaycan və Qərbi Asiya ali təhsil sistemində liderlik rolunu göstərməkdədir.
SDU ilk dəfə təmsil olunduğu beynəlxalq reytinqdə akademik və işəgötürənlər üzrə reputasiya meyarına görə xüsusilə fərqlənir. Bu da öz növbəsində son dövrlərdə universitetə aparılan islahatların yerli və beynəlxalq akademik mühitdə və işəgötürənlər arasında SDU-ya olan inamın nəticəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Qeyd olunmalıdır ki, bu il QS Avropa Reytinqlərinə ümumlikdə 10 yeni universitet daxil olub ki, onlardan biri də SDU-dur.
Sevindirici haldır ki, son dövrlərdə beynəlxalq reytinqlərə daxil olan Azərbaycan universitetlərin sayı artmaqdadır. Belə ki, bu il QS Avropa Reytinqinə 9 yerli universitet daxil olub. Bu münasibətlə bütün universitetləri təbrik edirik!

Yerləşdirilmə tarixi : 10 July 2024 14:57
Sumgayit State University (SSU) made its successful debut as a new participant placing 483rd in the rankings of European Universities by QS, a prestigious international ranking organization, Despite the fact that more than 5000 higher education institutions operate in 50 European countries, only 684 universities were able to enter the QS European Ranking. It is an important achievement that SSU is distinguished among European universities in the rating system, in which it participated for the first time.
At the same time, SSU stood out in the regional lists of QS European Rankings. Among the universities of Western Asia, SSU was the 31st, the 5th in the general ranking within Azerbaijan, and the first among the country"s regional higher education institutions to be included in the QS International Rankings. These ratings include SSU among the best universities in Europe reflecting its leadership in the higher education system of Azerbaijan and West Asia.
In the international ranking in which SSU was represented for the first time, it was distinguished in terms of academic and employer reputation criteria. This, in turn, can be evaluated as a result of the recent university reforms in the local and international academic environment and trust in SSU among employers. It should be noted that a total of 10 new universities entered the QS European Rankings this year, one of which is SSU.
We are happy to see that recently the number of universities from Azerbaijan included in international rankings has been increasing. This year 9 local universities entered the QS European Rankings. Congratulations to all universities!