Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Beynəlxalq Reytinqində yüksək nəticə əldə edib
Yerləşdirilmə tarixi : 10 İyul 2024 14:57
Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Beynəlxalq Reytinqində yüksək nəticə əldə edib
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) prestijli beynəlxalq reytinq təşkilatı olan QS-in Avropa Universitetlərinin Reytinqində 483-cü yerdə qərarlaşaraq, bu siyahıda yeni iştirakçı kimi uğurlu debütünü edib. Avropanın 50 ölkəsində 5000-dən artıq ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq QS Avropa reytinqinə yalnız 684 universitet daxil ola bilmişdir. SDU-nun ilk dəfə iştirak etdiyi reytinq sistemində Avropa universitetləri arasında xüsusi fərqlənməsi mühüm nailiyyətdir.
SDU eyni zamanda QS Avropa reytinqlərinin regional siyahılarında də fərqlənib. Belə ki, Qərbi Asiyanın universitetləri arasında SDU 31-ci, Azərbaycan daxilində ümumi sıralamada 5-ci, ölkənin regional ali təhsil müəssisələri arasında isə ilk QS Beynəlxalq Reytinqinə daxil olan universitet olub. Bu reytinqlər SDU-nu Avropanın ən yaxşı universitetləri sırasına daxil etməklə yanaşı, onun Azərbaycan və Qərbi Asiya ali təhsil sistemində liderlik rolunu göstərməkdədir.
SDU ilk dəfə təmsil olunduğu beynəlxalq reytinqdə akademik və işəgötürənlər üzrə reputasiya meyarına görə xüsusilə fərqlənir. Bu da öz növbəsində son dövrlərdə universitetə aparılan islahatların yerli və beynəlxalq akademik mühitdə və işəgötürənlər arasında SDU-ya olan inamın nəticəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Qeyd olunmalıdır ki, bu il QS Avropa Reytinqlərinə ümumlikdə 10 yeni universitet daxil olub ki, onlardan biri də SDU-dur.
Sevindirici haldır ki, son dövrlərdə beynəlxalq reytinqlərə daxil olan Azərbaycan universitetlərin sayı artmaqdadır. Belə ki, bu il QS Avropa Reytinqinə 9 yerli universitet daxil olub. Bu münasibətlə bütün universitetləri təbrik edirik!

Сумгаитский государственный университет (СГУ) успешно дебютировал в качестве нового участника рейтинга европейских университетов престижной международной рейтинговой организации QS, заняв 483-е место. Несмотря на то, что, в 50 европейских странах действуют более 5000 вузов, в европейский рейтинг QS смогли войти только 684 университетов. Выделение СГУ среди европейских университетов в системе рейтингов, в которой он участвует, впервые является важным достижением.
Кроме того, СГУ отличился и в региональных списках европейского рейтинга QS. Среди вузов Западной Азии СГУ занял 31-е, a в общем рейтинге в Азербайджане 5-е место. Университет также является первым региональных вузом страны, вошедшим в данный международный рейтинг. Эти рейтинги включают СГУ в число лучших университетов Европы и показывают его лидирующую роль в системе высшего образования Азербайджана и Западной Азии.
В международном рейтинге, в котором СГУ был представлен впервые, он выделился по критериям академической репутации и репутации работодателя. Это, в свою очередь, можно оценить как результат недавних реформ в местной и международной академической среде и доверия к СГУ среди работодателей. Стоит отметить, что в этом году в европейские рейтинги QS вошли 10 новых вузов, одним из которых является СГУ.
Очень радостно, что в последнее время увеличивается количество университетов Азербайджана, включенных в международные рейтинги. В этом году в европейский рейтинг QS вошли 9 местных университетов. В связи с этим поздравляем все университеты!