Əsas səhifə | Xəbərlər | Danimarka və İtaliyadan alimlərin iştirakı ilə SDU-da bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlı elmi seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2024 13:31
Danimarka və İtaliyadan alimlərin iştirakı ilə SDU-da bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlı elmi seminar keçirildi
23 may 2024-cü ildə İtalyanın Bolonya Universitetinin professoru Paolo Valdiseri və Danimarka Texniki Universitetinin (DTU) professorları Mads Peter Sorensen və Per Sieverts Nielsen Sumqayıt Dövlət Universitetində olub. Qonaqlar SDU ilə tanış olduqdan sonra rektor dosent Rüfət Əzizovla görüşüb. Rektor Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ layihəsi çərçivəsində SDU-nun da tərəfdaşı olduğu “REFRESH” layihəsindən danışaraq bildirib ki, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə kurikulumun hazırlanması və universitetlərdə milli kadr hazırlığı baxımdan bu layihə yüksək qiymətləndirilir. Qonaqlar da öz növbəsində layihə çərçivəsində universitetlərlə əməkdaşlığın perspektiv istiqamətləri barədə məlumat veriblər.
Daha sonra DTU-nun professoru Mads Peter Sorensen "REFRESH" çərçivəsində DTU-da Azərbaycan tərəfdaşları ilə birgə həyata keçirilən Müəllimlərin Təlimi (ToT) seminarı haqqında danışıb. Bolonya Universitetindən professor Paolo Valdiseri isə "Binalarda enerji səmərəliliyi" mövzusunda professor-müəllim heyəti və tələbələr qarşısında çıxış edərək "yaşıl iqtisadiyyat" və bərpa olunan enerji sahəsində texniki idarəetmə və təhsil innovasiyalarını əhatə edən tədqiqatların vacibliyindən bəhs edib. Tədbir, professor-müəllim heyətinin və Avropa İttifaqının tərəfdaş universitetlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, SDU-nun da tərəfdaşı olduğu "Azərbaycan universitetlərində yaşıl və dayanıqlı iqtisadiyyatın təkmilləşdirilməsi: Bərpaolunan enerji və iqlim dəyişikliklərinin azaldılması - REFRESH" layihəsi üzrə konsorsiuma 6 yerli və 4 Avropa universiteti (İspaniyanın Barselona Universiteti, İtaliyanın Bolonya Universiteti, İsveçin Royal Texnologiya Universiteti, Danimarka Texniki Universiteti) olmaqla 15 tərəfdaş daxildir.

Home | News | A scientific seminar on renewable energy sources was held at SSU with the participation of scientists from Denmark and Italy
Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2024 13:31
A scientific seminar on renewable energy sources was held at SSU with the participation of scientists from Denmark and Italy
On May 23, 2024,  a scientific seminar on renewable energy sources was held at SSU with the participation of scientists from Denmark and Italy Italian Bologna University professor Paolo Valdiseri and Danish Technical University (DTU) professors Mads Peter Sorensen and Per Sieverts Nielsen visited Sumgait State University. After getting acquainted with the SSU, the guests met with the rector, associate professor Rufat Azizov. Speaking about the ‘REFRESH’ project in which SSU is a partner within the Erasmus+ project funded by the European Commission, the Rector said that this project is highly appreciated in terms of curriculum development on renewable energy sources and national staff training in universities. The guests, in turn, informed about the prospective directions of cooperation with universities within the project. Later, DTU professor Mads Peter Sorensen spoke about the Teacher Training (ToT) seminar, which was implemented jointly with Azerbaijani partners at DTU within the framework of ‘REFRESH’. Professor Paolo Valdiseri from the University of Bologna addressed the faculty and students on ‘Energy Efficiency in Buildings’ and spoke about the importance of research involving technical management and educational innovations in the field of ‘green economy’ and renewable energy. The event continued with the discussions held with the participation of professors and representatives of partner universities of the European Union. It should be noted that 6 local and 4 European universities (Spain"s University of Barcelona, Italy"s University of Bologna, Sweden"s Royal University of Technology) are part of the consortium under the project ‘Improving green and sustainable economy in Azerbaijani universities: Renewable energy and reducing climate change – REFRESH’, in which SSU is also a partner , Technical University of Denmark) includes 15 partners.