Əsas səhifə | Xəbərlər | Tanınmış ədəbiyyatşünas alim Rafiq Yusifoğlunun 18 cildlik “Seçilmiş əsərləri”nin təqdimatı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2024 15:50
Tanınmış ədəbiyyatşünas alim Rafiq Yusifoğlunun 18 cildlik “Seçilmiş əsərləri”nin təqdimatı keçirildi
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə Filologiya fakültəsinin professoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, tanınmış şair, ədəbiyyatşünas alim Rafiq Yusif oğlu Əliyevin 18 cildlik “Seçilmiş əsərləri” nin təqdimatı keçirildi.
Təqdimatda Rafiq Yusifoğlunun həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Günel Paşayeva Rafiq Yusifoğlunun yaradıcılığı və müəllimlik fəaliyyəti barədə geniş məlumat verərək qeyd edib ki: “bu gün bir görkəmli şair, ədəbiyyatşünas alimin, müəllimin işığına yığışmışıq. O, işıq ki, bizi keçmişimizə, dünənimizə, bu günümüzə və sabahımıza aparır. Onun zəngin yaradıcılığı və fəaliyyəti, vətənpərvərliyə hesablanmış bir ömrü 18 cildlik “Seçilmiş əsərləri”ndə cəmlənir. O, öz əsərləri və yetirmələri ilə bir elmi məktəb yaradıb. Rafiq müəllimin rəhbərliyi ilə çoxlu sayda proqramlar, metodik vəsaitlər, dərs vəsaitləri, dərsliklər yazılmış, elmi kadrların hazırlanmasında, müəllim ordusunun yetişməsində böyük zəhməti olub. Gördüyü işlərlə, əməksevərliyi və təvazökarlığı ilə universitet kollektivinin rəğbətini qazanıb”.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Sumqayıt bölməsinin sədri Gülnarə Cəmaləddin, Sumqayıtdakı Əli Kərim adına Poeziya Klubunun direktoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Poeziya sektorunun rəhbəri, tanınmış şair-tərcüməçi İbrahim İlyaslı və universitetin professorları: Avtandil Məmmədov, Ramazan Məmmədov, Nigar İsgəndərova, Astan Bayramov, Adil Baxşəliyev, dosentlər Törə Məmmədova, Nemət İbayev və Filologiya fakültəsinin 3-cü kurs tələbəsi Şəms Məmmədli çıxış edərək Rafiq Yusifoğlunun zəngin yaradıcılığından, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafındakı misilsiz xidmətlərindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıblar.
Sonra tələbələr Rafiq Yusifoğlunun şeirlərindən nümunələr səsləndiriblər.
Sonda 18 cildlik “Seçilmiş əsərləri” nin bir nüsxəsini Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasına bağışlayan Rafiq Yusifoğlu görüşün keçirilməsindən məmnunluq hissi duyduğunu bildirərək təşkilatçılara və tədbirdə iştirak edənlərə minnətdarlığını ifadə edib və bundan sonra da poeziyamızın inkişafı naminə əlindən gələni əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ədəbi-elmi fəaliyyətinin bütün dövrlərində Rafiq Yusifoğlunun yaradıcılığında ən aparıcı yeri poeziya tutmuşdur.
İndiyə qədər onun xeyli sayda şeir kitabları işıq üzü görmüş, çoxsaylı oxucuların və ədəbi ictimaiyyətin rəğbətini qazanmışdır. Şairin ayrı-ayrı vaxtlarda nəşr edilən “Ocaq yeri”, “Qəm karvanı”, “Həsrət köçü”, “Təzə sevdalara doğru”, “Ömür ağacından düşən yarpaqlar”, “Arzular kəhkəşanı”, “Ayrılığın qəm hasarı”, “Sevdalı sabahlar”, “Eşqin qarlı yollarında”, “Üçüncü qərinə”, “Sevdalı ömür yaşadım”, “Zəfər dastanı” və s. şeir kitablarında onun rəngarəng mövzulu və janrlı poetik əsərləri nəşr edilmişdir. Rafiq Yusifoğlunun “Seçilmiş əsərləri”nin 18 cildliyi müəllifin keçdiyi keşməkeşli, axtarışlarla dolu yaradıcılıq yolu haqqında dolğun təsəvvür yaradır.Təbii ki, Rafiq Yusifoğlunun yaradıcılığının ən aparıcı qollarından birini uşaq ədəbiyyatı təşkil edir. Şairin uşaqlar üçün xeyli sayda şeir kitabları nəşr olunmuş, əsərləri dərsliklərə salınmışdır. O, həmçinin “Göyərçin” uşaq jurnalının baş redaktorudur.

Home | News | THE PRESENTATION OF THE 18-VOLUME "SELECTED WORKS" OF RAFIQ YUSIFOGLU, A WELL-KNOWN LITERARY CRITIC, WAS HELD
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2024 15:50
THE PRESENTATION OF THE 18-VOLUME "SELECTED WORKS" OF RAFIQ YUSIFOGLU, A WELL-KNOWN LITERARY CRITIC, WAS HELD
On May 24, the presentation of 18-volume "Selected works" of Rafig Yusif oglu Aliyev, professor of the faculty of Philology, Honored Cultural Worker, well-known poet, literary critic, scientist, was held at Sumgayit State University with the participation of professors and students.
A video depicting the life and creativity of Rafiq Yusifoglu was shown at the presentation.
The dean of the faculty of Philology, associate professor Gunel Pashayeva, who opened the event with a speech, gave extensive information about the creativity and teaching activities of Rafig Yusifoglu and noted that: "Today we have gathered in the light of an outstanding poet, literary critic, scientist, and teacher. His rich creativity and activity, a life devoted to patriotism, are summarized in 18 volumes of "Selected Works". He created a scientific school with his works and students. Under the leadership of Rafig Yusifoghlu a large number of programs, methodical materials, teaching aids, textbooks were written. He gained the sympathy of the university staff with his hard work and humility."
Gulnara Jamaleddin, chairman of the Sumgait branch of the Azerbaijan Writers' Union, director of the Ali Karim Poetry Club in Sumgait, head of the Poetry sector of the Azerbaijan Writers' Union, Ibrahim Ilyasli, a well-known poet-translator, and professors of the university: Avtandil Mammadov, Ramazan Mammadov, Nigar Isgenderova, Astan Bayramov,
Adil Bakhshaliyev, associate professors Tore Mammadova, Nemet Ibayev and Shams Mammadli, a third-year student of the faculty of Philology, spoke about the rich creativity of Rafig Yusifoglu, his activities in the development of Azerbaijani literature, and his high human qualities.
Then the students recited examples of Rafig Yusifoglu's poems.
In the end, Rafiq Yusifoglu, who donated a copy of his 18-volume "Selected Works" to the Scientific Library of Sumgait State University, expressed his satisfaction with the meeting, expressed his gratitude to the organizers and those who participated in the event, and emphasized that he will do his best for the development of our poetry.
For information, let's note that poetry took the leading place in Rafig Yusifoglu's creativity during all periods of his literary and scientific activity. Until now, a large number of his poetry books have been published and have won the approval of many readers and the literary community. "Fireplace", "Caravan of Sorrow", "Migration of Longing", "Toward New Loves", "Leaves Falling from the Tree of Life", "Charmed mornings" published by the poet at different times. , "On the snowy paths of love", "I lived a loving life", "Epic of Victory", etc. his poetic works of various themes and genres were published in poetry books. The 18 volumes of Rafig Yusifoglu's "Selected works" provide a complete picture of the author's creative path full of searches. Of course, one of the leading branches of Rafig Yusifoglu's creativity is children's literature. The poet has published a large number of poetry books for children, and his works have been included in textbooks. He is also the editor-in-chief of the children's magazine "Goyerchin".