Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri dosent Rüfət Əzizov iclası giriş sözü ilə açaraq, Şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, SDU-da keçirilən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” Forumu haqqında qısa məlumat verdi, qeyd etdi ki, bu cür genişmiqyaslı Forumun keçirilməsi asan iş deyil, amma biz bu tədbiri kifayət qədər yüksək səviyyədə keçirdik.
Rektor forumun təşkilini, keçirilməsini, qonaqların yerləşdirilməsini, sənaye müəssisələrindən və elmi-tədqiqat institutlarından dəvət olunmuş nümayəndələrlə dəyirmi masanın keçirilməsini müsbət qiymətləndirdi və əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirdi.Sonra Magistrantların XXIV Respublika elmi konfransını, universitetin gənc müəllimlərinin ingilis dilindən test yoxlamasından əldə etdikləri yüksək nəticələri müsbət qiymətləndirdi. SDU-nun dinamik inkişafı naminə keçirilən digər tədbirlər haqqında da məlumat verdi. Sonra gündəlikdə duran məsələlər təsdiq edildi.
Magistrantların elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinin və attestasiyalarının nəticələri və SDU-da struktur dəyişiklikləri barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev çıxış etdi. Qeyd etdi ki, II kurs magistrantların elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələri qrafikə uyğun olaraq tam yerinə yetirilmişdir. Fakültə Elmi Şuralarında II kurs magistrantların attestasiyalarının nəticələri qənaətbəxşdir.
İstedadlı, öz üzərində daim çalışan, elmi-tədqiqata həvəsi olan, akademik göstəriciləri yüksək olan, universitetin ictimai həyatında fəal iştirak edən magistrantların müəyyənləşdirilməsi və universitetin akademik heyətinin SDU-nun öz məzunları hesabına formalaşdırılması məqsədəuyğun hesab edildi.
Dosent Elşad Abdullayev Elmi hissənin Doktorantura və magistratura şöbəsi ilə birləşdirilməsi və “Magistratura,doktorantura və elm şöbəsi” adlandırılması, həmçinin şöbənin vəzifə öhdəlikləri, Elmi-tədqiqat laboratoriyalarının ləğv edilməsi barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-nun magistratura və doktorantura səviyyələrində tədrisin və elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsinin yüksəldilməsi, daha çevik və dinamik sistemin yaradılması məqsədilə Doktorantura və magistratura şöbəsi ilə Elmi hissə birləşdirilərək bir struktur vahidi kimi fəaliyyət göstərəcək. Magistratura, doktorantura və elm şöbəsi SDU-da elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətcə yenilənməsini, həmçinin elmi işlərin nəticələrinin beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərinə daxil olan (Web of Science və SCOPUS) jurnallarda dərc olunmasına nail olmaq üçün məqsədli şəkildə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Çıxışdan sonra Magistratura, doktorantura və elm şöbəsinin Əsasnaməsinin növbəti Elmi Şurayadək hazırlanmasının təmin edilməsi dosent Samir Orucova və ümumi rəhbərlik Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayevə tapşırıldı.
Magistratura səviyyəsində yeni proqramlar: risklər və məsuliyyətlər barədə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin 2021-ci ildən başladığı SABAH qrupları layihəsinin magistratura səviyyəsinə 2024/2025-ci tədris ilindən SDU-da “Kibertəhlükəsizlik”, “Kompüter mühəndisliyi”, “Data analitika” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu həyata keçirələcək, SDU-da təhsil üzrə yüksək ixtisaslı peşəkar mütəxəssislərin (təhsil liderləri) hazırlanması məqsədilə MBA-Təhsil üzrə menecment proqramının həyata keçirilməsi, 2024/2025-ci tədris ilində 060409-Biznesin idarə edilməsi ixtisası üzrə magistratura proqramı çərçivəsində tələbələrə Kurrikulumda 7 biznes və innovasiyayönümlü Biznesin təşkili və idarə edilməsi (MBA proqramı üzrə), Biznesin təşkili və idarə edilməsi (Maliyyə, MBA proqramı üzrə), Biznesin təşkili və idarə edilməsi (Təhsil üzrə menecment, MBA proqramı üzrə) fənlərindən dərslər keçiriləcək. Dərslərin bir qismi (ənənəvi fənlər) SDU kampusunda SDU-nun professor-müəllim heyəti tərəfindən, Biznes və innovasiyayönümlü fənlər isə SABAH. academy-nin yerli və xarici ekspertləri tərəfindən tədris ediləcək. Həmçinin, 2024/2025-ci tədris ilinə “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının “Əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası” və “Polimerlərin kimyəvi texnologiyası” ixtisaslaşmaları üzrə SDU-nun magistratura səviyyəsinə tələbə qəbulu planlaşdırılmışdır. Qeyd olunan ixtisaslaşmalara Kurrikulumda praktik, problemyönümlü dərslər, BP şirkətinin dəstəyi ilə yenilənmiş laboratoriyalarda tədris olunacaq. Proqram çərçivəsində ənənəvi fənlər SDU kampusunda SDU-
nun professor-müəllim heyəti tərəfindən, praktik dərslər isə sənaye müəssisələrində sənayenin təcrübəli mütəxəssisləri tərəfindən tədris ediləcək. Tədris metodlarını və pedaqoji yanaşmaları genişləndirmək məqsədilə digər yerli universitetlərdən təcrübəli müəllimlər dəvət olunacaq.
Yeni məzmunlu magistratura proqramları üzrə geniş içtimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru dos.E.T.Abdullayev və Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dos. K.A.Abaslı tərəfindən internet üzərindən geniş miqyaslı vebinarlar keçirilmişdir.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış edərək Bakalavriat səviyyəsi üzrə 500 baldan yüksək göstəricilərlə SDU-ya qəbul olunan tələbələrə xüsusi təqaüdün (200 azn) verilməsi və ödənişsiz yataqxana ilə təmin edilməsi haqqında məlumat verdi.
Əlavə Təhsil Mərkəzi haqqında Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış etdi. Əlavə Təhsil Mərkəzinin Əsasnaməsinin yenidən işlənməsi, təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda Mərkəzin fəaliyyət sahəsinin genişləndirilərək universitetlərlə yanaşı orta məktəblərdən, kolleclərdən və sənaye müəssisələrindən müraciət edənlər üçün xüsusi proqram üzrə ixtisasartırma kurslarının təşkil edilməsi, sənaye müəssisələrindən ixtisasartırma kurslarında iştirak edən mütəxəssislər üçün ümumi fənlərlə yanaşı, ixtisaslarına uyğun xüsusi proqramların hazırlanması məqsədəuyğun hesab edildi.
SDU-da yaradılan Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzinin Əsasnaməsinin təsdiqi barədə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi və Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzinin Əsasnaməsi təsdiq edildi.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə çıxış edərək qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 2-si dərs vəsaiti, 1-i monoqrafiya və 3-ü fənn proqramı olmaqla ümumilikdə 6 adda tədris və tədris-metodik vəsait daxil olub.
Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar İnformasiya texnologiyaları
kafedrasının professoru Aqil Hüseynova professor elmi adı, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Osman Hacıyevə, Xarici dillər kafedrasının dosenti Esmira Behbudovaya, Biologiya kafedrasının dosenti Kəmalə İsayevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə dosent elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu.
Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən əməkdaşlara elmi ad verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılmasına icazə verildi və Elmi Şura öz işini yekunlaşdırdı.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SSU WAS HELD
Rector of the university, chairman of the Scientific Council, associate professor Rufat Azizov opened the meeting with an introductory speech, greeted the members of the Council, professors and teachers, gave brief information about the "Solidarity for a Green World" Forum held at SSU. The rector positively assessed the organization and conduct of the forum, the accommodation of guests, the round table with invited representatives from industrial enterprises and research institutes, and expressed his gratitude to everyone who contributed.
Then he also evaluated the XXIV Republican scientific conference of the master students, the high results obtained by the young teachers of the university from the English language test. He also informed about other events held for the dynamic development of SSU. Then the issues on the agenda were approved.
Assoc. prof. Elshad Abdullayev, vice-Rector on Science and Innovations, spoke about the results of the scientific-research, scientific-pedagogical experiences and attestations of the graduate students and the structural changes at SSU. He noted that the scientific-research, scientific-pedagogical experiences of the second-year graduate students were fully completed according to the schedule. The results of attestations of second-year graduate students at the faculty Scientific Councils are satisfactory.
It was considered appropriate to identify talented, self-motivated graduate students, who have high academic performance, actively participate in the public life of the university, and to form the academic staff of the university at the expense of SSU"s graduates.
Associate professor Elshad Abdullayev informed about the merger of the Scientific department with the department of Doctoral studies and Master"s degree naming it "Doctoral studies, master"s degree and science department", as well as the department"s duties and responsibilities, and the abolition of scientific research
laboratories. He said that in order to raise the level of teaching and scientific-researches at the doctorate and master"s levels of SSU, and to create a more flexible and dynamic system. The Doctoral studies, master"s degree and science department are responsible for the qualitative updating of scientific research works at SSU, as well as the inclusion of the results of scientific researches in the international summarizing and indexing systems (Web of Science and SCOPUS).
After the speech, assoc. prof. Samir Orujov and vice-rector on Science and Innovations assoc. prof. Elshad Abdullayev were entrusted with the preparation of the Statutes of the Doctorate studies, master"s degree and science department before the next Scientific Council.
New programs at the master"s level: risks and responsibilities, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations Elmar Khalilov made a speech and pointed out that on April 30, 2024, in order to inform the general public about master"s programs with new content, SSU Vice-Rector for Science and Innovations, Associate Professor Elshad Abdullayev held a large-scale webinar over the Internet.
The vice-rector also informed about the planning of student admission to the master"s level of SSU for the "Chemistry and technology of basic organic synthesis" and "Chemical technology of polymers" specializations of the "Chemical engineering" specialty for the 2024/2025 academic year.
During the discussion of various issues, the scientific secretary professor Mukhtar Samadov made a speech about the granting of a special scholarship and free accommodation to students admitted to SSU with indicators higher than 500 points at the bachelor"s level.
Associate professor Natig Talibov, vice-rector on Teaching organization and training technologies, spoke about the Additional Education Center. Revising and advancing the Regulations of the Additional Education Center, at the same time it was considered appropriate to prepare programs , expanding the scope of the center"s activities, organizing advanced training courses for applicants from secondary schools, colleges and industrial enterprises on a special program, for specialists participating in advanced training courses from industrial enterprises, as well as general subjects, as well as special courses according to their specialties.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector on Social affairs and public relations, spoke about the approval of the Regulations of the Center for Sustainable Development to be established at SSU, and the Regulations of the Center for Sustainable Development were approved.
The scientific secretary, professor Mukhtar Samadov, spoke about the granting of publishing rights to educational materials, noted that the Scientific Council received a total of 6 educational and teaching-methodical materials, including 2 textbooks, 1 monograph, and 3 subject programs.
The issue of submitting a petition before the HAC was discussed in order to grant the academic title of professor to Agil Huseynov, the title of associate professor to Osman Hajiyev, associate professor of the department of Foreign languages, Esmira Behbudova, associate professor of the department of Biology Kamala Isayeva, associate professor of the department of Biology .
After the discussions, based on the results of the secret voting, it was allowed to file a petition before the HAC to give scientific names to the collaborators.