SDU-da süni intellektlə bağlı seminar keçirildi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SDU TEC və SDU TGT-nin nəzdində Riyaziyyat klubunun təşkilatçılığı ilə “Gələcək üçün hazırlıq” mövzusunda seminar keçirildi.
Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının baş müəllimi, Riyaziyyat klubunun spikeri Günay Rzayeva çıxış edərək seminarın əhəmiyyəti və səsləndirilən mövzuların aktuallığı, auditoriya üçün böyük maraq kəsb etməsi ilə bağlı fikirlərini bildirdi. Qeyd etdi ki, yeni texnologiyaların gündəlik həyatımıza və peşəkar fəaliyyətlərimizə necə təsir etdiyini görmək hər zaman maraqlıdır. Süni zəka bu təsirlərin ən bariz nümunələrindən biridir.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxışəliyev mövzu ilə bağlı çıxış edərək süni intellekt erasının başlanması, süni intellektlə kainat maliyyəsi arasında əlaqə, dünyanın inkişafının müasir meyilləri barədə danışdı.
Riyaziyyat fakültəsinin tələbəsi Əli Mehrəlizadə ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Rüstəm Abdullayev mentorluq nədir və mentorluğun əhəmiyyəti haqqında təqdimatla çıxış edərək, mentorluğun karyerada, şəxsi həyatda və peşəkar inkişafda oynadığı roldan söz açdılar.
Seminarın sonunda müzakirə olunan mövzularla bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı və iştirakçıların sualları cavablandırıldı.

A SEMINAR ON ARTIFICIAL INTELLIGENCE WAS HELD AT SSU
On May 22, at Sumgait State University, a seminar on "Preparation for the Future" was held under the organization of the Mathematics Club under SSU SSS and SSU SYO.
Gunay Rzayeva, senior lecturer of the department of Mathematical analysis and theory of functions, speaker of the Mathematics Club, gave a speech and expressed her views on the importance of the seminar and the relevance of the topics presented, and the great interest of the audience. She noted that it is always interesting to see how new technologies affect our daily life and professional activities. Artificial intelligence is one of the most obvious examples of these effects.
Then the dean of the faculty of History and geography, professor Adil Bakhishaliyev, spoke about the beginning of the era of artificial intelligence, the connection between artificial intelligence and global finance, and the modern trends of world development.
Ali Mehralizade, a student of the faculty of Mathematics, and Rustam Abdullayev, a student of the faculty of History and geography, gave a
presentation on what mentoring is and the importance of this, and talked about the role of mentoring in career, personal life and professional development.
At the end of the seminar, there was a broad exchange of views on the discussed topics and the participants" questions were answered.