Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi anıldı
Yanvarın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Qanlı Yanvar hadisələri” nin 26-cı ildönümünə həsr olunmuş  tədbir keçirildi.
Öncə professor-müəllim, tələbə heyəti universitetin həyətində qanlı yanvar  zamanı canlarından keçmiş məzun şəhidlərimizin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə tər güllər düzdülər və  onların ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Rektor, professor Elxan Hüseynov  qeyd etdi ki, bu faciə xalqımızın qan yaddaşına əbədi həkk olundu. Xalqımız keçmiş sovet imperiyasının ordusu qarşısına silahsız, əliyalın çıxaraq canlarından keçdilər, şəhidlik zirvəsinə ucalaraq müasir tariximizin qəhrəmanlarına çevrildilər. Milli azadlığı, ölkəsinin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış dinc əhaliyə divan tutulması, yüzlərlə günahsız insanın vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi totalitar sovet rejiminin süqutu ərəfəsində onun cinayətkar mahiyyətini bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. 140-a yaxın dinc vətəndaşın Sovet qoşunları tərəfindən qətlə yetirilməsinə baxmayaraq, bu hadisələr xalqın mübarizə əzmini qıra bilmədi, əksinə xalqımız daha böyük qüvvə ilə mübarizəsini davam etdirdi və bu proseslərin məntiqi nəticəsi olaraq 1991-ci ildə ölkəmiz müstəqilliyinin bərpasına nail oldu. 1980-ci illərin sonlarında başlayan Milli oyanış hərəkatının 20 yanvar hadisələri ilə yeni bir mərhələyə qədəm qoyuldu, faciəyə ilk siyasi qiyməti ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 21 yanvar 1990-cı il tarixində Azərbaycan SSR-in Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində keçirdiyi mətbuat konfransında verildi. 1993-cü ildən sonra isə faciənin səbəblərinin araşdırılması və onu törədənlərin məsuliyyətə cəlb olunması, faciənin əbədiləşdirilməsi və bütün dünya ictimaiyyətinə çatdırılması yönündə mühüm işlər görüldü. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev 20 Yanvar faciəsi zamanı şəhid olanların ailələri, əlil olmuş vətəndaşlarımıza hər zaman diqqət və qayğı göstərdi. Rektor ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş və sağlamlığını itirmiş şəxslərə Azərbaycan Prezidenti cənab  İlham Əliyev tərəfindən qayğının hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu, onlara verilən təqaüd və müavinətlərin artırıldığını bildirdi.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev “20 Yanvar tariximizin qan yaddaşıdır”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev “Qanlı yanvar hadisələrinin xalqımızın müstəqillik arzularının daha da möhkəmlənməsində rolu” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, 20 Yanvar faciəsi XX əsrdə insanlığa qarşı törədilmiş zorakılığın, qeyri-insani rəftarın, işgəncələrin ən dəh-şətlilərindən biri olmaqla, hər birimizin yaddaşına «qanlı yanvar gecəsi» kimi həkk olunan, yalnız yüzlərlə insanlara yox, bütövlükdə xalqımıza, millətimizə və respublikamıza qarşı cinayət aksiyası həyata keçirilmişdir. Natiqlər onu da vurğuladılar ki, 20 Yanvar hadisəsi xalqımızın yaddaşına qanlı faciə kimi daxil olsa da, bu tarix ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazıldı.
Şəhid ailələri adından Həmzə Adıyevin bacısı Səadət Adıyeva çıxış edərək onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, bu gün Prezident İlham Əliyev həmin faciə zamanı həlak olanların ailələrinə, əlil olanlara qayğısını əsirgəmir, onların sosial ehtiyaclarını diqqətdə saxlayır və şəhid ailələrinə maddi yardım göstərir, vətənimizin müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi qədirbilən xalqımızın qəlbində daim yaşayır.
Filologiya fakültəsinin  tələbələri Günay Allahquliyeva və Könül İbrahimovanın ifalarında “Qanlı yanvar hadisələri”nə həsr olunmuş vətənpərvərlik ruhlu şeirlər səsləndirildi.
Daha sonra rektor Elxan Hüseynov şəhid ailələrini qəbul etdi. Onların maddi-mənəvi problemləri ilə maraqlandı,  bildirdi ki, universitetimizdə Şəhidlərimizin əziz xatirəsi daima anılır. Onlar bizim qürur mənbəyimizdir.

Home | News | The memory of the martyrs of the 20th January was commemorated in SSU
On January 19, the 26th anniversary devoted to "the events of Bloody January" was held in Sumgait State University.
First, professor-teacher, student staff put flowers on the monument of the martyrs-who gave their life during the bloody January day,  in the courtyard of the university.
Rector, professor Elkhan Huseynov noted that this tragedy was etched forever in the memory of our people. Our people passed out unarmed, naked selves against  the army of the former Soviet empire and became themartyrs-the  heroes of modern history. National independence, territorial integrity, who struggled for the massacre of civilians, the murder of hundreds of innocent people on the eve of the collapse of the totalitarian Soviet regime once again demonstrated to the world the essence of his offending. Despite of 140 civilians of our Republic  were killed  by Soviet troops, these events could not break the people"s will to fight, but people continued to struggle with even greater force in 1991. As a result of this process the country"s independence was restored. Starting in the late 1980s, the National Awakening movement entered a new phase with the events of 20th January, the first political assessment of the tragedy was given by national leader Heydar Aliyev on January 21, 1990, in   the press conference of the  Permanent Mission of Azerbaijan SSR in Moscow.  After the 1993 tragedy and bring the perpetrators to investigate the causes of the tragedy and the entire world community towards the perpetuation of important work was done. Heydar Aliyev all the time had attention and care of disabled citizens and families of those killed during the 20th  January tragedy. The Rector noticed that  people who died for freedom and independence of our country and those who have lost health, are in the center of attention all the time by Azerbaijani President Ilham Aliyev and the increasing of pensions and benefits  are one of the indicators of this attention.
The dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev had a speech on the theme "blood memory of history on January 20,". Also the head of the department of history, associate professor Isayev Amirkhanhad a speech  on the theme "wishes to strengthen our nation"s role in the events of Bloody January".
Speaking on behalf of the families of martyrs Hamza Adıyev’s sister Seadet  Adıyeva  told about care and attention of President Ilham Aliyev to them. And  expressed his gratitude to the government and noted that  President Ilham Aliyev, always provides care for people who has disabilities, provides the financial assistance of martyrs’ families- the martyrs who gave their life for the independence of our Republic.
Students of the Faculty of Philology Gunay Allahguliyev and  Konul Ibrahimova performed patriotic poems  which were dedicated to the “Bloody January events”.
Later, the rector of SSU  Elkhan Huseynov with the families of martyrs. They were told  that the university has always honored memory of martyrs. They are our source of pride.